Constructie Wabnaki

Salutare , ma numesc Mihai si sunt din Cluj .Am cont de ceva vreme pe forum , dar doar acum mi-am facut curaj sa scriu .Pana acum v-am citit si admirat operele si am ramas uimit . De meserie sunt tamplar si avem un atelier de tamplarie lemn masiv , mai mult ne axam pe mobilier din lemn masiv . Facand curat prin sertare am gasit o carte care am cumparat-o de ceva vreme , dar nu am rasfoit-o din lipsa de timp...cartea se numeste Barci Din Lemn de Gil Gilpatrik...ieri seara am citit-o toata din scoarta in scoarta si am zis ca vreau sa incerc sa fac modelul Wabnaki : Lungime - 4,8 m ...Latime 0.91m...Adancime 0.33 m...Inaltimea etravei 0.57m Greutate aproximativa 29 kg .Acum as avea o serie de intrebari pentru voi si tare v-as fi recunoscator daca mi-ati raspunde :


1.cam ce greutate ar sustine aceasta barca (in carte e numita barca eu o vad mai mult ca si o canoe)
2.as construi strips-urile din abachi ...am mai lucrat cineva cu abachi? cum se comporta
3.coastele le pot face din mdf de 18 mm? daca tratez mdf-ul nu se stramba
4.dupa ce e gata barca o pot baitui cu impregnant pe baza de apa? mai adera rasina epoxi pe lemn?
5.la aplicarea fibrei se da un strat de epoxi si apoi fibra sau fibra intinsa pe barca dupa care es unge cu epoxi?
6.precizez ca nu am mai lucrat cu rasini si fibra niciodata ...e foarte complicat?
7.o vom folosi preponderent 2 persoane ...asigura spatiul necesar pt 2 persoane ?
8.as vrea daca tot o fac sa ii pun si o vela .se preteaza acest model pentru vela?
9.m-am gandit sa ii fac si doua flotoare laterale sa nu ma rastorn ...la ce distanta trebuie puse flotoarele de barca?
10.flotoarele le voi face din sipci ca si canoea interiorul trebuie umplut cu ceva sau ramane gol?
11. ce umiditate ar trebui sa aiba lemnul din care fac strips-urile ? 8-12% ca si pt mobilier de interior sau merge si 15-20 % ca si pt lucrari de exterior? pana la ce umiditate a suportului adera rasina si de la ce umiditate in sus apar probleme?


....momentan atat daca mai am nelamuriri voi continua cu intrebarile :)
 
Daca vad eu bine pe net barca e o canoe canadiana. Nu e un model neaparat potrivit pentru vele si flotoare laterale. Aici ai un filmulet cu constructia, asa ca pentru un tamplar de mobila:

https://m.youtube.com/watch?v=ftv7C3DCpP8

Abachi e un lemn usor de prelucrat dar scump. Are si pori asa ca presupun ca o sa suga mult epoxi. Cand vopsesti abachi se recomanda un filler inainte ca sa ii astupi. Dupa parerea mea molidul (sau bradul) e arhisuficient. Nodurile le tai afara si imbini sipcile cu plan inclinat 8:1. Oricum nu ai nevoie de mult lemn asa ca alegi si tu 2-3 scanduri mai bune. Daca vrei sa scapi de noduri cumperi calitate pentru rame de ferestre. De baituit poti sa baituiesti fara probleme daca e pe baza de apa. Epoxi lipeste pana la 20% dar e mai bine sa ai 8-12 ca la interior. Direct din uscator e ok. Daca nu te cramponezi de greutate poti folosi orice lemn. Proprietatile sunt indiferente rezistenta o asigura fibra. Ai putea si plop la o adica. (Nu recomand neaparat dar se poate).
Fibra o poti pune in ambele feluri descrise de tine. Important e sa lucrezi cu temperatura in cadere, adica dupa-masa spre seara. Daca lucrezi invers tu pui fibra, aerul din lemn se dilata si face bule sub ea.
Sabloanele (nu are coaste) le poti face din ce vrei. MDF, HDF, PAL, sipci indoite la abur, etc. Important e sa protejezi marginea cu ceva (banda adeziva) sa nu lipesti sipcile de sablon. Verifici inainte sa nu lipeasca.

