Sfaturi achizitie barca pneumatica

Pentru acelasi gen de iesiri mi-am cautat si eu barca. Ce am cautat, la sfatul cunoscatorilor, a fost o barca de 4m - si mai mare. Ei bine am gasit un Kolibri de 3,8.
Chiar daca eu ma joc cu un motor de 4 cp, oglinda barcii suporta un 20 cp.
Acum. Parerea mea este ca trebuie sa cresti bugetul pentru barca la ce putin 1000 euro. O barca sub 4 m pe langa faptul ca nu iti ofera siguranta pe valuri te va enerva pentru ca nu vei avea loc in ea. Pe langa cele 4 persoane, vei avea: lada frigorifica cu apa, bere, fructe.... Rezervor de combustibil pentru motor, ocupa si el spatiu... si uite tot asa....
In concluzie: barca de 4 metrii! Marca, materialul, numarul de camere de siguranta, banii.... Nu te poate ajuta nimeni. :)
Iti tin pumnii sa gasesti ce iti place!

Nu zic ca nu ar fi ok de 4 metri da imi este groaza de transport si de greutatea in plus. Motor nu vreau nici eu mai mare de 5 cai pentru incaput.
Probabil ca o sa mai pun ceva bani sa iau totusi una noua. Oscilez inte Quicksilver si Kolibri.
Tu cum te lauzi cu Kolibriul tau?
 
Eu am o barcuta kolibri de 3 m, varianta km 300d light, cu chila gonflabila si podina tego tip carte, luata de noua acu' 2 ani de la Serghei Grosu cu 2150 ron si sunt very happy.
https://www.youtube.com/watch?v=5bn1VEqLfuo
https://www.youtube.com/watch?v=n2kQt_AoFZ8
https://www.youtube.com/watch?v=nK1HnTQKznQ
https://www.youtube.com/watch?v=ojT3txoPJOg
Foarte faina bărcuța, s-o folosești sănătos. Cum e kolibri D Light? Ce înseamnă? Motorul e de 6 cai frumoși?
 
Aproape m-am hotarat :). O sa iau una noua. Rog colegii care "stie" sa-mi spuna plusuri si minusuri la kolibri si quicksilver. Multumesc anticipat.
 
Foarte faina bărcuța, s-o folosești sănătos. Cum e kolibri D Light? Ce înseamnă? Motorul e de 6 cai frumoși?

Diferenta intre kolibri km 300d si kolibri km 300d light este urmatoarea:
-prima are 54kg, a doua are 45 kg
-prima are podina tego ranforsata cu bare aluminiu din 4 piese, a doua podina tego tip carte
-prima e mai lata in partea din fata, a doua mai ingusta (mai putin spatiu in barca)
-prima are material VALMEX PRO BOATS 1,100g/m² in 5 straturi, a doua are material VALMEX PRO BOATS 1,100g/m² in 5 straturi (nici o diferenta)
-prima costa 3100 ron (atunci cand am facut eu achizitia pe site pretul era de 3200), a doua costa 2400 (la promotie) dar am dat pe ea 2150 la pachet cu alte accesorii
-etc.
Si da, motorul este yamaha f6 cmhs modelul de 139cm3 cu capacul alb.
 
Diferenta intre kolibri km 300d si kolibri km 300d light este urmatoarea:
-prima are 54kg, a doua are 45 kg
-prima are podina tego ranforsata cu bare aluminiu din 4 piese, a doua podina tego tip carte
-prima e mai lata in partea din fata, a doua mai ingusta (mai putin spatiu in barca)
-prima are material VALMEX PRO BOATS 1,100g/m² in 5 straturi, a doua are material VALMEX PRO BOATS 1,100g/m² in 5 straturi (nici o diferenta)
-prima costa 3100 ron (atunci cand am facut eu achizitia pe site pretul era de 3200), a doua costa 2400 (la promotie) dar am dat pe ea 2150 la pachet cu alte accesorii
-etc.
Si da, motorul este yamaha f6 cmhs modelul de 139cm3 cu capacul alb.

Si atunci de unde diferenta de greutate de 9 kg daca materialul e acelasi? De la podina nu cred ca are cum daca is tego amandoua. Totusi 9 kg nu e putin la aceeasi lungime.
 
