O barca mai mica sau mai mare?

Smokey

Mic barcaholic
Sunt in faza inceperii constructiei viitoarei mele barci :sail:

Oscilez insa intre doua modele, ambele de la Dudley Dix, si anume:
Argie 15
http://www.dixdesign.com/argie15.htm
arg15rig-1.gif

4.7m x 1.83m

Argie 10
http://www.dixdesign.com/dinghies.htm
dingsail-1.gif

(cea din dreapta)
3.1m x 1.35m

Ambele imi plac dpdv al designului, sunt modele polivalente 3 in 1 - rame, motor, vele. Preturile sunt acceptabile, nu vreau sa ma arunc la ceva free avand in vedere experienta limitata pe care o am in domeniul constructiei de barci.

De ce oscilez? Prima imi pare o barca serioasa, chiar daca va dura mai mult constructia. A doua desi e mai mica, va fi mai usor de manevrat (merge carata pe masina), e usor de stocat. Pe site se lauda ca poate merge sub vele cu 2 adulti, suficient pentru mine deocamdata.

Pe de alta parte, daca tot ma inham la constructie ... parca as face ceva mai serios din prima, desi nu-mi dau seama daca merita efortul in plus.

Barca intentionez sa o folosesc pe lacurile din zona, pe Mures si pe Dunare. O voi face din placaj de exterior (daca nu gasesc marin in timp util) laminat cu fibra de sticla.

Asadar, pareri pro-contra o barca mica/mare?
:skip:
 
Pentru inceput insa am facut una mai mica, tot de la acelasi designer, ca sa invat metodele de constructie, si navigatia cu vele. http://www.youtube.com/watch?v=-pljlVGhaW4 Pe uscat, adica pana ajungi la apa, barca cat mai mica, cand ai ajuns pe apa, varianta mai mare e mai buna :)
Daca ar fi sa incepi din nou, tot una mica ai face pentru inceput? Asa cum vad eu lucrurile, o barca mai mare presupune costuri ceva mai mari la materiale si mai mult timp pentru finisaj, dar dificultatea constructiei ramane aceeasi.

Desi ratiunea imi spune ca e suficienta o barca mica deocamdata, m-as arunca la ceva mai mare pentru a justifica oarecum "deranjul" facut de constructie: alergatura dupa placaj, dupa epoxy, hardware, etc.

:titanic:
 
Da, si cred ca tot acelasi model. Barcuta asta mica (2,5m) si patrata il bag in masina (am o dubita pe firma) si am fugit la balta, si in 10 minute e gata de lansare. E adevarat ca ajuns pe apa e un pic stramt, dar e suportabil si pentru doua persoane.

 
Ultima editare:

Atașamente

  • DSCN0769.jpg
    DSCN0769.jpg
    48.7 KB · Vizualizări: 380
  • DSCN0771.jpg
    DSCN0771.jpg
    72.9 KB · Vizualizări: 3,550
  • DSCN0773.jpg
    DSCN0773.jpg
    66.3 KB · Vizualizări: 391
  • DSCN0776.jpg
    DSCN0776.jpg
    73.6 KB · Vizualizări: 368
  • DSCN0781.jpg
    DSCN0781.jpg
    54.5 KB · Vizualizări: 406
Asadar, pareri pro-contra o barca mica/mare?
:skip:

M-am gandit si eu la un Argie 15. 10 este totusi prea mic, chiar daca avantajul transportului nu este de neglijat. Dar ma indoiesc ca vei urca barca pe masina. Nu ca nu se poate, dar este destul de complicat si orice miscare gresita si "game over" barca. Deci, probabil ca peridoc iti trebuie indiferent de model.

Apoi, iti dai seama ca efortul sa il construiesti nu este cu 50% mai mare pentru 15. Si nici costurile.

Te-ai gandit sa cumperi kit-ul de undeva (ex. Ertug : http://www.kitsandboats.com/kits_EN.html) sau vrei sa o faci tu de la 0 ?
 

