Results 1 to 5 of 5

Topic: Mariner 3,5 hp 4 timpi modificare

Default Mariner 3,5 hp 4 timpi modificare

am cumparat recent un mariner de 3,5 cai, 4 timpi, an 2006,si as vrea sa/lfac de 4 sau 5 cai daca se poate.Am observat ca cele de 4 si 5 cai sunt identice ca imagine a motorului.Poate pe la carburator este vreun surubel care blocheaza puterea.Am inteles ca si evinrude,mercury si tohatsu au acelasi motor de 3,5cai montat pe ele.Nimic schimbat nici la cele de 4 cai.Multumesc

Pai nu prea ai cum.
    Motoarele de 4, 5 si 6 hp au cu totul alta cilindree decat cele de 2,5 si 3,5 hp.
    Doi la mana, schimbarea puterii la motoarele de 5 si 6 cai se face prin schimbarea carburatorului. Intre cele de 4 si 5 cai se pot schimba doar jicloarele.

...daca am inteles bine, schimbarea puterii motoarelor de 4 si 5 cai in 6 cai, se poate face doar prin schimbarea jicloarelor....carburatorul are cod identic...pt 4, 5 si 6 cai

Si dupa ce schimbi jigloarele trimiti o cantitate mai mare de amestec in cilindri !!!.. si? mai departe? maresti turatia? te duci peste 5500-6000? nu cred !intri in cavitatie .Maresti puterea? aceiasi elice ? tot acolo ajungi !!... deci ori mai umbli si la elice (pui mai maricica), ori e posibil sa fie si alt raport in redactor...si un pic la avans !!....

...exact ! motorul de 6 cai ajunge la turatia de 6000 si nu sunt probleme....motorul de 4 cai, este identic cu cel de 6 cai (inclusiv pe partea de transmisie) m-am consultat cu cei de la reprezentanta American Nautic - de la ei am informatia...
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Untitled.jpg‎  

6.  

Alte topicuri asemănătoare

1. o intrebare mariner 40 2 timpi 2005
    de pilu īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 25 May 2014, 08:30 PM
  2. modificare motor
    de liviub īn topicul Motoare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 16 Dec 2013, 08:44 AM
  3. Modificare barca cu motor