Protectie motor

DoiNomazi

Seasick & Grumpy
De la inceput tin sa precizez ca nu ma pricep la motoare de barca, sau la ambarcatiuni motorizate. Am remarcat ca iesire pe o mare ondulata poate aduce situatii in care un val mai naravas incaleca pupa trecand peste motor.

Oprirea motorului in conditii de valuri care imping o barca semi-inundata spre stancile tarmului, sa zicem, poate crea o situatie delicata si neplacuta.

Cum se etanseizeaza motorul outboard impotriva valurilor? Exista vreun snorkel pentru admisie, asemanator celor de masinile 4x4?

Un inboard cu un snorkel atasat pare sa fie o solutie mai sigura.
 
Admisia este în interiorul capacului, iar capacul este etanşeizat cu garnituri de cauciuc. Acuma, dacă vrei să îl faci IP68 pt submarin... :)
 
Admisia este în interiorul capacului, iar capacul este etanşeizat cu garnituri de cauciuc. Acuma, dacă vrei să îl faci IP68 pt submarin... :)

Stiu unde-i admisia, cel putin la al meu, dar capacul nu poate fi etans pentru ca s-ar "sufoca" motorul fara aer pentru admisie...

In cel mai fericit caz, e "splash proof", dar daca il incaleca cateva valuri mai maricele trece apa de capac si isi trage apa sarata in admisie. Nu de submarin e vorba, ci de un fel de snorkel pentru admisie. Al nostru n-a avut timp sa traga apa, dar cand l-am vazut sub val mi s-a cam accelerat pulsul.

Raman la parerea ca un inboard este mai protejat decat un outboard. Apa in admisie, coliziune pupa, etc. Si nici nu cred ca ideea atasarii unui snorkel cu capatul cat mai ridicat pe punte este o idee proasta imposibil de realizat
 
Ultima editare:
exista multe barci cu motor out bord asezat intr-un putz acoperit cu un capac etans - daca il incaleca un val nu pateste nimic - iar aerul intra in putz printr-o conducta in forma de U (in capatul de jos al lui U este o scurgere pt apa care a patruns) un val ridiica barca cu totul si motorul sta uscat
 
Capacul nu etanseaza compartimentul motor, doar "inchide" toate celelalte cai de intrare aer/apa cu exceptia fantei de admisie aer. Poti sa o modifici pe aceasta si sa-i adaptezi un snorkel. Dar.. cu exceptia situatiei in care stai cu teava.. in sus, pe motor, nu vad unde ai putea duce aceasta admisie astfel incat sa fie deasupra apei mereu. Practic nu prea sunt locuri "safe" fata de apa pe o barca... mai ales pe un RIB micut (no offense). In plus, cu cat lungesti traseul de admisie, cu atat motorul va primi mai greu/mai putin aer.. ceea ce ii afecteaza performantele.
 
In caz de valuri mari motorul incepe sa sufere in primul rind din cauza ca cizma are tendinta sa iasa din apa. Asta produce un "gol" in sistemul de racire cu apa si sint de ajuns citeva ture "pe uscat" ca sa bulesti impeller-ul de cauciuc al pompei de apa. De aici si pina la supra-incalzire si apoi calare nu mai e decit un pas.
Iesirea elicei din apa duce si la variatii mari de turatie si sarcina si la suprasolicitarea transmisiei si a intregului motor.
Toate sistemele, inclusiv snorkel-ul de pe U Boat-uri sint doar splash-proof, cu ceva "capcana" pentru retinerea si scurgerea apei.
Cel mai bun este in mod sigur un diesel inboard, dar in general vorbind daca valurile sint asa mari incit iti "ingroapa" pupa, atunci trebuie sa renunti la ideea de a mai merge unde vrei tu si sa asezi barca cu prova in val si cu motorul la turatie mica, incercind doar sa-ti mentii pozitia ca sa nu fii inundat sau rasturnat. Daca ai si vele mai poti incerca sa fugi ridicind un petec de vela si sperind ca o sa poti face surf pe valurile care te ajung din urma. In cazuri de astea, daca tarmul e aproape si e stincos, atunci Dumnezeu cu mila, o barca mica cu motor outboard n-ar fi trebuit sa fie acolo in primul rind.
 
Capacul este relativ etanş iar ventilarea se face pe dedesubt. Admisia spre carburator este undeva sus. Cred că poate fi adaptată o valvă pe admisia aerului în cutia motorului, astfel încât să se închidă când dă de apă. În felul acesta, imersiunea motorului nu va inunda sub capac şi va avea aer pentru combustie încă un timp oarecare. Sau Torqueedo. Aşa cum spune şi Pelicanul, dacă ai valuri care îţi încalecă pupa poate e momentul să fii cu prova pe val.
 
De obicei cu prova spre val inseamna spre larg si spre si mai mult timp petrecut pe apa. Sigur ca valurile, in principiu, se negociaza mai elegant in larg, dar sunt momente cand acostarea este imperativ necesara.

Si nu intotdeauna te trezesti in situatia aia intr-o plimbare de agrement de o zi. Te poti afla in situatia aia la capatul unei traversari de cateva zile.

