RAID 2016

Februarie 2016. Stau la birou si incerc sa dezlusesc cele cateva probleme de serviciu care sunt pe ordinea de zi.Dintr-o data o raza de soare scapata printre camioanele din atelier imi impedica vederea spre monitorul calculatorului.
Buna dimineata soare!, pe mine ma cauti?
Ridic mana de pe mouse si dau peste cap cateva file ale calendarului. Opresc la luna Mai. Gandul imi zboara catre RAID-ul de anul acesta. Asa cum ne-am propus in zilele cu 20 de grade sub zero, in aceasta primavara o sa mergem la RAID 2016 in frumoasa Grecie, in inlulele Diasporos asa cum s-a impamantenit, in ultima saptamana a lunii.
Iubitori de navigatie costiera cu vele va asteptam sa ne intalnim pe apa pentru distractie, relaxare si schimb de experienta in navigatie, camping, pescuit marin si poate si balaceala daca temperatura apei ne permite.

Detalii se pot primi pe e-mail daca sunt cerute la: raid@raidromania.ro - Capitanu'
nicusor600@gmail.com - Nicu
indanet.ro@gmail.com - Dan
sau putem vorbi la telefon: 0720 50 50 50 -Capitanu
0722 390 262 - Nicu
0731 180 660 -Dan
 
RAID, RAID, dar de unde?
Se pleaca cu barca din Romania? sau se merge acolo si se inchiriaza velierul?
 
Hello,

o sa raspund eu aici , ca am mai calcat acele locuri ...
adunarea este in vourvourou , mai exact aproape de champing Rea.
se dau barcile la apa (cine poate cu forte proprii cine nu , vorbim cu amicul de la service-ul de barci) si ... distracia incepe ... 1 saptamana de "lenevit pe ape".
cat despre cu vele sau fara ... eu cred ca daca vii cu orice fel de barca, ai ce face in zona.

La buna vedere,
 
Buna ziua,
sunt un nou membru al acestui forum pe care il tot studiez de ceva timp, citind cam toate frumoasele și interesantele articole postate. Probabil ca nu aici este locul cel mai potrivit unde sa imi exprim curiozitatile si interesul dar de undeva trebuia sa incep.
Fascinatia asupra plutirii pe apă o am inca de copil (de peste 40 de ani) cand trageam la rame (duble) alaturi de pescari versati din Delta Dunarii, dand „toane” pe Sf.Gheorghe sau montand carmace pe Mare.
De curand ma ricaie un gand: sa imi achizitionez un velier. Pana va veni acel moment incerc sa ma pregatesc teoretic pentru obtinerea permisului dar si pentru a face fata momentului in care ma voi sui pe o astfel de ambarcatiune.
in acest scop incerc sa ma lipesc si eu de un echipaj care ar accepta un mus pentru cateva ore (zile) la bord in timpul unei iesiri pe Marea Neagra la inceput, deoarece timpul (servciul) nu imi permite momentan decat iesiri de week-end.
Daca aveti cunostinte despre astfel de persoane v-as fi foarte recunoscator daca m-ati putea indruma.
Multumesc.
 
Buna ziua,
sunt un nou membru al acestui forum pe care il tot studiez de ceva timp, citind cam toate frumoasele și interesantele articole postate. Probabil ca nu aici este locul cel mai potrivit unde sa imi exprim curiozitatile si interesul dar de undeva trebuia sa incep.
Fascinatia asupra plutirii pe apă o am inca de copil (de peste 40 de ani) cand trageam la rame (duble) alaturi de pescari versati din Delta Dunarii, dand „toane” pe Sf.Gheorghe sau montand carmace pe Mare.
De curand ma ricaie un gand: sa imi achizitionez un velier. Pana va veni acel moment incerc sa ma pregatesc teoretic pentru obtinerea permisului dar si pentru a face fata momentului in care ma voi sui pe o astfel de ambarcatiune.
in acest scop incerc sa ma lipesc si eu de un echipaj care ar accepta un mus pentru cateva ore (zile) la bord in timpul unei iesiri pe Marea Neagra la inceput, deoarece timpul (servciul) nu imi permite momentan decat iesiri de week-end.
Daca aveti cunostinte despre astfel de persoane v-as fi foarte recunoscator daca m-ati putea indruma.
Multumesc.
Da-mi un mesaj personal cu numarul tau de telefon si apoi ne intilnim noi cumva. Eu voi fi in zona (litoralul romanesc) toata vara cu barca mea si cam intotdeauna ar mai fi nevoie de un mus. Dar daca zici ca ai tras la rame prin Delta si ai pus carmace, inseamna ca nu mai esti chiar simplu mus :)
 
@ piesenoi111 Marius e deajuns ce ai deja in materie de barci :)

@ roni Gasesti si la Giurgiu la Clubul San Giorgio un loc de unde poti incepe viata de velist. Esti baiat mare , deci ne gasesti :) . Avantaj ca suntem mai aproape si , desi nu bate briza, avem curent pe Dunare !!!

@ Ada- Kaleh Capitane, anul asta vreau sa merit un tricou cu RAID, asa ca daca imi gasesc un loc pe o barca sunt cu voi !!! ( aviz a(r)matorilor ) :)
 
Ultima editare:

Back
Sus