Eurosail - Cursuri RYA
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 48

Topic: O barca mai mica sau mai mare?

Quote Originally Posted by captan View Post
    Baieti unde gasesc un mic motoras de 8 CP?
    Mult,bun si ieftin!
    http://www.okazii.ro/cautare/motor.h...ew_type=simple
    http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/view_anunturi/
    http://www.rapitori.ro/anunturi.php

Senior Member captan's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    170

Multumesc Skipper!

Am un prieten care are 2 barci de vanzare, una asemanatoare cu a mea (vezi foto) si alta un ......cum ai spune ca am uitat, din aia poloneza, care-i plin de ele pe lacuri si mare? Lungime 6 m, fiecare, complet dotate.Pentru doritori bgd70fl14@yahoo.com sau mob:0722466528.
    Last edited by captan; 9 Mar 2009 at 01:38 PM.

Senior Member Levy's Avatar
    Locația
    Wels,Austria
    Posturi
    352

@ captan-de pe ebay adunate

7,7CP diesel 280€+70€ transport in romanica
    Poza e bitmap mai mare de 97 de Kb tre s-o transform.
    Last edited by Levy; 9 Mar 2009 at 08:35 PM.

Senior Member Levy's Avatar
    Locația
    Wels,Austria
    Posturi
    352

Iaca poza transformata.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate SC.jpg‎  

Locația
    Constanta
    Posturi
    170

Multumesc Levy ptr ajutor, dar barca mea are 6m, daca ai pun un motor din acela............. In princiupiu am gasit outbord aproape nou si ieftin. Sper sa ma innoiesc dupa cevin din urmator voiaj.
    Bafta la toata lumea.

6.  

Quote Originally Posted by captan View Post
    Multumesc Skipper!

Am un prieten care are 2 barci de vanzare, una asemanatoare cu a mea (vezi foto) si alta un ......cum ai spune ca am uitat, din aia poloneza, care-i plin de ele pe lacuri si mare? Lungime 6 m, fiecare, complet dotate.Pentru doritori bgd70fl14@yahoo.com sau mob:0722466528.
    Poze, poze

Locația
    Constanta
    Posturi
    170

Quote Originally Posted by gvincentiu View Post
    Poze, poze

Cand ajung la Ghiol si la amicul meu o sa fac si ceva poze sa le postez aici, dar deocamdata, cand prind putina vreme buna lucrez la barca mea. Rabdare!

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Quote Originally Posted by nike View Post
    Nu ma intelege gresit, nu ma laud cu experienta mea, care nici nu e asa de vasta. Si eu ma bucur de fiecare iesire pe mare si nu numai pentru ca nu am barca mea (de nici un fel), ci pentru ca imi place cu adevarat. Pasiunea veche ma face insa sa stiu unele lucruri poate mai bine ca altii (subliniez unele). Si nu, fara sa fiu rau, nu cred ca se va ajunge sa aiba fiecare barca lui. Nici nu e normal. Jucariile pe care le vinde Robert sunt "aspirationale" deci daca au prea multi ori nu mai e nici o distractie ori le vor scumpi. Tocmai pentru ca noi astia pasionati ne dorim o barca o face sa fie cumparata de cei cu bani. Sa ne arate statutul lor. Il rog pe Robert sa ne spuna deschis: cati dintre cei care au platit zeci de mii de euro pe o barca noua, aveau habar, cati sunt la primul lor contact cu domeniul?. Am presimtirea ca majoritatea (daca nu toti) au vrut doar sa epateze.

Paradoxal, fara sa il cunosc sau sa-l apreciez in mod deosebit il consider pe TataMare un adevarat pasionat. Poate zgarcit cum spune lumea, si cu alte cusururi, dar pasionat. Si pentru cine stie despre ce vorbesc va spun ca nu e comod sa te dai cu un racer ca al lui. Si-a luat-o chiar ca sa se bucure de ea nu doar sa se dea mare. Am vazut altii, care au bagat mai multi bani in barcile lor, cu motor, mare, comod, dar care se plimba cu zodiac-ul, ca e mai ieftin (ganditi-va cata motorina inghit doua motoare navale de 700 CP - multa, va zic eu, cel putin 80 litri pe ora la viteza de croaziera iar la viteze de fite consumul creste dramatic, nu degeaba au tankuri de peste doua tone)

Si hai sa nu generalizam: or mai fi si cluburi serioase, si oameni de caracter. Sa fim optimisti, poate nu i-am gasit noi pana acum. Sa-i cautam printre "Optimist"-i ?

