Eurosail - Cursuri RYA
Page 4 of 12 FirstFirst 12345678 ... LastLast
Results 31 to 40 of 118

Topic: Sfaturi achizitie barca pneumatica

Quote Originally Posted by sixone View Post
    De unde esti? Daca esti din Bucuresti, pot sa-ti dau gonflabila mea sa te joci cu ea, doar ca e destul de mare, e un Zodiac de hypalon de 4.8m.
    Esti super amabil, merci, dar sunt cam departe tocmai de la Cluj

Quote Originally Posted by fishion View Post
    Mulțumesc pentru sfaturi. Din păcate nu am cunoștințe care sa aibă barca gonflabila și de aceea mă ajuta orice sfat. Tot spre kolibri înclin și eu, începător fiind nu știu dacă se justifica sa dau în plus 200 și ceva de euroi pe quick. Am văzut la cineva care avea second de vânzare kolibri și pare lucrată bine. De materiale nu știu ce sa zic poate îmi spui tu mai multe.
    Nu fac lobby barcilor kolibri, eu detin una si sunt foarte multumit de ea. Despre barcile quicksilver nu am cunostinte de impartasit ca nu am si nici n-am folosit. Despre kolibri pot spune ca:
    -au balonul mare (42cm),
    -sunt lipite prin termosudare,
    -materialul din care sunt facute are stratul exterior teflonat, ceea ce e un mare plus,
    -bancutele sunt culisabile si nu fixe, lucru ce ajuta la distribuirea greutatii in barca (ajuta la glisare).
    Nu stiu de ce buget dispui, dar ca o recomandare barca sa fie noua, sa aiba chila gonflabila, podina rigida (tego sau aluminiu) si sa fie de minim 3m. Studiaza ofertele de pe probarca.
    PS. Am un prieten cu barca jago 3.2 metri si e OK. (si barca dar si prietenul).

Quote Originally Posted by bc74abs View Post
    Nu fac lobby barcilor kolibri, eu detin una si sunt foarte multumit de ea. Despre barcile quicksilver nu am cunostinte de impartasit ca nu am si nici n-am folosit. Despre kolibri pot spune ca:
    -au balonul mare (42cm),
    -sunt lipite prin termosudare,
    -materialul din care sunt facute are stratul exterior teflonat, ceea ce e un mare plus,
    -bancutele sunt culisabile si nu fixe, lucru ce ajuta la distribuirea greutatii in barca (ajuta la glisare).
    Nu stiu de ce buget dispui, dar ca o recomandare barca sa fie noua, sa aiba chila gonflabila, podina rigida (tego sau aluminiu) si sa fie de minim 3m. Studiaza ofertele de pe probarca.
    PS. Am un prieten cu barca jago 3.2 metri si e OK. (si barca dar si prietenul).
    Da, si eu tot spre noua tind. De jago parca am citit pe ceva forum ca arr fi mai subtire materialul, dar nu mai stiu sigur.
    Mai studiez problema pana vine vremea de iesit cu barca.
    Merci de sfaturi.

Da, si eu tot spre noua tind. De jago parca am citit pe ceva forum ca arr fi mai subtire materialul, dar nu mai stiu sigur.
    Mai studiez problema pana vine vremea de iesit cu barca.
    Merci de sfaturi.
    Uite barca jago de care zic:
    https://www.youtube.com/watch?v=wLH5aMV3iPw
    https://www.youtube.com/watch?v=3u-N7olLx28

Frumusica barcuta, dar o sa iti urmez sfatul si o sa iau una noua.
    Acuma m-ai pus pe ganduri, varianta light sau normala. De fapt pe site nici nu am mai vazut varianta light, trebuie sa sun sa intreb.
    In varianta 330 light incap 2 adulti si 2 copii? O fii potrivita pt pescuit 2 persoane la spinning?
    Multumesc

6.  

Frumusica barcuta, dar o sa iti urmez sfatul si o sa iau una noua.
    Acuma m-ai pus pe ganduri, varianta light sau normala. De fapt pe site nici nu am mai vazut varianta light, trebuie sa sun sa intreb.
    Varianta light pe care o am eu a fost o promotie la acel moment, un set de vreo 18 barcute. Suna si vorbeste cu dl. Serghei Grosu de la kolibri boats (gasesti nr tel pe site), care e un tip de nota 20, foarte amabil si saritor. Raspuns la intrebarea ta ai aici:
    https://www.youtube.com/watch?v=u0WoVkX8hbA
    Prietenul meu care are jago 320, acum vreo 2 ani a trecut la barca rigida de care nu a fost multumit si vandut-o si ghici ce barca si-a cumparat... tot jago 320. Dupa ce hotarasti ce barca iti cumperi mai ai o "piatra de moara": ce motor sa-ti iei. Dar asta e alta discutie.

