Eurosail - Cursuri RYA
Page 12 of 12 FirstFirst ... 289101112
Results 111 to 118 of 118

Topic: Sfaturi achizitie barca pneumatica

Din fericire, in Grecia poti merge fara permis de navigatie cu un motor de pana la 30 cp (in Romania pana la 5 cp) Iti trebuie un motor suficinet de puternic (eu estimez la o barca de 4 metri, minim 15 cp, pentru a te putea intoarce daca e nevoie impotriva vantului si valului. nu uita cremele de protectie solara.

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    24

Quote Originally Posted by Crevetul View Post
    Salut!
    As avea nevoie de sfaturi în vederea achiziționării unei barci gonflabile.
    Am în plan să navighez în partea de sud a cretei , la o distanță de maxim 300 de metri de coasta, eu, sotia mea si bagaj de aproximativ 70 de kg.
    Împreună eu cu consoarta avem cam120, 125 kg.
    Ma gândisem la o gonflabila de 3,50 3,80 cu podina de aluminiu sau tego.noua- ori storm, ori colibriboats .
    Acum am gasit o achilles 3,60 pe 150 , de prin 98 care arata extrem de bine.
    Parca fostul proprietar nu a prea folosit barcuta.
    Am de gand să-mi iau un motor 4 timpi nou, un yamaha sau mercury de cel puțin 8 cp.

Ce părere aveți de achilles si de gonflabile de mai sus !
    Intreb în primul rând pdv al stabilitatii pe marea greceasca ,navigand doar in condiții normale fara vant puternic, si valuri de 2 metri!
    Precizez ca habar nu Am de nimic, concret.Ar fi prima gonflabila .
    Multumesc !
    Salut.

Personal am folosit o gonflabila de 3.20 m/6 cp, timp de 10 ani, pina au inceput sa apara probleme la lipituri.
    Am navigat costier in Grecia, Croatia si Muntenegru, doua persoane( 160 kg cumulat), numai plimbari de o zi.
    In acesta combinatie barca glisa foarte rar; realizam o medie de 10 km/ora.
    Barca are podina din aluminiu ceea ce o face mai grea, mai stabila dar mai lenta.
    Ocazional am navigat pe valuri de 1 m. Deasemenea am traversat lacul Razelm, de la Lunca la Gura Portitei.
    Barca s-a comportat bine in aceste conditii "extreme".
    Atentie: o gonflabila de aceasta dimensiune are peste 50 kg, iar motorul de 8cp se duce spre 40 kg, ceea ce creaza ceva probleme la manipulare.

Succes!

Salut!
    Va multumesc pt răspunsuri ,amândoi aveti dreptate. Eu însă am în plan, ca un începător ce sunt,să merg maxim 5 km pe zi pe lângă tarm, la maxim 200/300m de țărm în conditii normale. Nu am în plan toată coasta sudică ci doar intre Paleohora și Hora Sfakion. Pe drum ne oprim si campam pe plaje sau mici localități costiere.
    Cu toate astea îmi voi lua si motor de rezervă mic si ce ati mai spus si voi.La binoclu nu m-am gândit si nici la colacul ala,nici nu stiu ce e.
    Fiind habarnist, multumesc pt orice informatie.La motorul cu cizma lungă nu mă gândisem ci la unul cu cizmă scurtă. Am renuntat la Achiles-ul ala,ca nu avea acte și capitania mi-a spus ca tb sa o înscriu ca sa navigjez în grecia.Voi ce stiti despre asta?Si ce barcă mi ati recomanda pt începători, stabila și ușor de manevrat?
    Vă mulțumesc anticipat

