„Povestiri în oglindă” - un nou titlu în „Colecția Călător”

Din experiența mea în ceea ce privește organizarea de evenimente știu că „oricând e greu”. Așa cum funcționează lumea, nu ne lasă prea mult timp la dispozitie, astfel că doar cei ce-și notează cu roșu în calendar și-și pun și un memento în telefon, cu alte cuvinte doar cei ce țin neapărat ajung să participe. Am ținut să nu fie în weekend pentru a nu vă răpi două zile frumoase de ieșit în natură. Pentru cei ce vor veni din Oradea înseamnă, pe lângă oboseală și cheltuială, două zile de concediu, dar vom fi acolo și ne vom bucura de fiecare strângere de mână.
Revenind la carte, mărturisesc că mi-am luat conștiincios notițe în cursul călătoriei, îndoindu-mă totuși că voi publica ceva. După volumul „O cafă la Stambul”, a cărei acțiune s-a petrecut cu același yacht, cu același skipper și în parte pe aceeași mare, am crezut că nu voi putea decât să mă repet, cu plictiseala și banalul pe care acest gest îl implică. Încă din a doua zi însă, mi-am dat seama că aceste elemente repetitive sunt superficiale și că în adânc, mai aproape de esență, fiecare călătorie este unică. Mi-am făcut un obicei ca la sfârșitul fiecărei călătorii să mă uit în urmă ca să înțeleg de ce a fost necesară. Care a fost lecția de viață care trebuia să-mi fie și care mi-a fost servită. Aici, pe forum, am povestit la cald doar faptele, fără să dezvălui concluzia care, ca orice concluzie, se conturează mai târziu, după „digestie”. În „Marea sete” concluzionam astfel: „Ce clipe fericite! Clipe? Ore. Zile. Omul plecat departe să-şi înfrunte spaimele şi să-şi trăiască visele se întoarce acasă alchimizat. A văzut lumea aşa cum e şi aşa cum nu e şi s-a întors la ale lui. Ascultându-i poveştile, ai fi tentat să crezi că tânjeşte după tărâmul exotic din care s-a întors, dar nu, tot ce a văzut nu face decât să-i reveleze încă o dată şi încă o dată diversitatea lumii în care trăieşte. Cu cât călătoreşte mai mult, cu atât realizează cât de frumoasă este ţara sa, cu cât pleacă mai departe, cu atât mai nerăbdător se reîntoarce. Simte că aici este locul lui şi, nu ca o povară, ci ca o izbăvire, îşi leagă parâma la mal.
Şi marea sete? Cum rămâne cu marea sete? Dincolo de Atlantic a înţeles că marea sete nu se ostoieşte umplându-te de apă, ci lăsând-o să curgă prin tine, ca printr-un tub gol…”
Vă îndemn reascultați „vocea mării” fie și numai pentru a fi părtași la înțelesul acestei călătorii, dar până atunci, vă aștept împreună cu echipajul lui Bananec Blues la Giurgiu!
 
Am incercuit cu rosu in calendar, am pus si alarma in telefon :).
Asa ca pe 20/04/2016, in jur de ora 14:00, purced la drum. Iau bucuros cu mine inca 3-4 doritori! Merg singur, deci e loc. Din Braila, Galati, Slobozia... Eventual Bucuresti. Fara costuri.
 
Am incercuit cu rosu in calendar, am pus si alarma in telefon :).
Asa ca pe 20/04/2016, in jur de ora 14:00, purced la drum. Iau bucuros cu mine inca 3-4 doritori! Merg singur, deci e loc. Din Braila, Galati, Slobozia... Eventual Bucuresti. Fara costuri.

Pasiunea apelor a fost un catalizator eficient, dupa cum se vede. Au iesit la iveala numai unul si unul, oameni faini ca Daniel :)
 
Am si eu un grup de prieteni cu care voi sosi, daca ziua respectiva nu ne va lovi mult prea tare.
Exista o incertitudine din cauza momentului din timpul saptamanii.

Si tu erai in grupul catre care am lansat invitatia?
Sa inteleg ca nu (mai) sunt prietenul tau? :D
 
Gata: am primit cartea din tipografie!

cartea.jpg

De acum înainte, pentru oricine, cartea este disponibilă în librăria online:

http://www.proexpedition.org/produs/povestiri-in-oglinda-dorin-chisflorin-mugurel-rosu/
 
Vom gasi cartea (pentru cumparat) si la lansare ? Eventual si alte volume ? Scuzati stangacia.. e prima lansare de carte la care voi participa. :)
 
Da, sigur, ăsta e scopul, să ajungă cartea la cititori. Pe lângă „povestiri în oglindă” voi aduce și câteva exemplare din „marea sete” si „O cafă la Stambul”, în eventualitatea că cineva a scăpat de ele anii trecuți :)
 
Lansarea de carte de la Giurgiu

Pe scurt, ne-am simțit extraordinar! A fost atât de fain încât ne-a îmboldit să repetăm lansarea la Oradea, combinând acțiunea cu o aplicație „pe teren”. Detaliile vor apare în curând, dar deocamdată ne întoarcem în 20 aprilie, la Giurgiu, să vedem cum a fost:

DSC00481.jpg


DSC00482.jpg


DSC00483.jpg


DSC00522.jpg


DSC00517.jpg


DSC00529.jpg


DSC00556.jpg


DSC00557.jpg


DSC00564.jpg
 
A fost frumos. Cu totul, chiar si drumul, pentru ca .. sunt un calator. :)
O multime de oameni noi - toti pentru mine - si de isprava.
Bonus: uite ce-am vazut... :)


LE: am mai vazut si ca chelia mea nu e atat de mare pe cat credeam (inca :) )
 

Atașamente

  • 20160420_200919.jpg
    20160420_200919.jpg
    58.8 KB · Vizualizări: 32
  • 20160420_190729.jpg
    20160420_190729.jpg
    48.6 KB · Vizualizări: 29
A fost frumos. Cu totul, chiar si drumul, pentru ca .. sunt un calator. :)
O multime de oameni noi - toti pentru mine - si de isprava.
Bonus: uite ce-am vazut... :)


LE: am mai vazut si ca chelia mea nu e atat de mare pe cat credeam (inca :) )

Totodata ai imortalizat si funga gennakerului meu :) . Tinand strans pictura suprarealista, cu caiac cu tot !
A fost fain sa reintalnesc prietenii, cu ocazia asta deosebita :)
 
Da....m-am bucurat să vă cunosc...pe voi barcaholicii veterani....oameni cu umor mult şi bun....cu poveşti despre ..Delta Dunării ..Marea Neagră ...bărci ...caiace...extracţii dentare...(un medic chirurg cu un umor debordant)....un Căpitan ..cu povestiri ...suprarealiste despre Delta Dunării dar totuşi adevărate..având ca rezultat un... eu speriat despre viitoarea mea ieşire în Delta Dunării...Apoi am plecat cu ploaia peste noi.....încercând să găsim în noapte cu vocea de "soţ resemnat "a navigatorului "gps"..ieşirea spre autostrada de Piteşti... o bretea de talia unui drum agricol în curs de asfaltare ....
....
 
Multumesc tuturor prietenilor care au fost alaturi de noi la lansarea cartii. ( prima lansare) Ne revedem la a doua si eventual chiar si la a treia :)
 

Back
Sus