Atașamente

  • scaun prova.jpg
    scaun prova.jpg
    52.3 KB · Vizualizări: 346
  • la uscat.jpg
    la uscat.jpg
    123.8 KB · Vizualizări: 371
  • decoleaza....jpg
    decoleaza....jpg
    96.4 KB · Vizualizări: 337
  • printul broscoi in asteptarea Degeticai.jpg
    printul broscoi in asteptarea Degeticai.jpg
    61.1 KB · Vizualizări: 354
  • siaj.jpg
    siaj.jpg
    52.5 KB · Vizualizări: 355
  • tot inainte....jpg
    tot inainte....jpg
    32.7 KB · Vizualizări: 341
  • don't worry be happy.jpg
    don't worry be happy.jpg
    31.4 KB · Vizualizări: 342
  • prima volta.jpg
    prima volta.jpg
    97.1 KB · Vizualizări: 3,764
Smokey mult mai practic este modelul Argie 15 dupa mine. Daca dispui de spatiu de constructie suficient si fonduri materiale , construieste un model care sa-ti asigure cat mai multe posibilitati de navigatie , atat pe ape interioare dar si costier . Deasemeni pentru mici croaziere sa-ti asigure si spatiu de depozitare al echipamentului al hranei si apei un mic rezervor cu benzina aferenta unui motor mic de 4cp rame etc. Despre varianta de transport pe masina ... nu stiu cat este de avantajoasa . Pe masina pui eventual alte echipamente , iar varianta cu peridoc ( unul foarte usor ) iti ofera spatiu suplimentar de depozitare sub o prelata , chiar in barca.
 
Aveti dreptate, o barca mare ... e o barca mare :D Ai loc mai mult de dat in barci.

Un calcul simplu
Argie 10
- 3 placi placaj = 72 Euro
- rasina epoxy 2kg, intaritor -> aprox 35 Euro
- planuri = 30 Euro

Argie 15 (varianta cu scaune extinse)
- 8 placi placaj = 192 Euro
- rasina epoxy 3kg, intaritor -> aprox 55 Euro
- planuri = 50 Euro

Deci o diferenta de 170 euro, la care se mai adauga diferenta de panza de fibra + rasina pentru laminarea corpului. Argie 15 are catarg mai mare, randa mai mare + foc. In conditiile in care restul de hardware e relativ la fel.

Apar costurile la traileri in plus la A15. Inmatriculare, impozit, etc. A10 are totusi 30 kg in estimarea lor, hai 40 cu placaj de fag, nu se justifica un trailer :)

* o placa fag 6mm de 122cm x 244cm = 2.9mp
la pretul de 6.71 Euro/mp + TVA
rezulta o placa fag costa aprox 24 Euro
(la Holver Timisoara)
 

Atașamente

  • skipper Gyula.jpg
    skipper Gyula.jpg
    63.6 KB · Vizualizări: 368
  • skipper Adi.jpg
    skipper Adi.jpg
    66.3 KB · Vizualizări: 352
  • siaj.jpg
    siaj.jpg
    49.6 KB · Vizualizări: 365
  • gata de lansare.jpg
    gata de lansare.jpg
    36.2 KB · Vizualizări: 336
  • in trafic.jpg
    in trafic.jpg
    65.9 KB · Vizualizări: 353
  • curbe.jpg
    curbe.jpg
    37.6 KB · Vizualizări: 372
  • detaliu2.jpg
    detaliu2.jpg
    97.7 KB · Vizualizări: 349
  • detaliu1.jpg
    detaliu1.jpg
    43.5 KB · Vizualizări: 367
  • escala la strand.jpg
    escala la strand.jpg
    74.2 KB · Vizualizări: 361
  • rondou.jpg
    rondou.jpg
    64 KB · Vizualizări: 355
  • spre larg.jpg
    spre larg.jpg
    65.7 KB · Vizualizări: 2,201
Am gasit si okume in Romania. Deci 6 placi ar fi aprox 310 Euro (Argie 15 in varianta simpla sau Goat Island Skiff), iar Argie 15 cu scaune laterale extinse ar fi 8 placi = 400 Euro
 
Din ciclul "eu centrez eu dau cu capul": am comandat planurile pt. Argie 10 de la Dudley Dix ...
Sa vedem ce se intampla :iupi:
 
Deci pana la urma ai ales tot Argie 10... Succes la construit.

