Dilemă: "un D4" sau "o D4"?

Acum mai bine de un an, la salonul nautic, îi spuneam lui gigitolan (La mulţi ani!) că vreau să trec la ceva rigid. Cine nu ştie am un SeaEagle sailcat (http://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=1115&highlight=ieşirile). Acum cam un an m-a sunat şi mi-a spus că are cineva în Târgu-Mureş un D4. Am bătut palma, cu gigitolan, nu cu proprietarul (din păcate cu proprietarul nici nu am stat de vorbă), şi cam prin luna lui mai Gyula (care a făcut canoea aia bijuterie) mi-a făcut un bine şi mi l-a adus în Bucureşti. Mulţumesc, încă odată, Gyula!
Din diverse motive, obiective şi subiective, desigur la astea ne pricepem cel mai bine, abia azi am ieşit cu el (D4), sau cu ea, că nu ştiu cum să-i zic, pe Herăstrău. Nu am poze. Dar a făcut florio şi o să-l rog pe el să le pună. Ca de obicei, poate nu ştiţi, când vine florio bate vântul. Şi a bătut. Şi a venit şi Nanok cu care ne-am ajutat la pusul bărcilor pe maşini. De fapt cu Nanok vorbisem să ieşim, florio a venit în calitate de invitat special, supervizor.
Nu ştiu ce nume să-i pun. Am un nume neaoş: Obicei, sau altele, ceva mai exotice, din limbi îndepărtate, toate însemnând acelaşi lucru - barca: Isikebhe, Mashua, Sekepe, Perahu, Varkë, Waka Tere, Velŝipo.
Cine are un nume bun să treacă aici, câştigătorul va fi invitat pe Herăstrău, că merg doi fără probleme.
Să aveţi vânt bun peste tot unde vă duceţi!
Florin te aştept cu pozele.
Până la urmă cum este corect "un D4" sau "o D4"?
 
Felicitari, era timpul s-o dai la apa. Barca fiind o "EA" cred ca o D4 i se potriveste mai bine. Cat despre nume Waka Tere mi se pare haios. Ar fi interesant cum suna verde in limba aceea exotica. Cum merge? Astept si eu sa vad pozele, Florio nu ne tine pe jar!
Vant bun!
 
Nu tin pe jar! Decat mititeii de astazi, pe care i-am rumenit cu prietenii care lucrau la barci, la Tubal :) . Pana la urma a fost vina lui Nicu- Pelicanul ca m-a chemat, ca dupa ce am sosit si eu, atmosfera de lucru s-a disipat intr-o atmosfera de chef :) .

Despre barcutele din Herastrau spun ca am incercat (si am reusit) sa fiu matinal, mobilizandu-i putin si pe Bogdan si Lipan, catre o ora mai mica. Ba chiar Bogdan m-a luat atat de in serios ca a ajuns inaintea mea, punandu-si singur barca pe luciul apei.
Omul, pregatit, avea de toate, inclusiv berile aferente ca leac la deshidratare. Vant nu era deloc.
Dar eu stiu ca nu-i bai, vantul o sa vina daca-l astepti nitel :) .
Ne-am urcat amandoi in barca si ea s-a departat de mal chiar si asa, cu o adiere care nici nu se simtea. Am facut un drum pana la capitanie si inapoi, pana sa vina Lipan.
La intoarcere, am acostat frumos folosind doar adierile care mai treceau printre copaci si am dat fuga in parcare sa-l intalnim pe amicul nostru.
Lipan are sistem de urcat si dat jos barca de pe masina, are sistem de dus barca la apa pe role, e smecherie mare !
Am avut si asistenta numeroasa, un intreg grup de sportivi care participau la cros, niste caiacisti care isi incepeau antrenamentul, cativa plimbareti prin parc si gura casca.
La repezeala am ridicat arborada incropind totul asa cum banuiam sa functioneze si am sarit cu Lipan in barca lui care parea putintel mai generoasa decat a lui Bogdan. Oricum, vela era clar mai mare!
Imediat s-a ridicat vantul, parca dadusem comanda!
Si barca a prins viteza catre pontonul capitaniei, apoi spre largul lacului unde vantul dinaintea traversului ne ridica deja ceva valuri peste care prova se inalta aruncand stropii spre noi :)
Ce vorbesti, aveam tonus mare !
Cateva rondouri, cateva volte sub vant, cateva intoarceri catre Bogdan care venea din spate cu vela aia hoata, de windsurf :)

Va arat cateva poze si un filmulet, ca fac mai mult decat 1000 de cuvinte de-ale mele ;)
 

Atașamente

  • PICT0070.jpg
    PICT0070.jpg
    97 KB · Vizualizări: 68
  • PICT0072.jpg
    PICT0072.jpg
    93.4 KB · Vizualizări: 76
  • PICT0076.jpg
    PICT0076.jpg
    96.2 KB · Vizualizări: 66
  • PICT0077.jpg
    PICT0077.jpg
    68.9 KB · Vizualizări: 70
  • PICT0078.jpg
    PICT0078.jpg
    83.9 KB · Vizualizări: 74
  • PICT0080.jpg
    PICT0080.jpg
    88.6 KB · Vizualizări: 69
Ultima editare:
Nu ştiu ce nume să-i pun. Am un nume neaoş: Obicei, sau altele, ceva mai exotice, din limbi îndepărtate, toate însemnând acelaşi lucru - barca: Isikebhe, Mashua, Sekepe, Perahu, Varkë, Waka Tere, Velŝipo.
Cine are un nume bun să treacă aici, câştigătorul va fi invitat pe Herăstrău, că merg doi fără probleme.

