Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 11 to 20 of 43

Topic: Yachting in Adriatica

Mulțumesc Florii
    Încă nu am făcut nici un passage plan, abia am luat ieri barca, după o săptămână întreagă de alergat prin Europa, abia acum m-am trezit si ma ocup pe moment doar de cafeaua de dimineață
    Si nici nu mă grăbesc pentru că se pare că nu prea o să am vânt

Iar la pavilion, vorbesc despre pavilionul românesc, cel ce stătea agățat doar intr-un colț pe sartul babord, că nu am rezistat să nu-l arborez

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Si cred ca e totuși mult spus "passage plan", o să rămân la nivel de "pleasure plan", p-aici printre insule, așa subțire, ca la începători...

Am ales Croația pentru că veneam dinspre vest dar și pentru că așa an găsit barca acum două luni, când ne-am hotărât ce si cum sa facem...
    Un Jeanneau Sun Oddisey 35, în Biograd na Moru

Quote Originally Posted by sebba View Post
    Mulțumesc Florii
    Încă nu am făcut nici un passage plan, abia am luat ieri barca, după o săptămână întreagă de alergat prin Europa, abia acum m-am trezit si ma ocup pe moment doar de cafeaua de dimineață
    Si nici nu mă grăbesc pentru că se pare că nu prea o să am vânt

Iar la pavilion, vorbesc despre pavilionul românesc, cel ce stătea agățat doar intr-un colț pe sartul babord, că nu am rezistat să nu-l arborez

Nu-i nimic, stii vorba mea: daca ai putina rabdare, vantul are sa vina . Important e ca esti pe barca si ai de navigat printre frumusetea de insulite dintre Zadar si Sibenik.
    Vad ca aveti vanticel de manevre si "loisir" azi, maine. Dar de marti e vant de drum si miercuri va pune la teste !
    Acum, veti vedea la fata locului, ca intre prognoza si realitate e adesea ceva distanta.
    Vacanta frumoasa si SDcard spatios, sa veniti cu poze !

Da, exact așa e cu vântul asta, chiar acum începe, așa, încetișor, parcă știe că sunt newbie
    Am pus un card de 64gb în gopro si mi-am luat si un hdd extern de trei sferturi de Terra, din punctul asta de vedere sunt bazat

Si câteva cuvinte despre marină:
    Marina Kornati, mare, curată, liniștită, cu locuri de parcare la 7 euro pe zi, supermarket la 100m de barca, zona chiar liniștită

Barca am luat-o prin sailogy.com iar firma de charter de aici se numește full-team
    Am luat si internet la 30 euro pe săptămână iar ei se lauda ca va merge peste tot

Acum vom mai face ceva cumpărături last minute și apoi aștept să iasă unul dintre vecini ca e tare înghesuială

Chipintaci

6.  

Pai da!

Pozitia mandra a steagului romanesc si orizontala fumurilor, arata suficient vant .
    Bun sa fie !

Aia cu orizontala nu a ieșit chiar mereu...
    Însă înnoptarea la ancora are un asfințit superb...

Si ne-am legat si la bulina pe aici:

Toate ziua am avut doar 7-10 noduri la vânt dar ne-a prins bine ca tot echipajul a dormit leganat iar subsemnatul a savurat liniștit doua beri croate

Bulina e gratis dar trebuie să mănânci la restaurantul care le administrează

După ce vom manca voi face si un mic review al locației

Si poze, clar!

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. O saptamina de yachting in Adriatica
    de storo20 în topicul Organizări întâlniri și ieșiri pe apă
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14 Apr 2015, 11:44 PM
  2. yachting ca profesie
    de serbanmocanu în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 20 Jul 2011, 05:37 PM
  3. Mars de doua saptamani pe Adriatica si Mediterana
    de Constantin Lascu în topicul Oferte charter, cursuri, turism şi servicii turistice
    Ultimul post: 10 Aug 2010, 04:29 PM
  4. Delfini pe Adriatica
    de Constantin Lascu în topicul Poze
    Ultimul post: 3 Aug 2010, 01:46 PM

Tags for this Thread

Bookmarks