Eurosail - Cursuri RYA
Page 6 of 12 FirstFirst ... 2345678910 ... LastLast
Results 51 to 60 of 118

Topic: Sfaturi achizitie barca pneumatica

Quote Originally Posted by AdrianZUZ View Post
    Este Yamaha 4cp sub acoperire! Identic cu Parsun, Genovo ... o mare familie fericita de gemeni. Vezi ca s-a mai discutat pe aici despre calitatea indoielnica Yamaha la motorasele mici si noi.
    Mai bine cauti 2t 5cp - Tohatsu, Mariner, Mercury (toate sunt Tohatsu) sau Yamaha astea sunt sigur motoristi f f bune, simple si nu trec de 19-20kg.
    In concluzie nu merita sa dau pe un Selva mai sus amintit 500 euro (e din 2005 dar f putin folosit). Multam de interventie.
    Last edited by fishion; 15 Mar 2016 at 01:23 PM.

Intre timp a sosit și ruskaia patruska

Sa o folosesti sanatos si sa te bucuri la maxim de ea!
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

Quote Originally Posted by piesenoi111 View Post
    Sa o folosesti sanatos si sa te bucuri la maxim de ea!
    Merci frumos la fel si tie, sper ca am facut o alegere buna.
    Mai am un hop cu motoru acuma

Eu zic sa nu te grabesti prea tare( einca nasol afara din pacate) si sa cauti un Yammy de 4-5CP in doi timpi..Eu am avut unul si era bijuterie.....Mai cauta ca poate ai noroc si gasesti...Dupa o revizie la nea Tase vei fi foarte multumit.
    De fapt...am zis la Tase dar nu stiu de unde esti
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

6.  

Quote Originally Posted by piesenoi111 View Post
    Eu zic sa nu te grabesti prea tare( einca nasol afara din pacate) si sa cauti un Yammy de 4-5CP in doi timpi..Eu am avut unul si era bijuterie.....Mai cauta ca poate ai noroc si gasesti...Dupa o revizie la nea Tase vei fi foarte multumit.
    De fapt...am zis la Tase dar nu stiu de unde esti
    Din ce zici tu și din ce am mai citit pe forumuri se pare ca motoarele de puteri mici pana în 5 cai sunt mai ok în 2 timpi.
    Eu sunt din Cluj, nea Tase unde își are atelierul?

Senior Member ghrt's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    404

Eu am preferat un motor de 4CP 4t faţă de unul în 2t din mai multe motive:
    - zgomot (am mers 6-8 ore cu motor mic în 2t şi m-a căpiat, cel în 4t e mult mai tolerabil ca nivel şi fel de zgomot);
    - nu trebuie să te stresezi cu amestecatul uleiului;
    - nu lasi ulei prin apă (pe apă liniştită se vede altfel siajul de la 4t faţă de 2t).

Dezavantajul major în opinia mea este greutatea, unul în 2t este mult mai uşor (5-10 kg). Dacă ai nevoie până în 6 CP, să zicem că eşti într-o zonă acceptabilă, adică sub 30 kg, în schimb la cele de 8-10 CP ai de ales între transportabil la mână şi transportabil la mâini sau pe căruţ.

Cu fiabilitatea etc nu am destulă experienţă, dar citind printre rânduri, dacă ai grijă de ele te ţin la fel de bine.

Quote Originally Posted by fishion View Post
    Din ce zici tu și din ce am mai citit pe forumuri se pare ca motoarele de puteri mici pana în 5 cai sunt mai ok în 2 timpi.
    Eu sunt din Cluj, nea Tase unde își are atelierul?
    Nu știu dacă sunt mai OK dar sunt sigur mai simple,mai ușoare și mai ieftine.
    Nea Tase e la Bucale.....
    Oricum....înainte de a lua un motor trebuie sa te gândești foarte bine înainte ce vei face cu el.....si cu cine
    Pt ca dacă plănuiești sa iei soția sau vreo foca de prieten o sa mergeți cu max 12 km la ora......plăcut,reconfortant dar .....pana când?

Mă tot gândesc la motorașul ăsta, arata ca nou și are și o "poveste" gen mașină din Germania condusă de un bătrânel. Cică nu e umblat cu el mai deloc. Din poze așa pare.
    ?! Voi ce ziceți? Cu siguranță sunteți mai raționali

Page 6 of 12 FirstFirst ... 2345678910 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Sfaturi achizitie barca pentru inca un incepator
    de Radu M în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 30
    Ultimul post: 8 Mar 2016, 11:40 AM
  2. Sfaturi de inceput - Achizitie-Verificare-Exploatare
    de Marin.Constantin în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 15 Oct 2015, 10:13 AM
  3. sfaturi achizitie barca