Quote Originally Posted by Crevetul View Post
    Salut!
    Va multumesc pt răspunsuri ,amândoi aveti dreptate. Eu însă am în plan, ca un începător ce sunt,să merg maxim 5 km pe zi pe lângă tarm, la maxim 200/300m de țărm în conditii normale. Nu am în plan toată coasta sudică ci doar intre Paleohora și Hora Sfakion. Pe drum ne oprim si campam pe plaje sau mici localități costiere.
    Cu toate astea îmi voi lua si motor de rezervă mic si ce ati mai spus si voi.La binoclu nu m-am gândit si nici la colacul ala,nici nu stiu ce e.
    Fiind habarnist, multumesc pt orice informatie.La motorul cu cizma lungă nu mă gândisem ci la unul cu cizmă scurtă. Am renuntat la Achiles-ul ala,ca nu avea acte și capitania mi-a spus ca tb sa o înscriu ca sa navigjez în grecia.Voi ce stiti despre asta?Si ce barcă mi ati recomanda pt începători, stabila și ușor de manevrat?
    Vă mulțumesc anticipat
    ATENTIE LA GRECIA !

Dupa cum se vede intr-un atas, care a fost postat pe aici pe undeva :" ...ati fost surprins circuland cu o barca pneumatica cu lungimea de 3,60m marca Kollibri cu motor marca Selva 15hp fara sa fie dotata cu autorizatia de functionare in vigoare emisa sau recunoscuta oficial de autoritatea statului de origine(Romania)...."
    Parerea noastra, a unora pe care o exprimam aici poate nu este aceeasi cu cea oficiala a statului pe care il vizitam.

Toate bune !

unu: colac de salvare legat de barca cu o saula (franghie subtire) de 8 mm diametru si lungume de 23-30 metri. doi: problema este ca vrei sa mergi in etape scurte la 300 metri de tarm dar daca s-a stricat motorul si bate sudul s-ar putea (Doamne fereste!) sa ai in fata o etapa de 1000km pana la tarmul african. pe o pneumatica ai un randament foarte scazut la vasle, nu te poti baza ca te deplasezi la vasle decat pe distante foarte scurte.

6.  

Salut!
    Mulțumesc mult pentru informatii. Ce spune John, confirmă ce am aflat de la Capitanie. Bănuiam că e asa,dar acum sunt convins! Pt linistea mea mentală,asta o sa fac.
    Multumesc și lui Don Basilio,pt clarificarea pt colac,acum inteleg despre ce este vorba. Pt situația în care motorul principal se strica, voi avea un motor de rezervă, mai mic dar nou.Daca nu....Africa ne așteaptă.....primii refugiați europeni.Glumesc! Nu stiu ce sa zic,cam asta e planul. Incerc sa aflu cât mai multe de la cei mai experimentați, să ne pregătim cât mai bine deși sunt convins ca experienta nu ti-o poate da nimeni,, O trăiești pe cont propriu
    De aceea sfaturile celor experimentați sunt de neprețuit, astfel că învățând de la ei sa avem si noi o experiență plăcută.
    A inca ceva ,zona ,traseul ales de noi este folosit în general de catre cei cu găoace, astfel că speram ca este o zona fsra probleme mari de vânt și ptr un începător bănuim noi ca e o zona buna de experimentat!
    In cazul in care vremea este proasta avem la dispozitie fericitul local.
    Adica strâng barca si ma sui pe ferry.
    Noi gândim simplist ca orice începător, adica daca aia pot da din vasile la caiac, putem si noi la p adica cu cu o gonflabila cu motor în care să ne caram si cort si aaltele.
    Bineinteles si aia cu capacele pot avea si 20 de ani de experienta si ne bat cu tot cu motorul nostru.

Scuze mi-a schimbat telefonul cuvintele, si nu am verificat înainte, de a posta.
    ,,Găoace,, este de fapt caiace, iar fericitul este de fapt feryul, vasile sunt vasle iar capacele sunt de fapt iar găoace.
    Scuze!

Am telefon ,,șmecher,, rau!😂😉

Page 12 of 12 FirstFirst ... 289101112

Alte topicuri asemănătoare

1. Sfaturi achizitie barca pentru inca un incepator
    de Radu M în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 30
    Ultimul post: 8 Mar 2016, 11:40 AM
  2. Sfaturi de inceput - Achizitie-Verificare-Exploatare
    de Marin.Constantin în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 15 Oct 2015, 10:13 AM