velier pe gratis

Ia uite ce anunt simpatic: http://www.blocket.se/stockholm/Maxi_68_64043060.htm?ca=11&w=1

Adica il cumperi cu 300 euro, vinzi spinnakerul cu 500 euro, faci rost de un catarg mai vechi cu 100-200 de euro si te alegi cu minunatia aia pe gratis... si Wizzair-ul are curse la Stockholm cu 20 de euro

In anunt scrie la pret 8000. E vorba de alta valuta?
Ca idee generala, de obicei nu vinzi nimic de pe barca, ci mai adaugi :) . (in nici un caz spinnakerul, avem prieteni care se scarpina dupa banuti, fiindca isi doresc tare, asa ceva )
Barca e faina si merge frumos in vant, cu chila lestata la 650 kg. E un proiect clasic, adus la scara celor 6,8m, cu careu si cabina distincta in prova.
Anul de fabricatie nu e important, atat timp cat barca este bine intretinuta. :)

P.S.
Apropo de titlu, parerea mea e ca un velier e aproape intotdeauna gratis, daca e sa tin cont de bucuriile cu care iti lumineaza viata
 
e vorba de coroane suedeze. cursul variaza intre 8-12 coroane la 1 euro. deci e o suma de aproximativ 800 euro plus/minus 20%
 
Eu am tradus cu google. pretul e de 8000 coroane cu tot cu motor si 4000 sau cea mai buna oferta fara el.

Asa e Florio, in realitate tot timpul adaugi, dar nu m-am putut abtine sa nu pun titlul asta senzational :).

Si de acord cu tine, bucuriile aduse de un velier sunt mai valoroase decat pretul lui dar aici sunt cateva de "daca", si anume:
a) sa ai banii de cumparat
b) sa iti permiti banii de intretinut
c) sa nu existe proiecte cu prioritate mai mare in viata ta referitoare la bani si timp
d) sa nu impartasesti entuziasmul fata de navigat sau cel putin outdoor cu membrii familiei
e) sa treci de bariera psihica
Dupa parerea mea, si din experienta proprie, foarte multi se opresc in cea din urma bariera, sustinuta de multe preconceptii, de gen o barca e o gaura in apa in care arunci banii si te bucuri de doua ori, cand o cumperi si cand o vinzi. Si poate discutia asta cu titlul ei de tabloid sa zdruncine un pic la unii oameni bariera despre care vorbeam
 
Interesante puncte de vedre s-au exprimat aici.
Ca si pescuitul ,viciul asta al plutitului pe apa este al dracului de scump!
Insa satisfactiile sunt mult peste pretul platit. Categoric!

P.S.: Cum dracu putem sa aducem velierul ala din Suedia in Ro?
Ca ne costa mai mult transportul decat velierul ? :D
 
Pai ce vorbeam de bariere psihice... Solutii sunt. Cum ar fi adusul pe sosea (convenabil in cazul in care reusesti sa te cuplezi cu cineva sau daca gasesti ceva de transportat), adusul pe apa - o saptamana de pregatiri si teste dupa care costier pana in danemarca si rin main dunare (mai tai o linie de pe bucket list) si care poate fi impartita in etape de cate o saptamana, doua sau pur si simplu tinut acolo - zboruri low cost, cazarea gratis, milioane de insule si fiorduri de explorat si costuri de mooring comparabile cu la noi


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Eu am tradus cu google. pretul e de 8000 coroane cu tot cu motor si 4000 sau cea mai buna oferta fara el.

Asa e Florio, in realitate tot timpul adaugi, dar nu m-am putut abtine sa nu pun titlul asta senzational :).

Si de acord cu tine, bucuriile aduse de un velier sunt mai valoroase decat pretul lui dar aici sunt cateva de "daca", si anume:
a) sa ai banii de cumparat
b) sa iti permiti banii de intretinut
c) sa nu existe proiecte cu prioritate mai mare in viata ta referitoare la bani si timp
d) sa nu impartasesti entuziasmul fata de navigat sau cel putin outdoor cu membrii familiei
e) sa treci de bariera psihica
Dupa parerea mea, si din experienta proprie, foarte multi se opresc in cea din urma bariera, sustinuta de multe preconceptii, de gen o barca e o gaura in apa in care arunci banii si te bucuri de doua ori, cand o cumperi si cand o vinzi. Si poate discutia asta cu titlul ei de tabloid sa zdruncine un pic la unii oameni bariera despre care vorbeam

