Sfaturi achizitie barca pneumatica

Salutare, Eu am o gonflabila Navigator 3.2 cu motor de 9.8 hp. Am iesit cu ea pe mare si Dunare fara probleme. Barca are acum aprox 4 ani si nu ma pot plange de ceva.
 
Salutare! Sunt nou pe forum.Am urmatoarea situatie:de 4 ori pe an, o data primavara inainte de prohibitie, de 2 ori vara, o data toamna prin octombrie: pescuiesc pe un canal in zona Dunavat, canal care de cele mai multe ori este plin de iarba. Pana anul acesta, curatarea de iarba si amenajarea locului a realizat-o nea Larie cu lotca lui.Din pacate nenea Larie a murit in iunie . Toamna asta am muncit destul de mult sa amenajez locul de pescuit și ideea care mi-a venit a fost sa caut o barca gonflabila de 2 persoane , sa zicem, cu care sa pot naviga pe acel canal si sa imi amenajez locul apoi sa revin pe mal si sa pescuiesc. Canalul nu este foarte lat (3, 4 metri), nu este navigat decat de un localnic cu o lotca(merge sa verifice sculele), are adancime de maxim 75 cm. Ma gandesc la o gonflabila pe care sa o umflu pe mal si sa o folosesc cele 3, 4 zile de pescuit, eventual sa ma aventurez pe acest canal la plimbari de pescuit si agrement...in caz ca nu sunt multumit de frecventa capturilor. Cat despre buget....spre 1000 lei. In general apa este fara stuf rupt, are doar iarba care trebuie scoasa, la mal sunt locuri care nu prezinta pericole mari pentru o gonflabila. Ce ma sfatuiti? Multumesc!
 
Din ce spui nu cred ca e cine stie ce curent de apa pe canalul respectiv. Deci o gonflabila cu electric e numai buna.
Partea nasoala ca electricul ala e scump. Poti sa il iei in anii urmatori.
Ca barca m-as orienta spre ceva cat mai nou - de preferat sa poti verifica varsta cu acte de provenienta
 
Curenti sunt doar cand scade apa sau creste. Nici nu se iau in calcul. Nici de motor nu poate fi vorba, deocamdata. Sunt sufiecente vaslele. Pentru pescuit la stiuca am apelat la localnici si prieteni din zona.La fel voi proceda si anul acesta. La caras e problema. Gasesc locul neamenajat, plin de iarba dar dupa amenajare merita petrecute 3 zile la pescuit. Pentru mine e chiar indicat un pic de efort la vasle. Incerc sa-mi imaginez urcarea intr-o barca gonflabila. Am spre 120 kg, totusi. In barca vor fi si eventuale "materiale" pentru amenajarea locului, stuf, bete de salcie, o grebla, etc. M-as indrepta spre o barcuta noua, la bugetul asta daca ma tine 4,5 ani...e suficient. Daca ma poate indruma cineva spre un produs de acest gen, multumesc mult! Voi mai pune foto cu ceea ce am facut toamna 2019.
 

Atașamente

  • IMG_20191025_083211.jpg
    IMG_20191025_083211.jpg
    99.3 KB · Vizualizări: 32
  • IMG_20191025_092209.jpg
    IMG_20191025_092209.jpg
    66.5 KB · Vizualizări: 30
  • IMG_20191025_092214.jpg
    IMG_20191025_092214.jpg
    81.9 KB · Vizualizări: 33
Ultima editare:
vaslitul pe o gonflabila este foarte... lipsit de productivitate. adica vei vasli cu mult efort si cu viteza foarte mica. si, daca nu esti foarte indemanatic, si in zig zag
 
Imi ploua in gura cand vad locul ala. Capturi, ceva? Stiu ca nu asta e subiectul dar nu pot sa ma abtin. Ala e cel mai frumos pescuit. Varga, loc in stuf, prichidei cat palma care fug alandala cand se agata. Pfff
 
Felicitări pt loc!
Pare f linistit!
Sfatul meu este ca pentru de aveti nevoie orice băsica de peste 2.5 va ajunge.
Sunt pe probarca si olx cate vreti
Rețineți...cu cat mai.lunga cu atât mai grea
 
Salut!
As avea nevoie de sfaturi în vederea achiziționării unei barci gonflabile.
Am în plan să navighez în partea de sud a cretei , la o distanță de maxim 300 de metri de coasta, eu, sotia mea si bagaj de aproximativ 70 de kg.
Împreună eu cu consoarta avem cam120, 125 kg.
Ma gândisem la o gonflabila de 3,50 3,80 cu podina de aluminiu sau tego.noua- ori storm, ori colibriboats .
Acum am gasit o achilles 3,60 pe 150 , de prin 98 care arata extrem de bine.
Parca fostul proprietar nu a prea folosit barcuta.
Am de gand să-mi iau un motor 4 timpi nou, un yamaha sau mercury de cel puțin 8 cp.

