„Povestiri în oglindă” - un nou titlu în „Colecția Călător”

CWZq9jLaX3Q995zkLdVPQ2PjMlwjm-n7iJD33BKPWdtpOoS6BF7QN7pugXowjSwzPkw30wCZFfmi1EHVhjTwCu3EZmvoJqJYNi_Xlz5eS4s0IFXPs_s-c2u8FPUQDr0ZI_sIUtuaF7ohl3h7ZOb3YBnbMwyiPANnHmpAoAivyCGF85_Mj_m8VgEyu70vYVvariDrkCsyozm-EQH6KGTzcFzqzaJ9Le-7Ez1x6oFXzPjyM2z7ZQUwV0AOK3RtZwElOTL_u5-H3CnYjJX71C1f7uhUqYMjWNQ1sNl08fPgdUdlQB9x-Z-Z7BJUsPUgQmPm1smnheVMUSNy1YlciT43M5TD7YMozroiWyxESBqVbhZfejSCOtoPGpYvpVND9RX64YD51JPf6bexT52InjWarLMzAOabRQiCJkzRVve5HNadOh5XGKjiKBQyROF4Z25HBNgUbr5l9nnA65ZNB_NNwsx3iJANQfKqDGS8B3R4mQT9oGPf6mAfAjaTEoYgX-8PMcklCUV6sD3Kp_gbiBQIZwM_m_1Cv4cU60cbsbM53zYOAkURyR9tBQtVe-lv1HGvBuo-=w700-h539-no


Volumul „Povestiri în oglindă” este descrierea unui voiaj din toamna lui 2015, de la Tomis la Neos Marmaras.
Dubla carte îi are ca autori pe Florin Mugurel Roșu și Dorin Chiș, care s-au întâlnit pe puntea yachtului Bananec Blues și au făcut împreună o călătorie sub comanda skipperului Constantin Lascu. Volumul este încă o dovadă de subiectivism. Numit sugestiv „Povestiri în oglindă”, el ilustrează aceleași fapte, dublate, ca imaginea dintr-o oglindă, însă foarte repede cititorul va observa că oglinda este deformată, de unde și farmecul reluării poveștii.

doua.jpg

„Cartea oferă două viziuni diferite despre acelaşi subiect, care se completează şi creionează în oglindă un traseu care se parcurge nu dus-întors, cum probabil v-aţi obişnuit, ci de data aceasta dus-dus, nu doar pentru o aprofundare cât mai exactă a temei, ci pentru a arăta că suprapunerea a două perspective asupra aceluiaşi slot-time de realitate îi oferă mai multă consistenţă”... „aşadar, cartea are două începuturi şi aparent niciun final, aşa că biletul este „one way ticket”şi oferta dublă.” - Florin Mugurel Roșu

Constantin.jpg
Skipperul Constantin Lascu​

În momentul de față cartea se află în tipografie, urmând să fie accesibilă publicului din 20 aprilie.
 
Ultima editare:
Se cuvine sa multumim editurii Arhip Art care a "moșit " cartea, lui Razvan Dumitriu care ne-a permis sa folosim superba lui fotografie pentru a colora coperta cartii si, bineinteles, capitanului Constantin Lascu care a sustinut aceasta poveste pe care noi am oglindit-o. Salutari cordiale celorlalti doi coechipieri - Alin si Marco - care ne-au fost alaturi in periplul ce ne-a inspirat aceasta carte ( si ei pe undeva pe-aici... in aceasta comunitate de oameni minunati :) ) .
 
Te asteptam la lansarea cartii pe 20 aprilie, Marius . Detalii in curand ..... :) Cat despre voiaj ..... Constantin Lascu e cheia. :)
 
Lansarea cartii "Povestiri in oglinda "

Iata aici date despre lansarea cartii : https://www.facebook.com/events/566345166877864/



Pentru cei care n-au subtitrare de la facebook - lansarea cartii va fi in data de 20 aprilie ora 18 la Ateneul Nicolae Balanescu din Giurgiu. Va asteptam la o seara de filme, poze si povesti marinaresti in care va veti intalni ( in carne si oase ) cu o mare parte din protagonistii acestei carti, dar si cu multi dintre prietenii acestora, care impartasesc aceeasi pasiune. Veti avea una dintre putinele ocazii de a obtine autografele ambilor autori ai cartii chiar in ziua lansarii ei.

Va asteapta cu drag acolo: Dorin Chis, Constantin Lascu, Mugurel Rosu si multi alti prieteni barcaholici.

Intrarea libera!
 
Ultima editare:
Cat despre voiaj ..... Constantin Lascu e cheia. :)

Ma bucur ca inca o data se recunoaste valoarea unui om al marii de talia lui Constantin Lascu, care vedem cum devine din nou personaj principal de carte cu subiect nautic.
Chiar daca in trecut din pacate a fost denigrat in mod josnic, culmea pe acest forum, de diversi dealeri sau marinari wannabe, uite cum Constantin devine din nou (a cata oara?)un reper important la care ne raportam.