Daca ne spui cum vrei sa o folosesti putem spune mai bine daca e potrivita sau nu. Daca vrei canoe cu balansier si vele sunt si din astea dedicate. De exemplu Ulua care daca iti e prea mica o poti lungi. http://homepages.paradise.net.nz/garyd/plans.html
 
Daca vad eu bine pe net barca e o canoe canadiana. Nu e un model neaparat potrivit pentru vele si flotoare laterale. Aici ai un filmulet cu constructia, asa ca pentru un tamplar de mobila:

https://m.youtube.com/watch?v=ftv7C3DCpP8

Abachi e un lemn usor de prelucrat dar scump. Are si pori asa ca presupun ca o sa suga mult epoxi. Cand vopsesti abachi se recomanda un filler inainte ca sa ii astupi. Dupa parerea mea molidul (sau bradul) e arhisuficient. Nodurile le tai afara si imbini sipcile cu plan inclinat 8:1. Oricum nu ai nevoie de mult lemn asa ca alegi si tu 2-3 scanduri mai bune. Daca vrei sa scapi de noduri cumperi calitate pentru rame de ferestre. De baituit poti sa baituiesti fara probleme daca e pe baza de apa. Epoxi lipeste pana la 20% dar e mai bine sa ai 8-12 ca la interior. Direct din uscator e ok. Daca nu te cramponezi de greutate poti folosi orice lemn. Proprietatile sunt indiferente rezistenta o asigura fibra. Ai putea si plop la o adica. (Nu recomand neaparat dar se poate).
Fibra o poti pune in ambele feluri descrise de tine. Important e sa lucrezi cu temperatura in cadere, adica dupa-masa spre seara. Daca lucrezi invers tu pui fibra, aerul din lemn se dilata si face bule sub ea.
Sabloanele (nu are coaste) le poti face din ce vrei. MDF, HDF, PAL, sipci indoite la abur, etc. Important e sa protejezi marginea cu ceva (banda adeziva) sa nu lipesti sipcile de sablon. Verifici inainte sa nu lipeasca.

Daca ne spui cum vrei sa o folosesti putem spune mai bine daca e potrivita sau nu. Daca vrei canoe cu balansier si vele sunt si din astea dedicate. De exemplu Ulua care daca iti e prea mica o poti lungi. http://homepages.paradise.net.nz/garyd/plans.html

salut si mersi pt raspunsul prompt...canoea o voi folosi 90% pe belis si tanita , eu cu sotia la plimbari si pescuit ...lemnul de la holver l-am masurat eu la ei in depozit si are 14-16 % ..nu e cum zic ei ca are 8-10%...nu e neaparat vele mai se poate adapta ceva vela mai mica cum e la caiacele de la hibiscus ?
 
salut si mersi pt raspunsul prompt...canoea o voi folosi 90% pe belis si tanita , eu cu sotia la plimbari si pescuit ...lemnul de la holver l-am masurat eu la ei in depozit si are 14-16 % ..nu e cum zic ei ca are 8-10%...nu e neaparat vele mai se poate adapta ceva vela mai mica cum e la caiacele de la hibiscus ?

Pentru caiace sunt cateva tipuri de vela, in general rotunda sau aproape rotunda, pentru vant purtator. Kitul se cumpara separat si se adapteaza pe punte.
Nu trebuie derivor dar nici nu se poate urca in vant.
 
Cauta "canoe sailing" pe net si o sa gasesti de citit pana te doare capul. Trebuie derivor. Cata vela depinde de tine. Sunt si planuri de vele simple pe care le poti face acasa, spune daca doresti.
Daca vrei o canoe cu balansier (flotor lateral) pentru siguranta mai bine faci una care e conceputa din start pentru asta cum e Ulua. Cartea lui Dierking cu planurile e pe net, si forma e mai usor de facut decat cele canadiene. Poate fi propulsata cu padela sau vele si e mai greu sa cazi in balta din ea.