Eu mi-am exprimat doar parerea mea.

Nike, skipper of Kita-La
    Ca de obicei, treaba e relativa. Cine isi doreste suficient o barca, o va avea, indiferent de costuri sau piedici. Barcile de firma de tipul celor vandute de Robert inchid circuitul economic, oferind celor care dispun de fonduri o jucarie interesanta, dand in acelasi timp de lucru altora, si facand economia sa mearga (vezi boom-ul barcilor de fibra in State si Europa in anii '60, odata cu democratizarea tehnologiei respective). La noi nu e cazul, dar afara piata de charter inghite cele mai multe barci noi.

Pentru minoritatea adevaratilor pasionati de barci, azi exista mai mult ca niciodata infinite posibilitati, de la o rata (mai greu azi ce-i drept) la o barca, pana la cumpararea unei conserve de pe afara (acum vreo saptamana s-a vandut un Wibo 830 cu 1500 euro! ), sau constructia in regie proprie sau de catre meseriasi (care meseriasi ?). Buba la noi nu e barca, ci tot ceea ce implica detinerea unei barci in Ro: meseriasi ioc, sau bulitori si scumpi, marine putine si mai scumpe ca la Saint Tropez, birocratie si dezinteres din partea diriguitorilor, mancatorie intre cluburi si barcagii etc.

Sunt sigur ca exista baietasi care se kk pe ei de ras cand citesc asta, fie ca isi tin barcile afara, fie ca sunt cumetriti cu vreun smecher care le faciliteaza totul, dar aici vorbim de fiecare dintre noi, cei muscati de acest virus, si care n-avem intotdeauna posibilitatile altora. Daca exista personaje care si-au luat barci ca sa epateze, s-ar putea sa mi se scoale un fir de par pubian despre asta, desi nu cred . N-am sa particip vreodata la concursul "cine o are mai mare", fiindca stiu ca eu cel putin o am ascutita .

Paradoxul velierelor este ca fanii lor sunt de 2 specii diametral opuse: ori snobii care merg pe latura trendy, afisand satisfactia dar injurand continuu ca si-au luat velier, foarte complicat de manevrat si puturos, cu pescaj mare etc, ori cei pentru care barca si marea reprezinta totul, ratiunea de a trai, visul imposibil care nu-ti da pace vreodata, oricat ai vrea sa-l indepartezi. Ei, cu oamenii astia din a 2-a ograda as vrea sa punem tara la cale, sa vedem in continuare cum vede fiecare barca perfecta pentru el, si cum isi va realiza visul, fiindca eu cred ca acela care isi doreste in disperare velierul viselor, odata si odata o sa-l aiba. Scuze daca am mai aberat, da' stiti bine ca nu prea exista barcagii sanatosi la cap . So, s-auzim
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Quote Originally Posted by Vali View Post
    .... Cine isi doreste suficient o barca, o va avea, indiferent de costuri sau piedici. ...
    Ma numar pritre cei care cred cu tarie in sloganul Adidas Torsion: "Daca vrei cu adevarat, poti"

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.008
    Blog Entries
    62

Quote Originally Posted by Vali View Post
    Paradoxul velierelor este ca fanii lor sunt de 2 specii diametral opuse: ori snobii care merg pe latura trendy, afisand satisfactia dar injurand continuu ca si-au luat velier, foarte complicat de manevrat si puturos, cu pescaj mare etc, ori cei pentru care barca si marea reprezinta totul, ratiunea de a trai, visul imposibil care nu-ti da pace vreodata, oricat ai vrea sa-l indepartezi.
    Exista si o categorie de mijloc, care prin munca cinstita si bine plasata reuseste...
    călătorului îi stă bine cu drumul

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks