Velier Macgregor 26M

Evenimente neprevazute pe care doresc sa le transform in oportunitati ma determina sa creez la randul meu o alta oportunitate, oferind spre vanzare Corabia la pretul de 17.500 Euro:
Lungime: 7.87 m, Latime: 2.40 m, Pescaj: 0,3 - 1.75 m, Catarg: 9.14 m, Derivor retractabil, Greutate: 1136 kg, Capacitate: 6 persoane, Fabricatie: 2007, clasa navigatie C, tractabil cu B sau BE
Dotari:
- Windex pe catarg
- Busola magnetica cu iluminare Suunto
- Priza de mal 220V + cordon aprox 15 m
- Statie VHF / DSC President MC8000 cu antena pe catarg
- Antena GPS externa
- GPS + sonar Garmin 421s (cu antena incorporata) pe consola centrala, cu harta ROAD 2008 sau Garmin Bluechart g2 Vision VEU717L (Marea Neagra+Marmara+Mediterana Est)
- Sistem solar: panou monocristalin Victron 130 Ah, regulator MPPT Victron. Combinator baterii Cyrix
- 2 baterii deep cycle 110Ah
- 2 prize 12V
- Un panou electric de comanda si sistem monitorizare electric Victron
- Radio CD Sony cu 2 boxe marine
- Frigider/congelator cu compresor la 12V Cenco 52 L
- Aragaz Origo cu 2 arzatoare si sistem mixt alcool/electric
- Bidoane flexibile pentru apa: 4x15 L + 1X20 L
- Toaleta marina
- 2 ancore (una Bruce si una pliabila) + 5 m lant + 50 m parama fiecare
- 6 veste salvare, 1 extinctor, 1 colac salvare, 3 faclii, 2 funigene, 4 baloane acostare, o cange extensibila
- Motor Suzuki DF50 / 2008 (injectie) aprox 120 h functionare
- 2 rezervoare benzina 45 L fiecare
- Randa cu calareti si Lazy-bag
- Foc 100% cu protectie UV si rollfoc CDI cu canal de invergare flexibil
- Sistem ridicare catarg original
- Biminitop
- Tratament grund cu proprietati antiosmotice International si Antifouling International
- Ambarcatiune inmatriculata la Capitania Mamaia
- Peridoc inmatriculat
Poate fi vazut in Bucuresti.
Despre model: www.macgregor26.com

attachment.php


DSC00904.JPG


DSC01134.JPG


DSC09469.JPG


DSC09464.JPG


DSC01354.JPG


Video:
https://www.youtube.com/watch?v=RefIQyVZeF0
https://youtu.be/iqYsixs0sg4
https://youtu.be/3nweGgqxWXk
 
M-a întristat anuntul.
Dupa doi ani în care v-am urmarit, uneori cu invidie (pozitiva – daca exista) dar cu bucurie si entuziasm nautic... să se confirme vorba aceea că: ” un proprietar de velier este de doua ori fericit: atunci cand cumpara barca si atunci cand scapa de ea”?
Am mai discutat cu proprietari de veliere... Îi povesteam prietenului Florin că, desi calatoresc mii de mile cu ”Marele confortabil” – asa cum il numesc Nomazii si care apare, in poza, paralel cu velierul vostru, am un fond secret in care adun banuti pentru o eventuală barca mai serioasa, cu vele.
Anuntul vostru este picatura care ma face sa renunț... Daca scriati ca va doriti o barca mai mare, poate eram mai optimist.
Pretul barcii este absolut exceptional. La dotarile si calitatea barcii aceasta este... Nu poate fi gasit, aici, ceva mai bun cu un asemenea pret. Vă urez scucces.
 
Si eu ma simt ca si cum ar vrea copilul sa plece in lume.
M-ar bucura sa-si gaseasca o noua familie printre cei apropiati ...
Sigur voi cumpara altul, dar peste 1 - 2 ani, dupa ce investitia pe care o pregatesc isi va arata roadele.
 
Vanduta - urmeaza un nou capitol ...

Astazi a fost finalizata vanzarea, acontata cu mai mult de 1 luna in urma.
Noul proprietar, este un tip din Ukraina, Anatoli, care a venit insotit de un prieten, Iuri, din Tiraspol.
Amandoi baieti de treaba.
Corabia va naviga in perioada urmatoare in zona Odessa, Crimeea si lacurile din acel areal.
Le doresc sa fie fericiti si sa se bucure de ea.