Varianta light pe care o am eu a fost o promotie la acel moment, un set de vreo 18 barcute. Suna si vorbeste cu dl. Serghei Grosu de la kolibri boats (gasesti nr tel pe site), care e un tip de nota 20, foarte amabil si saritor. Raspuns la intrebarea ta ai aici:
    https://www.youtube.com/watch?v=u0WoVkX8hbA
    Prietenul meu care are jago 320, acum vreo 2 ani a trecut la barca rigida de care nu a fost multumit si vandut-o si ghici ce barca si-a cumparat... tot jago 320. Dupa ce hotarasti ce barca iti cumperi mai ai o "piatra de moara": ce motor sa-ti iei. Dar asta e alta discutie.
    Gata, am rezolvat misterul, am vb cu dl. Serghei si marti trebuie sa-mi soseasca Kolibri 330 D. Multam mult de sfaturi si de asistenta.
    Intradevar urmeaza problema motorului, trebuie sa fie ieftin si bun si sa fie de 5 cai.
    De-abia astept sa ies la apa

Intradevar urmeaza problema motorului, trebuie sa fie ieftin si bun si sa fie de 5 cai.
    De-abia astept sa ies la apa
    Felicitați pentru pasul făcut. ....legat de motor presupun ca știi ca la 5CP iti trebuie permis?
    Conform legii 4.92 CP e maximum parca fără permis.....asa ca ...ești la mana lor cu 5CP
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

Quote Originally Posted by piesenoi111 View Post
    Felicitați pentru pasul făcut. ....legat de motor presupun ca știi ca la 5CP iti trebuie permis?
    Conform legii 4.92 CP e maximum parca fără permis.....asa ca ...ești la mana lor cu 5CP
    Multumesc
    Pai nu de la 5 cai in sus trebuie permis? Daca e asa cum zici tu ma orientez spre 4 cai, dar stiam ca de la 3.68 kW in sus trebuie permis.
    Last edited by fishion; 13 Mar 2016 at 08:45 PM.

"Exista mai multe categorii de certificate, in functie de zona de navigatie:
    clasa A - certificat care da dreptul titularului sa conduca ambarcatiuni de agrement pe ape interioare si in toate zonele maritime;
    clasa B - certificat care da dreptul titularului sa conduca ambarcatiuni de agrement in zone maritime care sa nu depaseasca o distanta de maximum 12 Mm fata de coasta;
    clasa C - certificat care da dreptul titularului sa conduca ambarcatiuni de agrement in zone maritime care sa nu depaseasca o distanta de maximum 6 Mm fata de coasta;
    clasa D - certificat care da dreptul titularului sa conduca ambarcatiuni de agrement pe ape interioare.
    Pentru a conduce o ambarcatiune de agrement cu o putere a motorului de pana la 3,68 kW (4.93 CP) pe ape interioare nu este necesara detinerea certificatului international de conducator de ambarcatiune de agrement clasa D.

Disciplinele de examen pt clasa D sunt:
    1. Regulament de Navigatie pe Dunare - scris, test grila, punctaj max=10, punctaj min=8
    2. Marinarie - scris, test grila, punctaj max=10, punctaj min=7
    3. Conducerea si manevra ambarcatiunii cu motor - scris, test grila, punctaj max=10, punctaj min=7

Pentru clasa C (diferenta):
    COLREG - Regulamentul international de prevenire a coliziunior pe mare - scris, test grila, punctaj max=10, punctaj min=8 "

Page 4 of 12 FirstFirst 12345678 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Sfaturi achizitie barca pentru inca un incepator
    de Radu M în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 30
    Ultimul post: 8 Mar 2016, 11:40 AM
  2. Sfaturi de inceput - Achizitie-Verificare-Exploatare
    de Marin.Constantin în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 15 Oct 2015, 10:13 AM
  3. sfaturi achizitie barca
    de crapteam în topicul Barca mea