Yachting in Adriatica

Si ne-am legat si la bulina pe aici:
f3649d756b1367d1f1ba56f13810592b.jpg


Toate ziua am avut doar 7-10 noduri la vânt dar ne-a prins bine ca tot echipajul a dormit leganat iar subsemnatul a savurat liniștit doua beri croate

Bulina e gratis dar trebuie să mănânci la restaurantul care le administrează

După ce vom manca voi face si un mic review al locației

Si poze, clar!

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Foarte aproape de tarm. Vad o multitudine de stanci in zona voastra de ancorare, dar la cat de limpede e apa, nu sunt probleme, se observa. :)
Aveti noroc cu vantul acesta slab, din doua motive: pe de o parte va da ocazia sa va deplasati decent cu vele si pe de alta parte va da ocazia sa va obisnuiti organismele cu miscarile domoale ale barcii. Un vant mai taricel si valurile aferente, ar mai strica dispozitia stomacala a unora de la bord :)
Pana-n prezent o duceti bine de tot. La "mai bine" sa va fie !
 
Da, a fost chiar bun vântul ala, acu a căzut aproape tot, dar tot e bine :D

Nu eram aproape de stânci ci intr-un golf amenajat de restaurantul unde am si mâncat, CORE LOUNGE

4 porții mari de fripturi, doua beri de 0.25, un pahar de vin, înghețată și nici eu nu mai stiu au făcut 800 kune, aproximativ 100 euro

ff4893baa48b898891350d7b72193fda.jpg


Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Mooring price: 200 kuna

bdf3cc87040019c27971552022f9e390.jpg

eff9d1059650dc5b1a4cd060370ad398.jpg


Însă se pare că e printre singurele plaje cu nisip din Croația

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Mooring price: 200 kuna



Însă se pare că e printre singurele plaje cu nisip din Croația

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Adica 25 de eurocenti. Mult, dar face! :)

P.S.
Uzual, celor din poze le zice simplu, "balize". Dar mai exista si termenul de "swing mooring", pe care nu l-am auzit folosindu-se deloc.
Mooring e folosit de regula pentru linia care face legatura de la "mort" , la pontonul sau cheiul unei marine. Si are pretul de cost al marinei respective.
Probabil si in termenii astia se merge pe clasicul "cate bordeie, atatea obiceie" :)
 
Cam 25 de euro, Florio, nu de cenți...
Nu stiu exact cât vine ca eu am schimbat USD în HRK, si cursul a fost cam de 6.25 HRK pe 1 USD

Si din ce am văzut, 1 EUR e cam 8 HRK...

Nu pot spune dacă e scump sau nu, cel puțin pentru noi, acum, cu bugetul de concediu, e ok

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Cam 25 de euro, Florio, nu de cenți...

De unde rezulta ca postatul la orele 3 dimineata, duce neuronul in euforie :) . N-ar fi fost rau 25 de centi, asa se vedea la mine, dupa o zi si o noapte de stat la birou fara intrerupere.
Acum serios, 25 euro pentru o baliza e cam multisor. Dar e vacanta si vorba ta: nu se pune :)

P.S.
Desi balizele sunt cam peste tot, moca. Si la turci, si la greci.
 
Am o intrebare, esti obligat sa te legi la baliza, nu poti sa stai la ancora, sau este mai usor pt inceput?
 
Am o intrebare, esti obligat sa te legi la baliza, nu poti sa stai la ancora, sau este mai usor pt inceput?

Cam peste tot in lume in zonele unde sint amplasate balize este interzisa ancorarea. De altfel este si normal pentru ca ancora ta se poate agata in cablurile sau "mortii" balizelor si poti sa faci tot felul de "nefacute". In afara de asta, la aceeasi adincime a apei, linia de ancora este de 3 pina la 5 ori mai lunga decit linia balizei, deci nava la ancora va avea o raza de giratie mult mai mare in caz de schimbare a vintului sau curentului, existind riscul sa loveasca celelalte nave.
Manevra de ancorare cred ca este mai usoara decit manevra de legare la baliza.
 
Manevra de ancorare cred ca este mai usoara decit manevra de legare la baliza.

Nu e, fratele nostru intru pasiune :) . Lagarea la baliza e floricica la ureche. Arunci o parama pe dupa baliza, lejer, ca John Wayne calare. :)
Pe de alta parte ancorarea trebuie facuta ca la carte, cu motor inapoi si "stoltz", sa fii sigur ca s-a infipt bine si nu grapeaza.
 
În zona respectivă, tot parcul national Kornati, e interzisă ancorarea în afara locurilor amenajate
Inițial am stat la ancora, în fața balizelor, unde era voie dar spre seară am hotărât să mă mut la baliza deoarece eram relativ aproape de mal si nu vroiam sa risc vreo ancorare cu probleme

Oricum ar fi fost însă tot așa fi plătit, deh, parc national, Croația, d-alea...

Si da, am văzut baliza moca, chiar și pentru loveaboard, în West Palm Beach, acu 2 luni.

Acu m-am întors în marină în Biograd na Moru, am alimentat cu apă și m-am legat la curent.
Mă duc să halesc ceva ca azi a fost cu de toate

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Nu e, fratele nostru intru pasiune :) . Lagarea la baliza e floricica la ureche. Arunci o parama pe dupa baliza, lejer, ca John Wayne calare. :)
Pe de alta parte ancorarea trebuie facuta ca la carte, cu motor inapoi si "stoltz", sa fii sigur ca s-a infipt bine si nu grapeaza.
:) :) :) :) :)
 
Avantaj baliza: in golfuri super-aglomerate ai siguranta ca nu te invarti si dai peste vecinu ...

Mai ales in Croatia e buna treaba asta cu balizele, fundul e cam peste tot pietros si nu tine ancora.

Despre Navionics numai de bine! O saptamana am mers numai cu el in Grecia!
 
Da, navionics e perfect, hărțile sunt exact ce ai nevoie
În combinație cu weather routing-ul de la Sailgrib WR, la începători, îți poți face o idee mai clara despre traseul pe care vrei să-l urmezi în funcție de evoluția vremii
Însă griburile trebuie să fie proaspete, să le iei atunci când pleci
Un grib luat seara are toate șansele să nu mai fie valabil dimineața



Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Si azi dimineață am avut o mică șansă să mă umplu de bani.
I-am chemat pe băieții de la firma de charter să-mi repare lumina de ancora.
Au venit foarte prompt dar în timpul operațiunii de înlocuire a becului ars, din cauza vântului puternic, individului cocoțat pe catarg ia scăpat becul din mână.
Unde credeți? Fix în capul meu! Si sa si spart! :D

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 

Back
Sus