O barca mai mica sau mai mare?

De acord din nou, dar cred ca barcile moderne au pierdut de-a lungul evolutiei lor un lucru esential - sufletul, comuniunea cu marea, s-au transformat in niste simple cuibare confortabile si performante, folosite indeosebi pe vreme buna, unde omul modern isi muta toate tabieturile si obiceiurile burgheze de pe uscat, de fiecare data cand iese pe apa. De aia barcile moderne sunt considerate un moft, o moda, fiindca prea putina lume mai face azi croaziere adevarate, poti ajunge imediat cu avionul in orice punct de pe planeta, deci de ce sa te risti la croaziere lungi :).

Stilul modern de viata a atrofiat in omul contemporan instinctul, comuniunea cu natura, emotia primordiala in fata elementelor. Prea mult consideram ca stapanim natura, in loc sa mergem odata cu ea, in ritmul ei. Si mama natura se razbuna de fiecare data, incepand cu inundatiile de pe Dunare cauzate de regularizarea fortata a cursului, si terminand cu incalzirea globala, care paradoxal ameninta sa ne duca intr-o noua era glaciara, din cauza perturbarii curentilor oceanici, care regleaza clima pe planeta.

Cand aveam 10 ani, ma urcam cu tata in vreo mahuna si ieseam pe mare, mergeam la scuturat taliene cu pescarii localnici, si tata imi spunea sa ascult adancul. "Niciodata nu te vei pune cu Marea, ci vei merge cum vrea ea". Si azi mai canta pescarii in carciuma de "la salcie" din Sf. Gheorghe "Mare Neagra, Mare-Albastra", ca acum multi ani cand i-am vazut prima data. Spre deosebire de ei totusi, care-si asigura traiul zilnic riscandu-se pe mare, noi, care avem oarecum traiul asigurat in alt mod, ar trebui sa regasim emotia atavica a luptei cu elementele naturii. Ca sa ne redescoperim resorturi ancestrale, si sa ne reidentificam ca oameni unici in oceanul inconjurator de mizerie numit societate :rolleyes:

Vali , omule , ai avut o copilarie frumoasa , felicitari ! Insa , nu cred ca barcilor le lipseste sufletul , ci dimpotriva . Faptul ca , datorita introducerii fibrei de sticla in productia industriala , numarul de barci a crescut spectaculos in ultimii 30ani , nu a luat suflet barcilor ci a dat sansa sutelor de mii de noi proprietari sa aiba si ei barci cu suflet .
 
scarab 22

De acord Robert, dar problema e ca la noi multi dintre aia care dau de bani, se urca pe kkt si scuipa in jur, sunt cateva personaje la Tomis care le dau la mure la curiosi :). Da-i incolo pe aia, vad ca pana acum nu ati spus vreunul care barca vi s-ar potrivi, si ca pasiune, si ca utilitate, si financiar, asa ca incep eu.

Cu toate ca tot timpul mintea ne fuge si inima ne zboara la diferite barcute, eu m-am limitat la cateva criterii de baza. Luand in calcul utilitatea barcii, adica unde ma voi da cu ea, am concluzionat ca nu voi face vreodata croaziere oceanice, si nici macar indelungate ca durata, ca sa nu mai spun ca n-am sa concurez vreodata intr-o regata organizata in Ro (prietenii stiu de ce ;) ). Adaugand si experienta mea cu tinutul barcii la apa fara a avea cele mai elementare conditii, s-a impus de la sine varianta unei barci tractabile, pe care s-o tin acasa in extrasezon. Stiind ce ofera piata sh pe segmentul asta, adica niste ligheane urate care nu-s nici cal nici magar, adica nu-s nici offshore nici de ape interioare, am exclus varianta asta (mai ales ca imi doresc ceva facut din nou de mine).

Pana la urma m-am hotarat sa aleg din 2 chestii diametral opuse, din toate punctele de vedere:
1. Ceva gen Pacific Seacraft Flicka 20:
n_a4.jpg

Aceasta bijuterie are condensate in cei 6 metri ai ei tot ce are nevoie un barcaholic intr-o croaziera mai scurta sau chiar mai lunga. Stilul clasic si calitatea extrema a fabricatiei i-au adus un renume de invidiat chiar si printre barcile super-cunoscute. Pretul unei barci de fabrica este mare chiar si la sh (o barca noua costa pe vremuri 100 000 usd :p, din pacate nu se mai produce). Planurile nu sunt scoase la vanzare, exista promisiunea din partea lui Bruce Bingham ca in curand planurile vor fi puse in vanzare. Detalii despre Flicka se gasesc din belsug aici: www.flicka20.com , inclusiv o stiva de newsletters "Flicka Friends" cu informatii suculente, cum ii placea lui nea Theodoru sa spuna :). O barca foarte asemanatoare ale carei planuri se pot cumpara ieftin este Amigo de la www.glen-l.com . Sunt cateva diferente minore, prova mai oblica la Amigo, amenajarile putin diferite, cu toate ca Amigo ofera o solutie modulara ingenioasa, care permite sa faci dus in cabina fara sa blochezi spatiul cu pereti permanenti. Se gasesc ieftin de vanzare la ei inclusiv kit-uri complete de arborada, velatura, fibra si rasina pentru acoperit corpul etc. :
dsn-amila-sloop.gif