Ce părere aveți de achilles si de gonflabile de mai sus !
Intreb în primul rând pdv al stabilitatii pe marea greceasca ,navigand doar in condiții normale fara vant puternic, si valuri de 2 metri!
Precizez ca habar nu Am de nimic, concret.Ar fi prima gonflabila .
Multumesc !
 
Partea de sud a Cretei are deschidere catre marea larga, vechea ,,Mare a Libiei,, din Anichitate. Eu as lua neaparat o barca omologata clasa ,,C,, motor cu cizma lunga, pentru a nu iesi usor din apa pa valuri mari si as purta cu mine INTOTDEAUNA un motoras de back up. Cat despre veste de salvare, colac cu saula, ancora, cateva petarde cu fum portocaliu sau rachete de semnalizare, o statie radio, chiar de mana,, busola maritima, binoclu marin, telefon cu Navionics si baterie externa, totul impachetat in ceva etans, apa dulce suficienta la bord, astea se inteleg de la sine. Partea de sud a Cretei nu e Egeea, unde daca se strica motorul ai 90% sanse sa esuez pe o insula. Daca bate Meltemi/Imbit, de la nord, ai vreo 500 Nm de apa destul de putin circulata spre sud. atentie la prognoza meteo si motoarele trebuie sa functioneze PERFECT.
 
Din fericire, in Grecia poti merge fara permis de navigatie cu un motor de pana la 30 cp (in Romania pana la 5 cp) Iti trebuie un motor suficinet de puternic (eu estimez la o barca de 4 metri, minim 15 cp, pentru a te putea intoarce daca e nevoie impotriva vantului si valului. nu uita cremele de protectie solara.
 
Salut!
As avea nevoie de sfaturi în vederea achiziționării unei barci gonflabile.
Am în plan să navighez în partea de sud a cretei , la o distanță de maxim 300 de metri de coasta, eu, sotia mea si bagaj de aproximativ 70 de kg.
Împreună eu cu consoarta avem cam120, 125 kg.
Ma gândisem la o gonflabila de 3,50 3,80 cu podina de aluminiu sau tego.noua- ori storm, ori colibriboats .
Acum am gasit o achilles 3,60 pe 150 , de prin 98 care arata extrem de bine.
Parca fostul proprietar nu a prea folosit barcuta.
Am de gand să-mi iau un motor 4 timpi nou, un yamaha sau mercury de cel puțin 8 cp.

Ce părere aveți de achilles si de gonflabile de mai sus !
Intreb în primul rând pdv al stabilitatii pe marea greceasca ,navigand doar in condiții normale fara vant puternic, si valuri de 2 metri!
Precizez ca habar nu Am de nimic, concret.Ar fi prima gonflabila .
Multumesc !

Salut.

Personal am folosit o gonflabila de 3.20 m/6 cp, timp de 10 ani, pina au inceput sa apara probleme la lipituri.
Am navigat costier in Grecia, Croatia si Muntenegru, doua persoane( 160 kg cumulat), numai plimbari de o zi.
In acesta combinatie barca glisa foarte rar; realizam o medie de 10 km/ora.
Barca are podina din aluminiu ceea ce o face mai grea, mai stabila dar mai lenta.
Ocazional am navigat pe valuri de 1 m. Deasemenea am traversat lacul Razelm, de la Lunca la Gura Portitei.
Barca s-a comportat bine in aceste conditii "extreme".
Atentie: o gonflabila de aceasta dimensiune are peste 50 kg, iar motorul de 8cp se duce spre 40 kg, ceea ce creaza ceva probleme la manipulare.

Succes!
 
