Saibe sea := saddle washer

Poate cineva sa-mi confectioneze niste din astea, diametru aprox 25 mm si curbura de fi 45 si 50 mm, din aluminiu? N-am gasit in Romania si nici nu prea am idee cum sa le fac singur (am bara rotunda de aluminiu de 25 mm). Mersi!

102_b.gif


798_appli1.jpg
 
Salut,bara de aluminiu din care sa fie saiba ar trbui sa fie la fel de groasa ca si teava care intra in ea,un spiral de grosimea tevii,gaura transversala,taiate captele si gata,mi se pare simplu.Ca sa arate bine curbura rebuie sa fie exact pe teava decinu ar prea fi rost de "cam"... mm.Spor.
 
Daca ceva atat de simplu nu se poate confectiona local
atunci participam din pacate la parastazul industriei din Romania...

(necesita doar una operatie de strunjire + gaurire si debitare ,
totul dintr-o singura prindere - in ipoteza ca pe suportul port-cutit se poate fixa o freza mica.
Eu mi-am construit "miniuniversalul" dintr-un strung metrologic si un motor de CC (2000W) prins de suportul port-cutit, ajustabil in inaltime)


Pentru cantitati de mii buc/zi un agregat CNC sau prelucrarea combinata (strunjire, urmata de frezare ) ar asigura productivitatea maxima,
dar aici este vorba - presupun - de cateva bucati, productivitatea devine aspect secundar

De cate bucati ai nevoie?
Daca este un nr. rezonabil de mic poti sa-mi trimiti o schita (e OK si de mana , nu te complica cu desene CAD, doar daca deja exista)

Merita insa sa cauti si pe Amazon - sunt sanse mari de-a gasi instant asa ceva
(de plastic sunt multe , aluminiu /duraluminiu o fi cu noroc)
 
Ultima editare:

Back
Sus