20160602_201850.jpg

20160602_201905.jpg

20160602_201927.jpg

Plecare din Tubal ...

Am vrut sa fac un comentariu in timp ce filmam, dar am avut un nod in gat ... si chiar nu m-am asteptat ca nevasta-mea sa fie mai nostalgica decat mine.
 
Confirm. Am vazut Corabia in fata vamii la Galati remorcata de o masina de teren cu numar de Ucraina. Chiar voiam sa te intreb daca ai vandut-o.
 
Offff....ce mult imi placea barcuta aia....Asta este.
Poate poate pe viitor :)

Stati putin ca epopeea nu s-a incheiat:mad:
Ajuns in vama Gl Anatoliy ma suna sa-mi spuna ca nu poate face formalitatile vamale acolo. Asta cu toate ca ieri, cand am perfectat actele am fost asigurat de comisionarii vamali din Bucuresti ca NU este necesar sa fac EU nici o declaratie vamala de export, ca EL poate face singur toate formalitatile direct in vama.
Comisionarul din Gl spune ca in conformitate cu legea (de parca el ar stii LEGEA, nu doar un articol sau doua din O lege, pe care le citeaza rutinat, nu experimentat) trebuia sa fac vama la Bucuresti, unde am eu domiciliu. I-am raspuns ca mai am un petrolier, tot pe persoana fizica, pe care vrea sa-l vand tot lui Anatoliy. Cum sa fac, sa-l aduc la Bucuresti sa-l inspecteze Comisionarul sau vamesul?
Ma rog ... gasim rapid un comisionar mai open, o doamna care ne da tot concursul si preia problema.
Ii gaseste rezolvarea discutand cu Sefa Biroului Vamal Gl, cum credeti? Ilegal? Nu frate, in conformitate cu LEGEA. Cu legea pe cere mi-o trantise in fata comisionarul nr.1.
Toate astea se petreceau de fata cu Vali Antonov pe cere il sunasem disperat, rugandu-l sa ii acorde sprijin lui Anatoliy. Nu pot sa va spun cat ii sunt de recunoscator ca mi-a sarit in ajutor neconditionat si la prima strigare, cu toate ca era ful de treaba. Multumesc, Vali.
Revenind la problema noastra, rezolvam deci cu formalitatile vamale si se intocmeste declaratia de export catre biroul vamal, cand suna Vali care zice ca a vorbit Anatoliy in Ukraina, si ca aia nu ii primesc peridocul cu numerele de Romania. Trebuie sa fie radiat in RO.
Na belea. Tot ieri vorbisem cu 2 indivizi unul care lucrase la inmatriculari si altul la circulatie, si facusem si un drum la serviciul informatii de pe lamga biroul de imnatriculari auto, care imi spusesera ca nu e nicio problema, si ca dara ma radiez eu peridocul de la Fisc si scriu pe certificatul de inregistrare ,,instrainat catre Anatoliy ..." e totul in regula si omul are drept de circulatie INTERNATIONAL 30 de zile.
Dupa multe alte telefoane si supozitii decid sa merg din nou la politie/inmatriculari, unde imi spune o alta doamna ca in situatia asta trebuie sa radiez peridocul si sa-i fac o inmatriculare temporara pentru export, valabila numai in tarile non EU, pentru care trebuie aceleasi documente ca in cazul unei inmatriculari uzuale plus o parte din documentele deja pregatite. adica trebuie mers la RAR sa-i fac Certificat de Autenticitate. In Gl se putea peste 2 saptamani. In Bucuresti peste o saptamana jumate. M-am programat luni la pranz la Targoviste. Daca doream azi, probabil trebuia sa ajung la Satu Mare.
Asa ca Anatoliy este pe drum inapoi si-l voi caza intr-un apartament cu pizza si bere, iar barca inapoi la Tubal pana luni dimineata.
Intre timp Vlad Negut vine cu ideea de a transporta totul pe camion ... cine stie, poate e o solutie mai comoda.