Din partea mea si a celorlalti barcagii care am invatat si vom invata atatea de la Constantin Lascu, ii uram sa-si traiasca in continuare la maxim pasiunea de a naviga.
Multumim Dorin si Mugurel pentru aceasta noua carte nautica, aparitie mult asteptata in peisajul destul de sarac al cartilor nautice de la noi.
 
Se pare ca la cu totul altele decat cele care ti-ar fi convenit tie. :) E greu sa multumesti pe toata lumea, probabil stii si tu, Pelicane !!! Pot sa-ti forwardez si mesaje care suna cam asa: bine ca e in timpul sapatamanii, caci in weekend sunt ocupat . :)

Si inca ceva: dupa ultimele discutii se pare ca trebuie sa modific postul in urmatoarea versiune : "Lansarea cartii incepe miercuri ........ " . Amanunte in serialele viitoare ... :)
 
Ultima editare:
Prefata cartii

Prefaţă

Aceasta nu se vrea o carte de filosofie, deşi titlul ar putea sugera asta. Până la urmă, filosofia înseamnă a-ţi pune întrebări despre lume şi viaţă şi a găsi nişte răspunsuri personale la ele, uneori prezentate într-o formă mai elaborată, mai lirică, iar lucrul acesta îl poate face oricine. Alteori, e doar o simplă atitudine faţă de întâmplările vieţii. Bineînţeles că erudiţia în orice domeniu este dată de noutatea şi calitatea ideilor expuse. Aşa că, a filosofa nu e o atitudine arogantă, ci cât se poate de umană.
Marea mi-a inspirat acest jurnal de călătorie, eu însă am vrut să dăruiesc şi gustul picăturii de suflet arse în acest răstimp. Această carte este o finitudine a unui buchet de fericiri fulgurante, aducând-o la nivelul de împlinire aşezată şi continuă prin simplul fapt de a vă fi împărtăşită. Desigur că eventuala plăcere smulsă cititorului ar fi desăvârşirea prezentului act benevol. Acest dram de fericire este cu atât mai veritabil cu cât el este simbioza între clipele frumoase de încântare şi amarul durerii, asezonată deopotrivă cu satisfacţia victoriei, dar şi cu gustul amar al eşecului temporar.
Călătoria mea la Mecca a durat nouă zile, au fost 700 de mile marine parcurse pe trei mări şi a avut ca punct terminus Grecia, fiind nu doar o iniţiere în yachting, ci şi o lecţie de viaţă. Şi, dacă a ajunge acolo, pe mare, în astfel de circumstanţe sau unele asemănătoare, nu e accesibil pentru toată lumea, aveţi la îndemână posibilitatea de a parcurge ideatic şi imaginativ acest traseu, citind cartea de faţă.
Cartea oferă două viziuni diferite despre acelaşi subiect, care se completează şi creionează în oglindă un traseu care se parcurge nu dus-întors, cum probabil v-aţi obişnuit, ci de data aceasta dus-dus, nu doar pentru o aprofundare cât mai exactă a temei, ci pentru a arăta că suprapunerea a două perspective asupra aceluiaşi slot-time de realitate îi oferă mai multă consistenţă. Acesta este rolul principal al alăturărilor gen asociativ-creative în societatea în care trăim.
De oriunde veţi începe lectura, finalul nu mai este asociat cu ultima copertă, cartea nu se mai termină la ultima pagină, ci cu un nou început, de unde şi ideea că orice final este de fapt un alt început. De asemenea, perspectiva de a vă alege de unde veţi începe lectura seamănă cu libertatea opţiunii în viaţă, deşi inevitabil tot acolo veţi ajunge. Aşadar, cartea are două începuturi şi aparent niciun final, aşa că biletul este „one way ticket”şi oferta dublă.
 
Din Oradea venim trei .Dorin..Alin ..Marco...Barca (Carpe Diem )ramane pe Tisza din motive de timp.....si dupa negocieri cu Dorin...pe care le-am pierdut desi eram ..la mine pe teren....in birou..cu toate armele...
 
Vin si eu la lansare.
Am lansat un mesaj de grupare catre cativa dintre colegii de forum,insa momentan slaba miscare...
Oamenii sunt pe ape si mai mult ca sigur ca "fierberea" incepe cu 1-2 zile inainte de ziua lansarii.
 
Am si eu un grup de prieteni cu care voi sosi, daca ziua respectiva nu ne va lovi mult prea tare.
Exista o incertitudine din cauza momentului din timpul saptamanii.
 
Florio , in wk te poti simti lovit de 5 zile lucratoare :) si parca nu te-am vazut niciodata asa .
 

Back
Sus