Sfaturi achizitie barca pneumatica

Pentru mare trebuie permis indiferent de putere.
Pe de altă parte, multe motoare de "5" CP au de fapt mai puţin de limita în kW - adică mai puţin de 4.93 CP. Fără a mă pricepe, un nene inginer mi-a explicat că limita aia e calculată teoretic, în practică lucrurile pot sta diferit. Deci contează ce scrie la rubrica kW pe plăcuţa de pe motor.
 
Varianta light pe care o am eu a fost o promotie la acel moment, un set de vreo 18 barcute. Suna si vorbeste cu dl. Serghei Grosu de la kolibri boats (gasesti nr tel pe site), care e un tip de nota 20, foarte amabil si saritor. Raspuns la intrebarea ta ai aici:
https://www.youtube.com/watch?v=u0WoVkX8hbA
Prietenul meu care are jago 320, acum vreo 2 ani a trecut la barca rigida de care nu a fost multumit si vandut-o si ghici ce barca si-a cumparat... tot jago 320. Dupa ce hotarasti ce barca iti cumperi mai ai o "piatra de moara": ce motor sa-ti iei. Dar asta e alta discutie.

Motorașul tău ce cizma are? Am găsit 2 yamaha dar cu cizma medie și nu cred ca mi-s bune
 
Va rog incetati cu cizma "medie"....NU exista asa ceva dragilor......ce e asa de greu de inteles? Cred ca sunt 30 de topicuri care ating tangential subiectul asta......Cizma "medie" este un termen inventat de samsarii de motoare ca sa te prosteasca ca ar merge si asa si asa......dar nu e de loc asa :) ca sa zic asa :)
 
Ultima editare:
Ultima editare:
Va rog incetati cu cizma "medie"....NU exista asa ceva dragilor......ce e asa de greu de inteles? Cred ca sunt 30 de topicuri care ating tangential subiectul asta......Cizma "medie" este un termen inventat de samsarii de motoare ca sa te prosteasca ca ar merge si asa si asa......dar nu e de loc asa :) ca sa zic asa :)
Nu dați cu pietre domnilor :) învățăm și noi pe parcurs.
 
Scuze dacă a părut aiurea răspunsul meu.
Departe de mine gândul asta. ...si tonul era în gluma....
Nu vroiam decât sa subliniez neînțelegerea.
Încă o data scuze
 
Este Yamaha 4cp sub acoperire! Identic cu Parsun, Genovo ... o mare familie fericita de gemeni. Vezi ca s-a mai discutat pe aici despre calitatea indoielnica Yamaha la motorasele mici si noi.
Mai bine cauti 2t 5cp - Tohatsu, Mariner, Mercury (toate sunt Tohatsu) sau Yamaha astea sunt sigur motoristi f f bune, simple si nu trec de 19-20kg.
 
Este Yamaha 4cp sub acoperire! Identic cu Parsun, Genovo ... o mare familie fericita de gemeni. Vezi ca s-a mai discutat pe aici despre calitatea indoielnica Yamaha la motorasele mici si noi.
Mai bine cauti 2t 5cp - Tohatsu, Mariner, Mercury (toate sunt Tohatsu) sau Yamaha astea sunt sigur motoristi f f bune, simple si nu trec de 19-20kg.

In concluzie nu merita sa dau pe un Selva mai sus amintit 500 euro (e din 2005 dar f putin folosit). Multam de interventie.
 
Ultima editare:
Eu zic sa nu te grabesti prea tare( einca nasol afara din pacate) si sa cauti un Yammy de 4-5CP in doi timpi..Eu am avut unul si era bijuterie.....Mai cauta ca poate ai noroc si gasesti...Dupa o revizie la nea Tase vei fi foarte multumit.
De fapt...am zis la Tase dar nu stiu de unde esti :)
 
Eu zic sa nu te grabesti prea tare( einca nasol afara din pacate) si sa cauti un Yammy de 4-5CP in doi timpi..Eu am avut unul si era bijuterie.....Mai cauta ca poate ai noroc si gasesti...Dupa o revizie la nea Tase vei fi foarte multumit.
De fapt...am zis la Tase dar nu stiu de unde esti :)
Din ce zici tu și din ce am mai citit pe forumuri se pare ca motoarele de puteri mici pana în 5 cai sunt mai ok în 2 timpi.
Eu sunt din Cluj, nea Tase unde își are atelierul?
 
Eu am preferat un motor de 4CP 4t faţă de unul în 2t din mai multe motive:
- zgomot (am mers 6-8 ore cu motor mic în 2t şi m-a căpiat, cel în 4t e mult mai tolerabil ca nivel şi fel de zgomot);
- nu trebuie să te stresezi cu amestecatul uleiului;
- nu lasi ulei prin apă (pe apă liniştită se vede altfel siajul de la 4t faţă de 2t).

Dezavantajul major în opinia mea este greutatea, unul în 2t este mult mai uşor (5-10 kg). Dacă ai nevoie până în 6 CP, să zicem că eşti într-o zonă acceptabilă, adică sub 30 kg, în schimb la cele de 8-10 CP ai de ales între transportabil la mână şi transportabil la mâini sau pe căruţ.

Cu fiabilitatea etc nu am destulă experienţă, dar citind printre rânduri, dacă ai grijă de ele te ţin la fel de bine.
 
Din ce zici tu și din ce am mai citit pe forumuri se pare ca motoarele de puteri mici pana în 5 cai sunt mai ok în 2 timpi.
Eu sunt din Cluj, nea Tase unde își are atelierul?

Nu știu dacă sunt mai OK dar sunt sigur mai simple,mai ușoare și mai ieftine.
Nea Tase e la Bucale.....
Oricum....înainte de a lua un motor trebuie sa te gândești foarte bine înainte ce vei face cu el.....si cu cine :)
Pt ca dacă plănuiești sa iei soția sau vreo foca de prieten o sa mergeți cu max 12 km la ora......plăcut,reconfortant dar .....pana când? :)
 

Mă tot gândesc la motorașul ăsta, arata ca nou și are și o "poveste" gen mașină din Germania condusă de un bătrânel. Cică nu e umblat cu el mai deloc. Din poze așa pare.
?! Voi ce ziceți? Cu siguranță sunteți mai raționali
 

Back
Sus