Yachting in Adriatica

Salutare tuturor !

La inceputul vacantei de vara,18-25 iunie, am inchiriat o Salona 44,pentru o saptamina de sailing, distractie si relaxare printre insulele dalmate, pe Marea Adriatica.:sail: Pentru cine nu a mai fost pot spune ca ''e mai fain decit in Grecia'', pentru cine a mai fost '' mai haide odata !'' Plecarea este din Split, Croatia. Traseul planuit include Hvar,Korcula, Mljet dar asta ramine de vazut atunci, in functie de vint. Peste zi navigam,facem baie, plaja iar seara stam in marina sau la ancora,vizitam locuri frumoase si ne bucuram de subtilul mix al bucatariei croate.
Salona 44 este un semi-racer care imbina confortul la bord cu performanta nautica. Are 4 cabine, 2 bai,vela full-baten si chila de 2,5 m ceea ce face sa fie extrem de stabila chiar si la vint puternic. Anul trecut am fost tot cu o Salona si am fost impresionat, de aceea anul acesta am ales tot Salona.
Deocamdata sintem 4 persoane (doua cupluri). Cine e interesat il rog sa imi scrie aici sau pe storo20@yahoo.com
 
Nu mai deschid alt topic pentru că titlul e destul de elocvent...

Va fi careva prin Croația în perioada 9-16 iulie?

Cu barca, bineînțeles...

Întreb pentru că eu voi fi pe acolo, zona Biograd na Moru, Zadar, cu un Sun Oddisey 35, și cred că ceva intersectări cu partenerii de suferință de pe aici ar putea fi plăcute

Iar dacă tot am deschis discuția, orice sfat ptr navigația în zona aia e mai mult decât binevenit.

Baftă

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Nimeni, nimeni?
La noi au început pregătirile:
c3a5a2dbc7f553fc4cd231a5a0b81be9.jpg



Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Salut,

Aseara m-am intors acasa dupa trei saptamini de Adriatica asa ca iti raspund acum:

- in perioada asta e foarte cald, asa ca verifica functionalitatea frigiderelor
- apa are 23-24 C in larg
- daca mergi cu copiii, poate merita sa intri pe canal pe linga Sibenik, spre Parcul Krka si sa faceti baie la cascade
- insulele Zirje si Kaprije au multe golfuri faine
- imi spunea un amic ca pe Kornati taxa turistica este de 500 Kuna, de cum ai aruncat ancora, plus taxele de marina
- eu as evita sa merg noaptea pt ca e plin de plase si barci pescaresti nesemnalizate
- sa verifici ca la bord sa ai o editie noua( actualizata) a cartii pilot pt ca au aparut multe amenajari prin golfuri.Daca nu ai, ia-ti una din marina de plecare.

In rest vremea a fost faina in ultimele doua saptamini si nu se anuntau schimbari semnificative pr urmatoarea perioada. Doar in sapt 11-18 iunie am prins o zi cu mare de gradul 6 de mi-au filfiit genunchii intre Korcula si Hvar :)

''Suferinta'' placuta !:sail:



Nu mai deschid alt topic pentru că titlul e destul de elocvent...

Va fi careva prin Croația în perioada 9-16 iulie?

Cu barca, bineînțeles...

Întreb pentru că eu voi fi pe acolo, zona Biograd na Moru, Zadar, cu un Sun Oddisey 35, și cred că ceva intersectări cu partenerii de suferință de pe aici ar putea fi plăcute

Iar dacă tot am deschis discuția, orice sfat ptr navigația în zona aia e mai mult decât binevenit.

Baftă

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Mulțumesc storo20 pentru sfaturi, chiar o să țin cont de ele

Da, alea sunt măștile, de la decathlon
Dar încă nu pot face nici un review la ele, sunt încă în bagaje...
Sper sa merite investiția si sa fie ce mă aștept, mai ales că e prima dată când vom face așa ceva
:)

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Mai am de găsit o saula subțire să leg cum trebuie pavilionul...