Despre constructie:
Lemnul e doar un miez care desparte cele doua straturi de fibra. Contributia structurala e de obicei ignorata. In consecinta lemnul se alege sa nu fie greu, sa arate bine, chestii de genul asta. Ce lemn folosesti e alegerea ta. Dupa ce pui epoxi pe el nici rezistenta la apa nu mai conteaza, apa nu mai ajunge in lemn, si lemnul nu mai misca. Se fac canoe din balsa si balsa numai rezistent nu e. Asa ca foloseste ce lemn doresti. Brad, molid, plop pentru greutate, orice altceva pentru aspect.
Nu conteaza cat de uscat e lemnul cand il cumperi. Dupa ce il tai in fasii de 6-8mm grosime in 3 saptamani la caldura (atarnat sub tavan in atelier) e bun de facut barca din el si daca era verde cand l-ai luat. Barca e un obiect curbat in trei directii odata asa ca daca unele baghete se indoaie la uscare e numai bine. In constructia traditionala se aburea la greu ca sa obtii curbele necesare si se foloseau multe bucati taiate din radacini si crengi care aveau curburi naturale.
O sa fii probabil tentat sa faci baghete cu frezari convex-concave. Pentru tine e probabil pierdere de vreme si de material. E mai rapid si mai simplu sa ajustezi marginea baghetei cu o rindea mica cand o montezi. Ca sa frezezi profilul in baghete trebuie sa le rindeluiesti inainte pe 4 fete si abia apoi sa frezezi profilele. E mai simplu sa folosesti baghetele cum vin din circular deoarece tot trebuie sa slefuiesti toata povestea indiferent daca rindeluiesti inainte baghetele sau nu.
Ca sa te obisnuiesti cu tehnica de lucru (inclusiv epoxi) ia niste resturi din atelier si fa-i sotiei o vaza sau un bol de salata. Eventual o fructiera in forma de canoe.

Linkuri cu constructia de wabnaki:
http://woodisart.blogspot.de/2012/06/building-canoe-step-one.html
http://www.songofthepaddle.co.uk/fo...-canoe-and-its-a-self-build-cedar-strip-plank
http://forum.woodenboat.com/showthread.php?196226-Building-the-Wabnaki-16-Strip-Canoe

Linkuri pentru Ulua:
http://outriggersailingcanoes.blogspot.de/search/label/Ulua
 
E mai rapid si mai simplu sa ajustezi marginea baghetei cu o rindea mica cand o montezi. Ca sa frezezi profilul in baghete trebuie sa le rindeluiesti inainte pe 4 fete si abia apoi sa frezezi profilele. E mai simplu sa folosesti baghetele cum vin din circular deoarece tot trebuie sa slefuiesti toata povestea indiferent daca rindeluiesti inainte baghetele sau nu.

Uite aici o istorie a unei frumoase bărci care este făcută aşa cum sugerează Rumpi:
http://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=2432&highlight=tender
 
S-a dezbatut si "combatut" adesea ideea confectionarii de velatura pentru caiac.
Ceea ce spune Rumpi are o uzanta mai buna, se refera la o canoe (alta marime, alta stabilitate, alt bord liber).
Pentru un caiac, parerea mea este ca nu merita realizarea altor vele decat cele de "purtator", care se aseamana cu o umbrela. Sau am mai vazut un tip de vela triunghiulara pe roller, usor de deschis si usor de rulat, insa e nevoie de un flotor, pentru ceva stabilitate.



Cred insa ca iese din ideea de caiac si de plimbare tipica acestei ambarcatiuni, adesea prin vegetatie, pe canale, din cauza arboradei care va incurca oricat va fi de mica.
Am in minte doua exemple rasunatoare:
1. Velatura facuta de Imi pentru TID 2010, incredibil de ingenioasa, extensibila si usor de strans fara sa iesi in cockpit. N-a dat randament, desi era o bijuterie inginereasca, la scara noastra de amatori.
2. Caiacul lui Bogdan Buciu, cu derivor central, catarg, foc si randa. A mers si el la un TID, n-a dat nici acesta randament.
 

Atașamente

  • Bogdan cu vele.jpg
    Bogdan cu vele.jpg
    69.2 KB · Vizualizări: 67
  • bogdan vele 2.jpg
    bogdan vele 2.jpg
    42.4 KB · Vizualizări: 64
Ultima editare:
De frezat o sa le frezez concav convex ca am freza mare industriala cu avans automat si doar bag piesa pe o parte si iese pe dincolo..ca si adeziv care se preteaza mai bine ca eu folosesc glucet d3 si lipeste extraordinar de tare si repede , problema e ca daca curge pe dinafara te chinui si cu dalta , de slefuit nu poate fi vorba doar la slaiful de 6 metri di asta doar la suprafete drepte
 
Ar mai fi si U-Boat-ul cu vela BSD, ca exemplu. Hoinar avea ceva identic, cu vela S2 de la Klepper, daca imi amintesc eu bine.