2. Complet diferit de barcile dinainte, un trimaran pliabil gen Scarab 22:
S22-sail-plan.gif

O asemenea barca e ideala pentru cei care n-au timp, oferind o viteza superioara chiar si fata de monococile mai mari, in schimb confortul nu e nicidecum acelasi ca la un full-keeler precum Flicka sau Amigo. Pretul de constructie e mare, dar si performanta la fel.

Cam asta e ceea ce mi-as dori ca urmatoarea barca, una din cele 2 variante: clasica si confortabila, dar lenta, sau moderna si rapida, dar agitata :). Voi ce ati alege? Eu oricand Flicka sau Amigo :).

salut,
ma bucur sa va gasesc. de vreo 3 luni ma tot uit dupa o barca. de vreo saptamana citesc parerile voastre. complet independent am vazut ca barca ce mi-a facut cel mai mult cu ochiul apare aici la unul dintre cei mai apreciati membri ai acestui forum, Vali. Scarab 22.
tocmai au ieftinit planurile. doar 150 de dolari australieni. am sa le cumpar. http://www.teamscarab.com.au/scarab22/design.html
aici http://www.voile.org/trimaran/ este detaliata constructia acestui model. totusi inteleg ca acest tip, Olivier, este un impatimit. a adus unele imbunatatiri designului. eu nu sunt nici pe departe.
deasemenea vreau sa incerc cu plywood marine nu cum a facut-o olivier. eu sunt din bucuresti, dar momentan lucrez la Cahul. Am un vecin turc, tamplar, care a lucrat mult la Istanbul la o marina de acolo. asa am ajuns la ideea de a face barca. si de aceea vreau sa o fac mai mult cu lemn si placaj decat cu spuma.
totusi mi-e putin teama ca anumite lucruri nu am sa le pot face. cum ar fi sistemtul de "rabatare" (? nu stiu daca e corect).
aceasta barca nu trebuie inmatriculata. este sub 7 metri. dar daca o construiesc in Moldova, oare o pot aduce acasa?:)
velele nu am inteles inca daca le ofera tiparul sau se potrivesc de la alte barci.
am vorbit cu Olivier, cel care a construit-o si mi-a spus ca per total a costat cam 35.000 de dolari. si o si vinde acum exact cu suma asta. mie personal mi se pare o suma imensa. Ce parere aveti?
Astept parerile voastre. nu am suma asta. dar imi place barca de numai pot si sper ca pe 2-3 ani de lucru sa o pot face.
va salut.
Kos
 
Vezi ca planurile costa 150 de dolari australieni, nu americani...deci sunt mai ieftine...

Cat priveste pretul total al barcii, eu as zice sa iei in calcul ce zice nenea ala...poti sa mai scazi cateva mii, da' nu prea multe, din alea 35 000 (AUD, nu USD...), pentru ca, din pacate, multe chestii o sa le cumperi de afara, la pret corespunzator...barca propriu-zisa (adica cocile, ca-s 3, cea mare se numeste vaka, flotoarele laterale se numesc amas reprezinta cam 40% din pretul asta...restul e armarea (arborada, velatura, echipament, etc, etc, etc...)

PS: am vazut si eu cu surprindere ca pe Vali l-ar tenta o jucarie din asta nervoasa...il stiam, din discutii, mai traditional... da' demonul vitezei, mai ales al celei obtinute din vant, e tentant rau...
 
:) da 1 dolar australian = 0.99 usd:) o afacere nu gluma. in fine asta nu e o problema.
nici cumapratul de afara nu cred ca e o problema. uneori sunt mai ieftine afara decat aici.
dar ce ai in vedere. crezi ca cele 3 coci ar costa 12.000 de dolari? cam multisor cred.
si restul poti sa detaliezi? cam cat arborada? cat velatura? echipament, ce cat?
etc etc ce cat?
 