Sa vedem ce se mai intampla, vorba bancului: ,,mancati-as, acu' ar fi culmea sa nu vina nici autobuzul"
 
pacat ca nu ai facut un film,era de Oscar.......:).oare noi traim aceste intimplari?sau doar e un cosmar continuu......:)
 
Incredibil! Cât neprofesionalism!
Şi în varianta asta cu camionul, tot va avea nevoie să îşi facă acte la peridoc şi posibil să îi ceară aceleaşi acte din RO ca şi în trafic.
Eu chiar am vrut să scriu două vorbe că era poate mai bine să păstreze înmatricularea pe UE pentru ca barca să fie considerată cu TVA plătit în Uniune, în caz că o revinde. Poate nici nu mai era cazul să facă formalităţi vamale, la fel cum nu se fac formalităţi vamale la mijlocul personal de transport cu care intri într-o ţară oarecare. Acum treaba e tranşată.
 
Uite ca a venit!

Am ajuns inapoi la Tubal.
Barca este pe locul pe care l-a ocupat pana acum, linistita. Cred ca ea nu realizaeaza vartejul pe care l-a creat.
Anatoliy si Iura sunt albi la fata de oboseala si de un calm ... incredibil.
Le-am spus ca ii voi caza in centru intr-un apartament pe care il administrez:
- Anatoliy, cred ca va este foame ...
- Da Cristian, foarte.
- Pai ce preferati, va comand pizza sau mergem sa luam o shaorma?
Se sfatuiesc eii in rusa putin si decid shaorma.
- OK, zic, dupa care luam si-o bere?
-Cristian, intai o vodka. Berea dupa aia ...
M-am stricat de ras, ar fi fost culmea sa-mi ceara suc detoxifiant !
I-am dus apoi la Dristor Kebab, pe Cantemir, unde baietii aia cereau bounurile tipand, aruncandu-si sticlele cu sosuri intre ei, aruncand la tinta(lipie) cu rosii si castravetii murati, intr-un vacarm oriental. Toti cei din fata sunt romani, dar cred ca au fost scoliti sa faca spectacol turcesc la pregatirea si vanzarea produselor. Evident ca cei doi au fost incantati si au filmat desfasurarea activitatii cu un mare zambet pe fata.

I-am dus la apartament, unde l-am avertizat pe portar ca vor sta 2 zile in apartamentul X si ca nu vorbesc decat rusa sau engleza.
Cand am coborat, ma abordeaza individul care zice sa-i dau si lui pasapoartele sa le noteze.
- De ce, zic, sunt prietenii mei si nu stau decat 2 zile, nu trebuie trecuti in cartea de imobil.
- Pai ati zis ca nu vorbesc decat rusa si engleza!
- Pai si ce, zic eu, tu nu stii nici rusa nici engleza?

Frate, nu se mai termina cu stupizii?
 