Vela BSD necesita derivor si stabilizatoare laterale datorita suprafetei destul de mari pentru kayak. Si urca si in vant decent.
 
care ar fi temperatura si umiditatea optima pentru camera unde vine construita ambarcatiunea? ca uitati ce am eu acuma : 80% umiditate
 

Atașamente

  • 12932800_584039298427551_4912579854438458532_n.jpg
    12932800_584039298427551_4912579854438458532_n.jpg
    26.4 KB · Vizualizări: 32
De ce nu au functionat velele altora nu stiu. Dar canoe cu vele exista de peste 100 de ani. Aici vorbind doar de cele canadiene si cele puntate derivate din ele.
Daca ai sau nu nevoie de flotoare laterale e decizia ta. In mod normal o canoe (sau un caiac) de 0,9m latime nu are neaparata nevoie de asa ceva. Ca si tip de vela ai de unde alege. De la cele facute acasa din prelata pana la cele cumparate. Toate variantele de la vela cu speteaza pana la bermudian in toate variantele.
Daca ramai la Wabnaki si vrei vela de cumparat probabil ca cel mai simplu e sa iei o vela de optimist. Daca nu iti dam niste linkuri cum sa croiesti vela.
Adezivul folosit trebuie sa se slefuiasca usor. D3 ajunge ca vine epoxi peste. De obicei oamenii folosesc PVA modificat (aracet mai smecher) sau poliuretanic.
Daca frezezi sipcile nu uita sa le dimensionezi inainte pe 4 fete, altfel nu iese treaba. Majoritatea lumii nu are masini cu avans automat (am vazut tamplari care nu aveau) si de aceea eu nu recomand sipcile frezate. Daca ai masina de rindeluit pe 4 fete si freze cu avans automat e simplu, dar pentru cine nu are e un chin.

Ramai la Wabnaki sau vrei o canoe cu balansier? Ca sa stiu ce linkuri sa iti dau.
 
ce ar trebui sa modific la proiectul initial sa arate asa barca la final?
 

Atașamente

  • canoes_HDeyoungHiawatha.jpg
    canoes_HDeyoungHiawatha.jpg
    23.1 KB · Vizualizări: 61
  • canoes_canoe.jpg
    canoes_canoe.jpg
    25.8 KB · Vizualizări: 54
Temperatura si umiditatea din camera o da fisa tehnica de la epoxi folosit. In general nu poti lucra la mai putin de 3 grade peste punctul de roua.
Canoea din poza pusa de tine are prova si pupa asa pentru ca sa nu ia apa pe rauri agitate. In schimb pe lacuri cand bate vantul opune rezistenta sporita. Canoele de lac nu au prove asa extreme ca sa nu opuna rezistenta vantului. Daca tii mortis sa iasa asa canoea trebuie sa modifici sablonul pentru prova si pupa.
Wabnaki cu balansier nu are sens. Daca vrei eventual flotoare mici pe un brat curbat astfel incat sa fie afara din apa amandoua cand e canoea dreapta. O canoe de 90cm latime nu are nevoie de balansier. Flotoarele mici sunt utile sub vele si cu ceva experienta probabil o sa renunti la ele. Ca sa le fixezi nu trebuie nici o "inginerie tamplareasca" ca nu reinventezi roata. Ori le legi cu sfoara ori e prinzi in suruburi cu piulite fluture. Pe langa flotoare mai ai nevoie de o carma si de un derivor. Modele cu poze gasesti aici:
http://www.solwaydory.co.uk/products/accessories/
http://www.solwaydory.co.uk/articles/fitting-a-stern-rudder/
Pentru vela cel mai sigur e sa cumperi o vela de optimist. Are 3,5mp si costa 140 Euro noua la magazin. Catargul, speteaza si ghiul (poti si renunta la el daca vrei) le faci singur din molid.
Parerea mea e urmatoarea:
Fa canoea. Iesi pe lac cu ea. Dupa aia poti sa faci linistit flotoare, carma, derivor, catarg si sa cumperi vela cand ai bani si timp.
 
Parerea mea e urmatoarea:
Fa canoea. Iesi pe lac cu ea. Dupa aia poti sa faci linistit flotoare, carma, derivor, catarg si sa cumperi vela cand ai bani si timp.

Acesta e cel mai bun sfat :) . Nimic de pierdut, doar timp si experienta de castigat.