Salutare kos si scuze de intarziere, ma bucur ca mai e cineva interesat de barcile de la Team Scarab :). Dupa cum spuneam mai sus, avantajul lui Scarab 22 e ca e usor, rapid si pliabil+tractabil. Din pacate nu cred ca poate fi considerat suficient de "seaworthy", decat cel mult pentru ture costiere cu distante rezonabile intre escale, si asta il diferentiaza de cele 2 barci ante-mentionate. In cercul elitei designerilor de veliere e consacrata expresia "size equal seaworthiness", iar la cele 2 monococi de mai sus marimea redusa e compensata de deplasament, forma corpului si chila lunga, ele derivand din solidele barci traditionale de pescuit.
In schimb, multicoca Scarab 22 e o "speed machine", facuta din materiale high-tech si avand caracteristici de racer: manevre fixe din cordelina sintetica in loc de cablu de inox (pentru greutate redusa), randa full-batten cu "roach" mare (cam greu de realizat in regim de amator), catarg inclinat spre pupa, deplasament minimal. Bineinteles ca merge facuta din placaj cu fibra si epoxy, caz in care greutatea barcii goale e de 540 kg, iar pretul nu cred ca se duce chiar pana la 12000 usd corpurile. Banuiesc ca Ray Kendrick a vrut sa ofere o alternativa la mult mai scumpele trimarane pliabile Farrier, si cred ca a reusit.
Despre costul materialelor cred ca ar trebui sa stim cantitatea de materiale necesare, si sa calculam in preturile de la noi. Treaba asta se poate rezolva prin cumpararea "study plans", asta bineinteles daca pretul lor e dedus din pretul planurilor complete, cum fac majoritatea designerilor seriosi. Iar instalatia de rabatare a flotoarelor e facuta din placaj si fibra triaxiala, dupa cum scrie aici: "the beam folding arms are now connected to a support beam which is made from plywood and triaxial fibreglass instead of a fabricated aluminium ring frame."
Nu stiu cum e cu adusul barcii din Basarabia, culmea e ca eu merg des la cumparaturi la Cahul (imi place Cahorul Pastoral de Cricova :D), dar ma feresc sa ma bag prea mult in seama cu trupa din vama lor, ca se vede de la o posta cat de comunisti si obtuzi sunt. In locul tau mi-as face totusi barca in tara la noi :D.
 
Scarab 22 este o barca foarte frumoasa, dar poate ca nu cea mai potrivita pentru conditiile noastre de amator. Probabil ca pentru noi e mai usor de realizat un trimaran desenat extra pentru placaj cum ar fi Bucaneer 24, care ramane competitiv chiar si acum. Daca nu conteaza decat viteza poate ca un unul dintre designurile lui Dierking cum ar fi Tamanu, sau poate un W17 ar fi cele mai potrivite. Oricum orice trimaran mic e o chestie de "coastal cruising" cel mult, nu o barca de traversat atlanticul, deoarece trimaranele avand deplasament mic sunt foarte sensibile la incarcare. Depinde pana la urma ce vrei sa faci cu el, cati oameni, ce destinatii, etc.
Personal, pentru destinatii de navigatie costiera, insule, in regim solo sau maxim 2, as prefera un model de 6-7m, fara cabina, as acosta in fiecare seara si as pune cortul pe punte. Barca ar fi mai usor de construit, armat si transportat, costurile ar fi rezonabile, si probabil ca as folosi barca mai des.
Constructia as face-o in tara dintr-un motiv foarte simplu. Indiferent ca se inmatriculeaza sau nu, orice obiect introdus in UE trebuie sa aiba TVA platit. Problema nu ar fi deci vamesii moldoveni ci ai nostri. Acuma ca inchid ei ochii la multe e una, da nu vad cum sa inchida ochii la ditamai barca.
 
merci pentru pareri. atlanticul n-am sa-l traversez sigur curand:)
pe nevasta-mea n-am s-o conving niciodata sa doarma pe barca. deh nu putem sa fim compatibili la toate.
vreau o barca pe care sa o pot cara dupa mine si sa o folosesc peste w-e ici colo.
sincer sa fiu la ce a spus Vali m-a cam pierdut:) foarte tehnice detalii la care nu m-am gandit. poate ma arunc prea sus la scarab. eu sunt genul care nu stiu cec caut decat cand vad si stiu ca am gasit. la fel patesc si la pantofi si la camasi:)
despre constructia in basarabia, deocamdata sunt detasat aici pe 4 ani. trebuie sa gasesc o solutie. am sa iau bunurile din romania cu factura, fac import temporar, apoi cand ies cu produsul brut platesc tva la manopera. nicio problema. sau ma rog o problema rezolvabila.
daca vii des la cahul, si eu vin des la galati pentru ca noi facem cumapraturile de acolo:) ca de obicei ni se pare ca dincolo e mai bine:) de fapt sunt lucruri care aici nu se gasesc sau sunt dublu la pret. asa ca 1 data pe saptamana sau maxim la 2 saptamani facem un drum la galati.
poate ne vedem. mi-ar face placere o placere deosebita sa te cunosc.
am sa ma mai uit la ceva mai simplu pentru primul proiect. si cand mai "cresc" am sa ma uit din nou la scarab:)
merci mult.
 

Back
Sus