Ajutor alegere elice

Salutare leganatilor,
Va solicit ajutorul...
Asa cum știți sau nu barca mea este o Black Sea Console de 5.10m și motorul un Evinrude ETEC de 30CP cu morisca standard.*
Merge foarte bine chiar sportiv cu 2 persoane și bagaje cu peste 45km/h dar dacă suntem 4 și bagaje intra mai greut în glisaj....apoi merge bine dar trebuie ținut turat peste 5000 ture ca sa se mențină în glisaj onorabil.
Acum.....ca orice barcagiu cu mintea la el încerc sa am mereu o elice de rezerva.
Ma gândesc ca a lua una identica cu am acum* denota o crasa lipsa de imaginație sau poate nu?
Ce să încerc?
Un inch mai mare sau mai mica sau 2 inch sau doua elice .....una mai mare și una mai mica?
As vrea sa rămân în glisaj chiar dacă nu în viteza foarte* mare cu barca încărcată și fără sa țin motorul peste 5000ture .....
Sunt sigur ca motorul poate. ....îl simt cum se tureaza imediat la 5500* ture oricât de încărcată ar fi barca
Domnilor profesori.....va ascult!
Mulțumesc în avans
 
Salut, se pare ca atat se poate scoate din motor, facand o paralela ( elicele sunt o chestie foarte sensibila) in aviate, ( am ceva cunostinte), la decolare, vorbind de cele cu elice cu pas variabil si motor cu piston, se foloseste turatie maxima si pas mic, pentru tractiune, pentru croaziera se mareste pasul si se reduce motorul, parca AN-2, sifonierul ala biplan stiam ca are o chestie ingenioasa cu niste contra greutati care regleaza automat pasul, ori la tulcea,entru barci si pe site-urile de profil am vazut elicii cu pas variabil cu reglare mecanica deci trebuie sa rabatezi opinca, dar sincer nu stiu.....ce scofala e nu am vazut un grafic nimic, tot ce as face in locul tau e corecta distributiei greutatilor in barca, modificarea asietei prin unghiul cozii si aia se face mecanic repozitionand tija aia , nu cred ca ai trim hidraulic, daca nu....mareste herghelia

Cu stima Mihai
 

Back
Sus