La mica noastra gonflabila, un val ce ar fi incalecat pupa probabil ca ar fi rezultat intr-o balaceala. Cel putin pana acum, am avut noroc cu gonflabila, dar nu pot uita imaginea din ultima zi, cu putin timp inainte sa predam barca, cand, iesiti pentru ultima data in larg, am luat un val peste pupa unei barci care mie imi parea cat un portavion... :) Motorul ala cat sifonierul a disparut vreo 2 secunde sub val. Apa din barca s-a scurs rapid dar imaginea motorului sub val mi-a trezit teama ca va ingera apa sarata si se va opri exact cand aveam nevoie de el.

Sigur ca, in cazul nostru, situatia s-ar fi putut evita prin simpla renuntare la iesire, dar ma gandesc la situatiile cand te poti afla in conditiile de val de pupa cu pasul mic intre valuri cand nici nu vrei sa-ti ingropi prova in valul din fata si nici nu vrei sa te incalece valul din spate.

In fine, mai bine de atat nu ma pricep sa explic, dar lipsa mea de experienta mi-a aprins beculetul de avertizare si m-a indemnat sa gasesc o solutie. Cea mai buna solutie ramane un inboard bine protejat. Ajung la concluzia ca un outboard este mai util ca motor auxiliar, sau "la joaca" pentru agrement, pescuit amator, etc., in timp ce un inboard este mai aproape de ceea imi doresc.

O barca mai mare si mai grea, cu borduri inalte, ramasa fara propulsie, in apropierea tarmului, sau cand vantul bate spre larg, este o experienta pe care stiu sigur ca voi incerca s-o evit.. :)
 
In general este de preferat un vint care bate spre larg. In acest fel, in imediata apropiere a malului valurile vor fi mai mici si poti sa gasesti adapost. Pe litoralul romanesc cele mai bune zile de sailing sint cele in care vintul bate dinspre vest pe la forta 4 - 5 Bf. In acest fel ai un vint destul de tare ca sa te distrezi sub vele, dar daca stai la maxim 2 - 3 mile de mal nu se formeaza valuri si nu ai nici un stres. Din pacate, astfel de zile sint destul de rare.
Cel mai rau e un vint care bate spre mal dupa ce a parcurs citeva sute (sau mii) de mile deasupra marii. In acest fel valurile ating un maxim in apropierea tarmului pentru ca miscarea ondulatorie din larg este rupta si se formeaza brizanti care au o forta incredibila. Daca esti intr-o asemenea situatie e mai bine sa intirzii cit poti contactul cu malul. Orice metoda poate fi folosita: drum de capa sub motor sau vele, ancora de furtuna, ancora normala lasata cu cit mai mult lant si / sau parima, etc In asemenea conditii chiar si intrarea in port poate fi periculoasa.
Bineinteles, depinde foarte mult de barca si de mal. O barca mica s-ar putea sa nu aiba nici o problema pe o plaja. Dar daca malul e stincos si valurile sint foarte mari e mai bine sa stai cu prova in val si sa ceri ajutor. E mai usor sa fii salvat din apa adinca, unde valurile nu se sparg, decit dintre pietroaiele de la mal pe care se sparg brizanti de 4 - 5 metri inaltime.
Bibliografie:
http://www.ocscsailingblog.com/sailing-just-to-windward-of-a-lee-shore/
https://en.wikipedia.org/wiki/Lee_shore

Cel mai mult mi-a placut chestia aia a lui Moitessier: "Malul e o mare curva" :)
 
Pe o gonflabilă micuţă unde nu ai de niciunele, iar ancora, dacă există, e o lunch anchor care nu ar rezista în asemenea condiţii, şi în condiţii de ţărm stâncos opţiunea cea mai bună cred că este să mergi în larg, unde nu se sparg valurile, şi să pluteşti în derivă pe acolo.

LE: Dacă viteza bărcii este suficient de mică, se va urca pe val în loc să se înfigă în el.
 
Ultima editare:
Cateva lectii invatate la pupa calului:

Verifica regulat si curata priza apei de racire. Cand este obstructionata de alge, sau deseuri, motorul isi schimba "tonul" si incepe sa se vaite.

Barca cu borduri inalte este mai susceptibila la pierderea directiei in rafale de vant si are nevoie de un "strop suplimentar" de motor

Viteza de deplasare trebuie corelata cu inaltimea, panta, pasul si frecventa valurilor pentru a evita deranjarea pietrelor de la rinichi (in galop gen jet ski), sau oprirea motorului prin inundares provocata de un val de pupa

Alege pozitia barcii si configuratia paramelor de andocare in functie de directia vantului si de posibilele schimbari de directie ce pot surveni peste noapte.

Rigiditatea buclei paramelor de andocare trebuie calibrata in functie de diferenta de nivel intre flux si reflux

Motoarelor marine le face o placere mai mare benzina fara etanol

Indicatorul nivelului de benzina din rezervor poate manifesta erori semnificative de masurare si este mai sigur sa-ti pastrezi un "jurnal de functionare zilnic" in care treci turatia si durata

Afla cat mai multe informatii locale despre topografia fundului pentru ca se poate ca harta de navigatie de hartie sau electronica sa nu mentioneze o teava infipta acolo in urma cu 70 de ani, dracu stie de ce, de nea Gica.
 
Ultima editare:
exista multe barci cu motor out bord asezat intr-un putz acoperit cu un capac etans - daca il incaleca un val nu pateste nimic - iar aerul intra in putz printr-o conducta in forma de U (in capatul de jos al lui U este o scurgere pt apa care a patruns) un val ridiica barca cu totul si motorul sta uscat

Ai o poza, sau o schitza? N-am gasit inca nimic. Multumesc.
 

Back
Sus