Spor la treaba, uite un Argie 10 (cu vasle, ce-i drept) http://www.youtube.com/watch?v=8LwxZK7v1fA
Eu am construit in vara asta un D4 de la Bateau si m-am dat cu el pe Mures:
http://www.youtube.com/watch?v=aPuwDahOUKE
Inainte de asta am avut o barca din fibra de sticla de la SPAT Galati, putin mai mare decat Argie 10, careia i-am facut un catarg si vele. Asta primavara am vandut-o unui tip din Timisoara care o tine pe lacul de la Surduc.

Vant bun
Multam fain. Planurile nu sunt cele mai grozave din lume, niste scanari dupa schite de mana si un text ... dar cum ziceam Vali astazi, conteaza continutul.

Pana la urma cred ca am sa folosesc placaj de fag si-l imbrac in fibra. Okume am gasit la Constanta (47 euro placa de 6mm, cu tot cu TVA), transportul mai costa si ala o gramada de bani (aprox 100 RON cu Cargus, singurii care au zis ca ar transporta).

Inca mai tatonez la capitolul rasini. In planuri se spune sa folosesc adeziv poliesteric si rasina poliesterica. Daca nu gasesc epoxy convenabil merg pe varianta asta. Va tin la curent :)

@gigitolan: cred ca am vazut barca ta pe forumuri, impreuna cu cea a lui Gyula ... Cum merge pe Mures impotriva curentului?
 

Atașamente

  • Pilotina cu Marele Pavoaz.JPG
    Pilotina cu Marele Pavoaz.JPG
    265.5 KB · Vizualizări: 150
  • USS Vella Gulf.JPG
    USS Vella Gulf.JPG
    273.5 KB · Vizualizări: 169
  • Vedeta.JPG
    Vedeta.JPG
    295.8 KB · Vizualizări: 158
  • Vigilent.JPG
    Vigilent.JPG
    342.4 KB · Vizualizări: 156
  • Vigilent 2.JPG
    Vigilent 2.JPG
    273 KB · Vizualizări: 162
  • IMG_2831.jpg
    IMG_2831.jpg
    44.7 KB · Vizualizări: 158
  • Mircea.JPG
    Mircea.JPG
    286.9 KB · Vizualizări: 152
  • Intilnirea.JPG
    Intilnirea.JPG
    237.7 KB · Vizualizări: 159
  • In Tarc.JPG
    In Tarc.JPG
    342.4 KB · Vizualizări: 161
  • Adornate.JPG
    Adornate.JPG
    328.8 KB · Vizualizări: 182
  • Big Boy.JPG
    Big Boy.JPG
    298.2 KB · Vizualizări: 158
  • Cardinala.JPG
    Cardinala.JPG
    276.5 KB · Vizualizări: 164
  • Delfinul.JPG
    Delfinul.JPG
    222.9 KB · Vizualizări: 159
  • Eforie 1.JPG
    Eforie 1.JPG
    304.6 KB · Vizualizări: 158
  • Eforie 2.JPG
    Eforie 2.JPG
    212 KB · Vizualizări: 151
In legatura cu rasina.....
Poliesterul e ieftin, dar unii sustin ca nu adera destul de bine la lemn
http://www.storerboatplans.com/Faq/epoxyvspolyester.html

Stiu de problema asta, deaia m-am mirat cand am vazut recomandarea de material la Dudley Dix. Probabil ca ideea a fost o barca "low-cost", care nu sta in apa tot timpul, atentia fiind indreptata spre procesul de constructie in sine ca activitate recreativa, mai degraba decat obtinerea unei barci care sa fie lasata mostenire. Bineinteles, pentru cunoscatori, exista varianta epoxy pentru un produs final de calitate.


Personal, dupa un studiu amanuntit al pietei, am zis ca fac o treaba "low-cost", din placaj de fag si rasine poliesterica .... Dar dupa un telefon bine plasat de la gigitolan mi-au renascut sperantele de a face o treaba serioasa, in epoxy. Daca iese miscarea cu rasina epoxidica atunci dau banii si pe okume, sa fie o treaba bine facuta :happy-banana:
 
:eek:le:
:eek:le:
:eek:le:


Acum 10 min am descarcat 3 foi de okume, venit de la Constanta :happy-banana:

Am sa fac ceva poze detaliate si pun pe aici.
:rock:

Next step: epoxy :sail:
 

Back
Sus