Pai da, titlul e bun :)
Despre aglomerarea de "daca" pot zice si eu cate o opinie, punctual:

a) Pentru un velier mic, sub 7m, aproape oricine gaseste bani de cumparat. Cine nu crede, am exemple intre prietenii nostri, de ne cad fetzele :)
b) Tot pentru categoria asta de barci, banii de intretinere sunt nimic. Am iarasi exemple numeroase, dar le dau doar daca veniti la mine, la un Merlot si o poveste.
c) Ai dreptate.
d) Si aici ai dreptate, dar se mai gaseste cale de mijloc. In plus de asta n-am gasit pe nimeni sa nu adore o iesire cu vele, pe Dunare, pe o insula cu plaje :)
e) Pentru asta sunt prietenii: sa te ajute sa treci barierele psihice :)
 
P.S.: Cum dracu putem sa aducem velierul ala din Suedia in Ro?
Ca ne costa mai mult transportul decat velierul ? :D

Zbori low cost la barca. Traversezi baltica pana in germania. Cumperi peridoc si masina. Tragi barca pana in Romania. Vinzi peridocul si masina cu adaos comercial. Rezulta barca gratis. Trebe numa sa ai timp.
 
@Florio oricand o intalnire cu placere
@Rumpi pai era inainte gratis, asa cum propui tu e deja profit. Si, vorba bancului celebru, daca extinzi poti sa aduci doua barci, dupa care sa iti cumperi propria ta platforma, dupa care sa o cumperi pe a doua si sa angajezi soferi, dupa care sa te extinzi pe alte produse si alte tari, si dupa 40 de ani de munca sa vinzi afacerea pe milioane, sa iti iei o barca si sa te bucuri de ea :)
 
Nu-i profit nici pe departe. Pe langa banii de bilet de avion si combustibil la masina mai dai bani pe acte (barca, masina, peridoc odata in strainatate si inca odata in Ro), stat in port sau la hotel pana gasesti masina si peridocul potrivite, telefoane, transport in comun, mancare, etc. Daca iesi pe 0 e bine. "Profit" faci doar daca ignori toate cheltuielile adiacente sau ai noroc cu carul. Si ca sa merite toata distractia trebe sa stai undeva pe langa apa sa poti folosi barca des, altfel e mai ieftin sa tii barca in suedia si sa zbori in concediu. Discutia asta a mai fost.
 
vreti barca sau nu?asta-i intrebarea fundamentala,restul sint discutii................:).nu mai e mult pina departe,continuam cu vinul lui florio linga ''locomotiva'' lui razvan cit de curind la ''expo'' din luna asta.
 
Cred ca e mai rentabil sa cumperi din Ro sau vecinii foarte apropiati. Daca adaugi costul greementului si velaturii, +n accesorii principale ce sigur lipsesc, iti vei da seama ca nu mai este afacere. Sunt veliere ce asteapta cumparator aici in ro si chiar la bg, barci de oameni pasionati ce necesita doar punere pe apa. Nu uita ca velierul fara vele e nul.. si velele sa le iei separat sunt scumpe in draci, cabestane scripeti aparatura etc.. iar foarte scumpe separat, iesi ieftin doar cu improvizatii. Spun din punctul de vedere a unei persoane ce am cumparat aproape toate accesoriile la un velier ce l-am crezut Oferta, dar am iesit in final cu mult peste cat estimasem.
 
Este mai ieftin să cumperi un velier perfect funcţional. Îl aduci de acolo pe apă sau cu camionul (dacă se încadrează) şi te dai cu el. Orice accesoriu montezi pe el, îi va creşte valoarea de revânzare cu mult sub valoarea accesoriului sau a manoperei; mai bine să cauţi bărci cu accesoriile montate de proprietarii anteriori.

Cocile fără catarg, velatură, motor etc sunt pur şi simplu deşeuri. Ar trebui ăia să plătească ca să scape de ele. Singura întrebuinţare este să le reconverteşti în bărci cabinate de deplasament, dacă transformarea este practivă dpdv al rezultatului final.
 

Back
Sus