Status update

Au trecut 2 zile lucratoare si am reusit sa terminam in mare parte formalitatile.
Luni dupa paranz am ajuns la Targoviste, la RAR. In urma avertismentului primit de la Bogdan – DBR, cum ca as putea fi ,,plimbat” pe acolo fara sa rezolv nimic, hotarasc ca preventiv sa apelez la CooPR. Primesc de la acesta un nume si cand ajung la destinatie caut persoana. Minune! Totul se rezolva in 1 ora cu refuzul ferm de a fi ,,jignita”. Sarut mana respectuos si luam calea inapoi spre Bucuresti.
Tineam legatura cu nevasta-mea care facea ture pe la Biroul inmatriculari unde cautam sa descurcam situatia. Aveam o problema: pentru inmatricularea temporara in vederea exportului trebuie declaratie vamala. Pe declaratia vamala trebuie trecute placutele de inmatriculare, cele de la momentul declaratiei, adica ale mele. Faci declaratia, te duci la inmatriculari si iei alte numere care nu mai corespund cu cele din declaratia vamala. Ce facem? Sunam un intermediar care se ocupa de inmatriculari, dar nici acesta nu are o solutie. Fara un raspuns, in scurt timp ajungem cu peridoc si barca in incinta aeroportulu Otopeni ca sa facem formalitatile vamale. Evident dupa ora 16:00, cand Vama nu mai inregistreaza nimic. La comisionar mai dezbatem putin …. Acesta ne zice ca el a trimis toate masinile in Moldova sau Ukraina cu numerele definitive care au fost retrimise ulterior inapoi pentru radiere.
Anatoliy nu e multumit. Lui I s-a transmis clar: vii cu peridocul radiat si cu numere provizorii.
Suntem epuizati, lucrurile astea neclare … si atunci apare o varianta acceptabila: legatura in documente intre vechiul numar, trecut in declaratia vamala dar si in Cartea de Identitate, impreuna cu numarul nou provizoriu. Anatoliy este in sfarsit multumit. Solutia e logica (sper ca si cei de la Politia de Frontiera si Vama sa aiba aceeasi opinie).
Deci lasam toate actele la comisionarul vamal care intocmeste documentatia, pentru a fi facuta vama a doua zi dimineata.
Azi vama ne-a dat declaratiile pe la 12:30. Le-a ridicat Anatoliy care astepta acolo inca de dimineata. Ma suna asa ca eu ma deplasez la Inmatriculari sa stau la coada, la ghiseul 38 – Numere provizorii, unde fuseseram indrumati cu o zi inainte. Coada mare, stam cam 2 ore. Ajunge si Anatoliy cu actele, cand doamna de la ghiseu ne spune:
- Nu aici, mergeti dumneavoastra la numere definitive ghiseele 21 – 30.
Da-mi Doamne putere sa-i indur , ca saptamana asta e Inaltarea. Tot raul spre bine, deoarece merge repede si se pare ca avem norocul sa ajungem in fata unuia destept. Omul o ia metodic, intelege, verifica, preia documentele si imi spune:
- Explicati-i dumneavoastra lui Anatoliy ca o sa va eliberam un certificat de inmatriculare pe care tot dumneavoastra veti fi titular, iar la rubria observatii va fi mentionat el ca proprietar.
- Ciudat, zic, de ce asa?
- Pai el nu are CNP pe care sa-l recunoasca baza de date, si programul nu ruleaza. Este o situatie atipica, neprevazuta de lege, pentru rezolvarea careia este in vigoare un ordin intern.
La 16:30 aveam numarul si actele.
Maine merg in Mamaia sa-i radiez pavilionul barcii.

In concluzie, pentru vanzarea catre o persoana din afara UE am avut nevoie de:
Peridoc – radiere si inmatriculare temporara in vederea exportului
1. Act vanzare
2. Fisa inmatriculare, vizata la DITL cu mentiunea ,,se poate instraina”
3. Declaratie vamala de export pe numele vanzatorului
4. Certificat de autenticitate (RAR) si toate documentele in original si copie necesare unei inmatriculari obisnuite
5. Placuta cu numarul de inmatriculare
Barca – radiere pavilion ROU
1. Act vanzare
2. Fisa inmatriculare, vizata la DITL cu mentiunea ,,se poate instraina”
3. Certificat de ambarcatiune de agrement
 
End of story

Gata.
Din punctul meu de vedere s-a terminat.
Ieri dimineata am mers la Oficiul Capitaniei Mamaia, unde am facut cerere de radiere (http://portal.rna.ro/SiteAssets/Pag...122-4342/Cereri tip/F17aIENR02_ed.2 rev.3.doc) pe care am insotit-o de documentele mentionate anterior. A trebuit sa mergem si la Constanta la ANR, dupa care ne-am intors la MM unde am platit taxa de radiere (aprox. 470 Ron) si pe la ora 13:00 aveam Decizia de Retragere a Pavilionului si Certificatul de Radiere al ambarcatiunii.
M-am intalnit cu Anatoliy la Drajna, unde ma astepta cu barca.
Ne-am despartit prieteni, cu invitatia de a vizita atat Odessa dar si Tiraspolul.
Acum 1 ora era inca in vama ukrainiana, asteptand (proabil inca o zi) sa depaseasca birocratia specifica lor.
 
Timpul nu a fost foarte lung, doar ca am prins vinerea si pe urma weekend-ul care ne-au lungit.
De asemenea, daca el ar fi plecat cu peridocul cu numerele mele (cum au mai facut si altii, intelegand de aici ca nu ar fi nelegal) iar radierea barcii as fi trimis-o prin posta, am fi scutit cel putin o zi, si niste cheltuieli.
Il inteleg, insa - ca tot omul dorea toate actele finalizate si inmanate cat mai repede.
Un neajuns a fost insa lipsa de informatie clara despre cum trebuie procedat exact. Am pierdut timp ca urmare a parerilor inconsistente ale celor care chiar trebuiau sa stie, sa ne indrume.
Sper doar ca cele descrise sa netezeasca calea celor care au de facut operatiuni similare.
 

Back
Sus