Page 11 of 11 FirstFirst ... 7891011
Results 101 to 108 of 108

Topic: Sfaturi achizitie barca pneumatica

Salutare, Eu am o gonflabila Navigator 3.2 cu motor de 9.8 hp. Am iesit cu ea pe mare si Dunare fara probleme. Barca are acum aprox 4 ani si nu ma pot plange de ceva.

Salutare! Sunt nou pe forum.Am urmatoarea situatie:de 4 ori pe an, o data primavara inainte de prohibitie, de 2 ori vara, o data toamna prin octombrie: pescuiesc pe un canal in zona Dunavat, canal care de cele mai multe ori este plin de iarba. Pana anul acesta, curatarea de iarba si amenajarea locului a realizat-o nea Larie cu lotca lui.Din pacate nenea Larie a murit in iunie . Toamna asta am muncit destul de mult sa amenajez locul de pescuit și ideea care mi-a venit a fost sa caut o barca gonflabila de 2 persoane , sa zicem, cu care sa pot naviga pe acel canal si sa imi amenajez locul apoi sa revin pe mal si sa pescuiesc. Canalul nu este foarte lat (3, 4 metri), nu este navigat decat de un localnic cu o lotca(merge sa verifice sculele), are adancime de maxim 75 cm. Ma gandesc la o gonflabila pe care sa o umflu pe mal si sa o folosesc cele 3, 4 zile de pescuit, eventual sa ma aventurez pe acest canal la plimbari de pescuit si agrement...in caz ca nu sunt multumit de frecventa capturilor. Cat despre buget....spre 1000 lei. In general apa este fara stuf rupt, are doar iarba care trebuie scoasa, la mal sunt locuri care nu prezinta pericole mari pentru o gonflabila. Ce ma sfatuiti? Multumesc!

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    21

Din ce spui nu cred ca e cine stie ce curent de apa pe canalul respectiv. Deci o gonflabila cu electric e numai buna.
    Partea nasoala ca electricul ala e scump. Poti sa il iei in anii urmatori.
    Ca barca m-as orienta spre ceva cat mai nou - de preferat sa poti verifica varsta cu acte de provenienta

Curenti sunt doar cand scade apa sau creste. Nici nu se iau in calcul. Nici de motor nu poate fi vorba, deocamdata. Sunt sufiecente vaslele. Pentru pescuit la stiuca am apelat la localnici si prieteni din zona.La fel voi proceda si anul acesta. La caras e problema. Gasesc locul neamenajat, plin de iarba dar dupa amenajare merita petrecute 3 zile la pescuit. Pentru mine e chiar indicat un pic de efort la vasle. Incerc sa-mi imaginez urcarea intr-o barca gonflabila. Am spre 120 kg, totusi. In barca vor fi si eventuale "materiale" pentru amenajarea locului, stuf, bete de salcie, o grebla, etc. M-as indrepta spre o barcuta noua, la bugetul asta daca ma tine 4,5 ani...e suficient. Daca ma poate indruma cineva spre un produs de acest gen, multumesc mult! Voi mai pune foto cu ceea ce am facut toamna 2019.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMG_20191025_083211.jpg‎   IMG_20191025_092209.jpg‎   IMG_20191025_092214.jpg‎  
    Last edited by ianos10; 25 Feb 2020 at 08:49 AM.

vaslitul pe o gonflabila este foarte... lipsit de productivitate. adica vei vasli cu mult efort si cu viteza foarte mica. si, daca nu esti foarte indemanatic, si in zig zag

6.  

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    21

Imi ploua in gura cand vad locul ala. Capturi, ceva? Stiu ca nu asta e subiectul dar nu pot sa ma abtin. Ala e cel mai frumos pescuit. Varga, loc in stuf, prichidei cat palma care fug alandala cand se agata. Pfff

Au fost cateva partide memorabile. Dar de fiecare data am prins pesti. De fiecare data am plecat cu sufletul curat, am intinerit in locul acela.https://ianos10.sunphoto.ro/pescuit_...2017/109649173
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMG_20191025_135659.jpg‎   IMG_20191025_172113.jpg‎   IMG_20191025_172959.jpg‎   IMG_20191027_083612.jpg‎  

Felicitări pt loc!
    Pare f linistit!
    Sfatul meu este ca pentru de aveti nevoie orice băsica de peste 2.5 va ajunge.
    Sunt pe probarca si olx cate vreti
    Rețineți...cu cat mai.lunga cu atāt mai grea
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

Page 11 of 11 FirstFirst ... 7891011

Alte topicuri asemănătoare

1. Sfaturi achizitie barca pentru inca un incepator
    de Radu M īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 30
    Ultimul post: 8 Mar 2016, 10:40 AM
  2. Sfaturi de inceput - Achizitie-Verificare-Exploatare
    de Marin.Constantin īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 15 Oct 2015, 10:13 AM
  3. sfaturi achizitie barca
    de crapteam īn topicul Barca mea