Si inca o poza cu pupa Jazz-ului...
f2393dc06451b291b09360bf5f837f13.jpg


Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Mai am de găsit o saula subțire să leg cum trebuie pavilionul...

Si inca o poza cu pupa Jazz-ului...


Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Salut Sebba si navigatie placuta!
Ai facut un passage plan pentru vacanta asta? Intreb doar de curiozitate, fiindca noi, astia din sud-est, preferam sa ne ducem barcile in apele grecesti :) .
Despre ce pavilion vorbesti, nu e barca de charter? Ar trebui sa aiba deja arborate pavilioanele necesare.
 
Mulțumesc Florii
Încă nu am făcut nici un passage plan, abia am luat ieri barca, după o săptămână întreagă de alergat prin Europa, abia acum m-am trezit si ma ocup pe moment doar de cafeaua de dimineață :)
Si nici nu mă grăbesc pentru că se pare că nu prea o să am vânt

Iar la pavilion, vorbesc despre pavilionul românesc, cel ce stătea agățat doar intr-un colț pe sartul babord, că nu am rezistat să nu-l arborez :)

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Si cred ca e totuși mult spus "passage plan", o să rămân la nivel de "pleasure plan", p-aici printre insule, așa subțire, ca la începători...

Am ales Croația pentru că veneam dinspre vest dar și pentru că așa an găsit barca acum două luni, când ne-am hotărât ce si cum sa facem...
Un Jeanneau Sun Oddisey 35, în Biograd na Moru

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Mulțumesc Florii
Încă nu am făcut nici un passage plan, abia am luat ieri barca, după o săptămână întreagă de alergat prin Europa, abia acum m-am trezit si ma ocup pe moment doar de cafeaua de dimineață :)
Si nici nu mă grăbesc pentru că se pare că nu prea o să am vânt

Iar la pavilion, vorbesc despre pavilionul românesc, cel ce stătea agățat doar intr-un colț pe sartul babord, că nu am rezistat să nu-l arborez :)

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Nu-i nimic, stii vorba mea: daca ai putina rabdare, vantul are sa vina :) . Important e ca esti pe barca si ai de navigat printre frumusetea de insulite dintre Zadar si Sibenik.
Vad ca aveti vanticel de manevre si "loisir" azi, maine. Dar de marti e vant de drum si miercuri va pune la teste :) !
Acum, veti vedea la fata locului, ca intre prognoza si realitate e adesea ceva distanta.
Vacanta frumoasa si SDcard spatios, sa veniti cu poze !
 
Da, exact așa e cu vântul asta, chiar acum începe, așa, încetișor, parcă știe că sunt newbie :)
Am pus un card de 64gb în gopro si mi-am luat si un hdd extern de trei sferturi de Terra, din punctul asta de vedere sunt bazat :)

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Si câteva cuvinte despre marină:
Marina Kornati, mare, curată, liniștită, cu locuri de parcare la 7 euro pe zi, supermarket la 100m de barca, zona chiar liniștită

Barca am luat-o prin sailogy.com iar firma de charter de aici se numește full-team
Am luat si internet la 30 euro pe săptămână iar ei se lauda ca va merge peste tot

Acum vom mai face ceva cumpărături last minute și apoi aștept să iasă unul dintre vecini ca e tare înghesuială

Chipintaci

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Pai da!

Pozitia mandra a steagului romanesc si orizontala fumurilor, arata suficient vant .
Bun sa fie ! :)
 
Aia cu orizontala nu a ieșit chiar mereu...
Însă înnoptarea la ancora are un asfințit superb...
9afcfad03cfcb005be45c63fe2a2b1a4.jpg


Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Si ne-am legat si la bulina pe aici:
f3649d756b1367d1f1ba56f13810592b.jpg


Toate ziua am avut doar 7-10 noduri la vânt dar ne-a prins bine ca tot echipajul a dormit leganat iar subsemnatul a savurat liniștit doua beri croate

Bulina e gratis dar trebuie să mănânci la restaurantul care le administrează

După ce vom manca voi face si un mic review al locației

Si poze, clar!

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 

Back
Sus