Diferenta de 9 kg dintre cele doua modele vine din 4 locuri:
1. Am spus ca la modelul light botul e mai ascutit, mai mic, deci mai putin material, asadar e mai usoara
2. Bancutele culisante pe care stai, la modelul light sunt putin mai mici, mai inguste
3.Podina la modelul light e tip carte, fara bare din aluminiu
4.Pe oglinda, suportul pe care se pune menghina motorului, la modelul light e din plastic tare, la celalalt model e dintr-un fel de aliaj metalic.
Si cum "mic cu mic se face mare" uite cele 9 kg.
Un sfat: nu te grabi cu achizitia, studiaza si analizeaza toate ofertele si apoi decide. Daca ai prieteni cu aceleasi "placeri" ce au facut deja o achizitie, foloseste-te de experienta lor. Eu unul am plecat de la ansamblul barca navigator ad 290 + motor hangkai 5hp si "din cauza prietenilor" (multe multumiri acestora) am ajuns la kolibri + yamaha.
Succes.
 
Ultima editare:
Diferenta de 9 kg dintre cele doua modele vine din 4 locuri:
1. Am spus ca la modelul light botul e mai ascutit, mai mic, deci mai putin material, asadar e mai usoara
2. Bancutele culisante pe care stai, la modelul light sunt putin mai mici, mai inguste
3.Podina la modelul light e tip carte, fara bare din aluminiu
4.Pe oglinda, suportul pe care se pune menghina motorului, la modelul light e din plastic tare, la celalalt model e dintr-un fel de aliaj metalic.
Si cum "mic cu mic se face mare" uite cele 9 kg.
Un sfat: nu te grabi cu achizitia, studiaza si analizeaza toate ofertele si apoi decide. Daca ai prieteni cu aceleasi "placeri" ce au facut deja o achizitie, foloseste-te de experienta lor. Eu unul am plecat de la ansamblul barca navigator ad 290 + motor hangkai 5hp si "din cauza prietenilor" (multe multumiri acestora) an ajuns la kolibri +yamaha. Succes.
Mulțumesc pentru sfaturi. Din păcate nu am cunoștințe care sa aibă barca gonflabila și de aceea mă ajuta orice sfat. Tot spre kolibri înclin și eu, începător fiind nu știu dacă se justifica sa dau în plus 200 și ceva de euroi pe quick. Am văzut la cineva care avea second de vânzare kolibri și pare lucrată bine. De materiale nu știu ce sa zic poate îmi spui tu mai multe.
 
De unde esti? Daca esti din Bucuresti, pot sa-ti dau gonflabila mea sa te joci cu ea, doar ca e destul de mare, e un Zodiac de hypalon de 4.8m.
 
Mulțumesc pentru sfaturi. Din păcate nu am cunoștințe care sa aibă barca gonflabila și de aceea mă ajuta orice sfat. Tot spre kolibri înclin și eu, începător fiind nu știu dacă se justifica sa dau în plus 200 și ceva de euroi pe quick. Am văzut la cineva care avea second de vânzare kolibri și pare lucrată bine. De materiale nu știu ce sa zic poate îmi spui tu mai multe.
Nu fac lobby barcilor kolibri, eu detin una si sunt foarte multumit de ea. Despre barcile quicksilver nu am cunostinte de impartasit ca nu am si nici n-am folosit. Despre kolibri pot spune ca:
-au balonul mare (42cm),
-sunt lipite prin termosudare,
-materialul din care sunt facute are stratul exterior teflonat, ceea ce e un mare plus,
-bancutele sunt culisabile si nu fixe, lucru ce ajuta la distribuirea greutatii in barca (ajuta la glisare).
Nu stiu de ce buget dispui, dar ca o recomandare barca sa fie noua, sa aiba chila gonflabila, podina rigida (tego sau aluminiu) si sa fie de minim 3m. Studiaza ofertele de pe probarca.
PS. Am un prieten cu barca jago 3.2 metri si e OK. (si barca dar si prietenul).
 
Nu fac lobby barcilor kolibri, eu detin una si sunt foarte multumit de ea. Despre barcile quicksilver nu am cunostinte de impartasit ca nu am si nici n-am folosit. Despre kolibri pot spune ca:
-au balonul mare (42cm),
-sunt lipite prin termosudare,
-materialul din care sunt facute are stratul exterior teflonat, ceea ce e un mare plus,
-bancutele sunt culisabile si nu fixe, lucru ce ajuta la distribuirea greutatii in barca (ajuta la glisare).
Nu stiu de ce buget dispui, dar ca o recomandare barca sa fie noua, sa aiba chila gonflabila, podina rigida (tego sau aluminiu) si sa fie de minim 3m. Studiaza ofertele de pe probarca.
PS. Am un prieten cu barca jago 3.2 metri si e OK. (si barca dar si prietenul).