Salut!
Va multumesc pt răspunsuri ,amândoi aveti dreptate. Eu însă am în plan, ca un începător ce sunt,să merg maxim 5 km pe zi pe lângă tarm, la maxim 200/300m de țărm în conditii normale. Nu am în plan toată coasta sudică ci doar intre Paleohora și Hora Sfakion. Pe drum ne oprim si campam pe plaje sau mici localități costiere.
Cu toate astea îmi voi lua si motor de rezervă mic si ce ati mai spus si voi.La binoclu nu m-am gândit si nici la colacul ala,nici nu stiu ce e.
Fiind habarnist, multumesc pt orice informatie.La motorul cu cizma lungă nu mă gândisem ci la unul cu cizmă scurtă. Am renuntat la Achiles-ul ala,ca nu avea acte și capitania mi-a spus ca tb sa o înscriu ca sa navigjez în grecia.Voi ce stiti despre asta?Si ce barcă mi ati recomanda pt începători, stabila și ușor de manevrat?
Vă mulțumesc anticipat
 
Salut!
Va multumesc pt răspunsuri ,amândoi aveti dreptate. Eu însă am în plan, ca un începător ce sunt,să merg maxim 5 km pe zi pe lângă tarm, la maxim 200/300m de țărm în conditii normale. Nu am în plan toată coasta sudică ci doar intre Paleohora și Hora Sfakion. Pe drum ne oprim si campam pe plaje sau mici localități costiere.
Cu toate astea îmi voi lua si motor de rezervă mic si ce ati mai spus si voi.La binoclu nu m-am gândit si nici la colacul ala,nici nu stiu ce e.
Fiind habarnist, multumesc pt orice informatie.La motorul cu cizma lungă nu mă gândisem ci la unul cu cizmă scurtă. Am renuntat la Achiles-ul ala,ca nu avea acte și capitania mi-a spus ca tb sa o înscriu ca sa navigjez în grecia.Voi ce stiti despre asta?Si ce barcă mi ati recomanda pt începători, stabila și ușor de manevrat?
Vă mulțumesc anticipat

ATENTIE LA GRECIA !

Dupa cum se vede intr-un atas, care a fost postat pe aici pe undeva :" ...ati fost surprins circuland cu o barca pneumatica cu lungimea de 3,60m marca Kollibri cu motor marca Selva 15hp fara sa fie dotata cu autorizatia de functionare in vigoare emisa sau recunoscuta oficial de autoritatea statului de origine(Romania)...."
Parerea noastra, a unora pe care o exprimam aici poate nu este aceeasi cu cea oficiala a statului pe care il vizitam.

Toate bune !
 
unu: colac de salvare legat de barca cu o saula (franghie subtire) de 8 mm diametru si lungume de 23-30 metri. doi: problema este ca vrei sa mergi in etape scurte la 300 metri de tarm dar daca s-a stricat motorul si bate sudul s-ar putea (Doamne fereste!) sa ai in fata o etapa de 1000km pana la tarmul african. pe o pneumatica ai un randament foarte scazut la vasle, nu te poti baza ca te deplasezi la vasle decat pe distante foarte scurte.
 
Salut!
Mulțumesc mult pentru informatii. Ce spune John, confirmă ce am aflat de la Capitanie. Bănuiam că e asa,dar acum sunt convins! Pt linistea mea mentală,asta o sa fac.
Multumesc și lui Don Basilio,pt clarificarea pt colac,acum inteleg despre ce este vorba. Pt situația în care motorul principal se strica, voi avea un motor de rezervă, mai mic dar nou.Daca nu....Africa ne așteaptă.....primii refugiați europeni.Glumesc! Nu stiu ce sa zic,cam asta e planul. Incerc sa aflu cât mai multe de la cei mai experimentați, să ne pregătim cât mai bine deși sunt convins ca experienta nu ti-o poate da nimeni,, O trăiești pe cont propriu
De aceea sfaturile celor experimentați sunt de neprețuit, astfel că învățând de la ei sa avem si noi o experiență plăcută.
A inca ceva ,zona ,traseul ales de noi este folosit în general de catre cei cu găoace, astfel că speram ca este o zona fsra probleme mari de vânt și ptr un începător bănuim noi ca e o zona buna de experimentat!
In cazul in care vremea este proasta avem la dispozitie fericitul local.
Adica strâng barca si ma sui pe ferry.
Noi gândim simplist ca orice începător, adica daca aia pot da din vasile la caiac, putem si noi la p adica cu cu o gonflabila cu motor în care să ne caram si cort si aaltele.
Bineinteles si aia cu capacele pot avea si 20 de ani de experienta si ne bat cu tot cu motorul nostru.
 
Scuze mi-a schimbat telefonul cuvintele, si nu am verificat înainte, de a posta.
,,Găoace,, este de fapt caiace, iar fericitul este de fapt feryul, vasile sunt vasle iar capacele sunt de fapt iar găoace.
Scuze!
 

Back
Sus