Exemplele date de mine au insemnat un esec pentru vela-caiac nu pentru ca n-ar fi functionat in vant, ci pentru ca realitatea a dictat in defavoarea lor: n-au fost folosite.
Din "n" motive mici, devenite un mare motiv de renuntare.
In general au insemnat o complicatie de purtat la caiac, in conditiile in care in general nu prea e vant acolo unde se foloseste o astfel de barca. Lacurile sunt inconjurate de paduri, Dunarea la fel; vantul bate ciudat, fileurile sunt oprite si rasucite de acest obstacol. Prietenii cu caiace se pierd in departare, pe cand posesorul de vela se straduieste sa prinda un vanticel favorabil. In final renunta si padeleaza, nervos ca si-a mai carat si arborada cu el :) . Foarte greu se nimereste vantul favorabil calatoriei, participantii la TID stiu ce vorbesc acum.
Asta pentru calatorii si ture lungi.
-Pentru iesiri de weekend cand te fatai in jurul unui punct, ti-ai dori ca in spatiul dedicat velei sa fi adus alte lucruri mai folositoare. Ca e deosebit de usor sa te deplasezi cu padela si asta faci in majoritatea timpului de loisir. Ai iesit sa faci sport, nu sa stai in fund :) (asta mi-o spun mereu).
Singura utilizare demna de luat in seama, este daca iesi pe intinderi mari de apa, singur sau insotit de prieteni cu vele, avand scopul precis acela de a folosi vantul. Adica daca iesi expres pentru a "te da" cu vele.

* Intinderi mari de apa- consider marea sau niste lacuri de genul Bratesului, Mihailesti, Razelm-Golovita-Sinoe, etc...
Dunarea nu, fiindca are curenti cu care sa fii atent, paduri si maluri inalte care iti strica vantul.
Avand in vederea stabilitatea precara a acestor mici barci fara flotoare laterale, consider destul de periculoasa aventurarea cu vant travers, in zonele amintite, cu obstacole in calea vantului. Rafalele pot destabiliza mult prea rapid barca si scufundarea in curentii Dunarii de exemplu, ridica semne de intrebare cu siguranta.
Inchipuiti-va ca vela are portanta buna intr-un fluid (aerul). Ce portanta va avea intr-un fluid de 1000 de ori mai dens (apa) .

Cred ca am dezvoltat prea tare discutia pe directia asta si imi cer scuze daca plictisesc :)
 
Temperatura si umiditatea din camera o da fisa tehnica de la epoxi folosit. In general nu poti lucra la mai putin de 3 grade peste punctul de roua.
Canoea din poza pusa de tine are prova si pupa asa pentru ca sa nu ia apa pe rauri agitate. In schimb pe lacuri cand bate vantul opune rezistenta sporita. Canoele de lac nu au prove asa extreme ca sa nu opuna rezistenta vantului. Daca tii mortis sa iasa asa canoea trebuie sa modifici sablonul pentru prova si pupa.
Wabnaki cu balansier nu are sens. Daca vrei eventual flotoare mici pe un brat curbat astfel incat sa fie afara din apa amandoua cand e canoea dreapta. O canoe de 90cm latime nu are nevoie de balansier. Flotoarele mici sunt utile sub vele si cu ceva experienta probabil o sa renunti la ele. Ca sa le fixezi nu trebuie nici o "inginerie tamplareasca" ca nu reinventezi roata. Ori le legi cu sfoara ori e prinzi in suruburi cu piulite fluture. Pe langa flotoare mai ai nevoie de o carma si de un derivor. Modele cu poze gasesti aici:
http://www.solwaydory.co.uk/products/accessories/
http://www.solwaydory.co.uk/articles/fitting-a-stern-rudder/
Pentru vela cel mai sigur e sa cumperi o vela de optimist. Are 3,5mp si costa 140 Euro noua la magazin. Catargul, speteaza si ghiul (poti si renunta la el daca vrei) le faci singur din molid.
Parerea mea e urmatoarea:
Fa canoea. Iesi pe lac cu ea. Dupa aia poti sa faci linistit flotoare, carma, derivor, catarg si sa cumperi vela cand ai bani si timp.

asa am sa fac...ma si apuc sa fac bancul de lucru si sabloanele din mdf de 18 ca de asta am acum si apoi caut sa vad ce lemn gasesc sa ma apuc sa fac sipcile ..
 

Back
Sus