Da, si eu tot spre noua tind. De jago parca am citit pe ceva forum ca arr fi mai subtire materialul, dar nu mai stiu sigur.
Mai studiez problema pana vine vremea de iesit cu barca.
Merci de sfaturi.
 
Frumusica barcuta, dar o sa iti urmez sfatul si o sa iau una noua.
Acuma m-ai pus pe ganduri, varianta light sau normala. De fapt pe site nici nu am mai vazut varianta light, trebuie sa sun sa intreb.

Varianta light pe care o am eu a fost o promotie la acel moment, un set de vreo 18 barcute. Suna si vorbeste cu dl. Serghei Grosu de la kolibri boats (gasesti nr tel pe site), care e un tip de nota 20, foarte amabil si saritor. Raspuns la intrebarea ta ai aici:
https://www.youtube.com/watch?v=u0WoVkX8hbA
Prietenul meu care are jago 320, acum vreo 2 ani a trecut la barca rigida de care nu a fost multumit si vandut-o si ghici ce barca si-a cumparat... tot jago 320. Dupa ce hotarasti ce barca iti cumperi mai ai o "piatra de moara": ce motor sa-ti iei. Dar asta e alta discutie.
 
Varianta light pe care o am eu a fost o promotie la acel moment, un set de vreo 18 barcute. Suna si vorbeste cu dl. Serghei Grosu de la kolibri boats (gasesti nr tel pe site), care e un tip de nota 20, foarte amabil si saritor. Raspuns la intrebarea ta ai aici:
https://www.youtube.com/watch?v=u0WoVkX8hbA
Prietenul meu care are jago 320, acum vreo 2 ani a trecut la barca rigida de care nu a fost multumit si vandut-o si ghici ce barca si-a cumparat... tot jago 320. Dupa ce hotarasti ce barca iti cumperi mai ai o "piatra de moara": ce motor sa-ti iei. Dar asta e alta discutie.

Gata, am rezolvat misterul, am vb cu dl. Serghei si marti trebuie sa-mi soseasca Kolibri 330 D. Multam mult de sfaturi si de asistenta.
Intradevar urmeaza problema motorului, trebuie sa fie ieftin si bun :) si sa fie de 5 cai.
De-abia astept sa ies la apa :)
 
Intradevar urmeaza problema motorului, trebuie sa fie ieftin si bun :) si sa fie de 5 cai.
De-abia astept sa ies la apa :)
Felicitați pentru pasul făcut. ....legat de motor presupun ca știi ca la 5CP iti trebuie permis?
Conform legii 4.92 CP e maximum parca fără permis.....asa ca ...ești la mana lor cu 5CP
 
Felicitați pentru pasul făcut. ....legat de motor presupun ca știi ca la 5CP iti trebuie permis?
Conform legii 4.92 CP e maximum parca fără permis.....asa ca ...ești la mana lor cu 5CP

Multumesc
Pai nu de la 5 cai in sus trebuie permis? Daca e asa cum zici tu ma orientez spre 4 cai, dar stiam ca de la 3.68 kW in sus trebuie permis.
 
Ultima editare:
"Exista mai multe categorii de certificate, in functie de zona de navigatie:
clasa A - certificat care da dreptul titularului sa conduca ambarcatiuni de agrement pe ape interioare si in toate zonele maritime;
clasa B - certificat care da dreptul titularului sa conduca ambarcatiuni de agrement in zone maritime care sa nu depaseasca o distanta de maximum 12 Mm fata de coasta;
clasa C - certificat care da dreptul titularului sa conduca ambarcatiuni de agrement in zone maritime care sa nu depaseasca o distanta de maximum 6 Mm fata de coasta;
clasa D - certificat care da dreptul titularului sa conduca ambarcatiuni de agrement pe ape interioare.
Pentru a conduce o ambarcatiune de agrement cu o putere a motorului de pana la 3,68 kW (4.93 CP) pe ape interioare nu este necesara detinerea certificatului international de conducator de ambarcatiune de agrement clasa D.

Disciplinele de examen pt clasa D sunt:
1. Regulament de Navigatie pe Dunare - scris, test grila, punctaj max=10, punctaj min=8
2. Marinarie - scris, test grila, punctaj max=10, punctaj min=7
3. Conducerea si manevra ambarcatiunii cu motor - scris, test grila, punctaj max=10, punctaj min=7

Pentru clasa C (diferenta):
COLREG - Regulamentul international de prevenire a coliziunior pe mare - scris, test grila, punctaj max=10, punctaj min=8 "
 

Back
Sus