Numele tu i-l alegi, ca trebuie sa-ti pui amprenta proprie.
Sugestia mea este ca odata cu numele sa-i schimbi si hainele, daca tot ai luat-o de nevasta :) .
Bord albastru cu linie alba, culorile grecesti sau cele dobrogene (ca sa o aduc pe meleagurile noastre), mi se par cele mai nimerite. Impreuna cu vela albastra vor face barca unitara si frumusica foc !
Hai, spor ! :)
 
Jos palaria ! Nicu, sa ai parte de cat mai multe bucurii cu aceasta barcuta superb construita. Florin si Bogdan, multumim pentru reusitul reportaj ad-hoc :).
 
@ Lipan, sa o folosesti sanatos, vad ca a ajuns pe maini bune, chiar inventive :). Nu m-am gandit la pozitia aia de navigatie in doi, niciodata :), pare chiar comoda :). Ma bucur ca a ajuns in sfarsit pe apa, la mine statea deja de 2 sau chiar 3 ani pe uscat, acum, i s-a redat scopul pentru care a fost construita :)
Vant din pupa :) si la cat mai multe iesiri!
 
Foarte tare barcuta!
Felicitari pentru punrea ei pe apa!
Daca se extinde cercul de "invitati" cand se mai iese pe Herastrau sau alte lacuri bucurestene, ma alaturu cu mare drag.
 
Eu abia astept sa vedem cand ii face si Lipan lui Florio o omleta pe barca, asa cum i-a facut si Florio lui in 2009 :).
 
Lipan are sistem de urcat si dat jos barca de pe masina, are sistem de dus barca la apa pe role, e smecherie mare !

Căruciorul este groaznic, i-am pus, neinspirat, două roţi care se deplasează în toate direcţiile. Trebuie să le schimb şi să-l întâresc ici colo, că e din brad şi s-au "slăbit încheieturile".

Sugestia mea este ca odata cu numele sa-i schimbi si hainele, daca tot ai luat-o de nevasta :) .
Bord albastru cu linie alba, culorile grecesti sau cele dobrogene (ca sa o aduc pe meleagurile noastre), mi se par cele mai nimerite. Impreuna cu vela albastra vor face barca unitara si frumusica foc !Hai, spor ! :)

Decât să schimb culoarea bărcii mai bine schimb vela, o fac verde, că la aste, zic eu, mă pricep ceva mai bine: http://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=997&highlight=atelierul

Lipan, sa o folosesti sanatos, vad ca a ajuns pe maini bune, chiar inventive :). Nu m-am gandit la pozitia aia de navigatie in doi, niciodata :), pare chiar comoda :). Ma bucur ca a ajuns in sfarsit pe apa, la mine statea deja de 2 sau chiar 3 ani pe uscat, acum, i s-a redat scopul pentru care a fost construita :)
Vant din pupa :) si la cat mai multe iesiri!

Mulţumesc de urări. Sunt foarte mulţumit de ea. Chiar au fost nişte discuţii legate de cele două "copăi". A lui Nanok este mai uşoară, e făcut din placaj de 6 mm, după cum spune el, fără fibră, o poţi pune singur pe maşină. A mea este mai grea şi îmi trebuie ori un om, ori, dacă o ridic singur, rampă, pe care nu am pozat-o, încă. Dar nu contează. În ambele situaţii trebuia să existe un compromis, ori o faci uşoară în detrimentul rezistenţei, ori o faci rezistentă, dar mai grea.
Am să mai "umblu" in pic la ea, adică să văd cum îi fac nişte mânere să poată fi mai uşor de pus pe apă, de doi inşi, o să-i pun un scripete mic pentru scotă, şi protecţii cum are nanok, pentru a nu se lovi de pontonul de beton.
Pot sta doi pe ea, dar pentru mai mult timp îţi trebuie protecţie pentru spate la nivelul omoplaţilor. Eu şi acum mă resimt. O să-mi fac şi protecţii, o să vedeţi, că am suficiente maşini de cusut.

Daca se extinde cercul de "invitati" cand se mai iese pe Herastrau sau alte lacuri bucurestene, ma alaturu cu mare drag.

Desigur, abia ne ajutăm unii pe alţii la pusul şi luatul pe/de pe apă.

Eu abia astept sa vedem cand ii face si Lipan lui Florio o omleta pe barca, asa cum i-a facut si Florio lui in 2009 :).

Slabe speranţe. Nu cred că-mi voi lua ceva mai mare şi dotat cu "de toate". Oricum m-a amuzat teribil această aducere aminte: http://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=766&highlight=Florio+omleta
 
Topicul asta imi aduce aminte de Barcaholicul de la inceputuri, mai ales ca au scris aici unii din cei mai vechi membri :). Imi amintesc de exemplu ziua de 6 iunie 2010, cand a fost in aceeasi zi o avalansa de lansari de barcute, era o bucurie pe forum ca atunci cand luam vacanta mare: http://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=1115
 
Baieti, m-ati lovit sentimental, de mi-au sarit fulgii :) !
Am revazut atmosfera aia de inceputuri, in care gasisem in mod incredibil, in fiecare coleg de forum, un frate!
Nu mai rezist, ma duc sa beau o tuica :)

Lipane, sa-ti pluteasca barca, in orice culoare vrei tu! Cu un punct de prindere la mijlocul ghiului si un scripete pe bancheta langa derivor, ai rezolvat problema spatiului si manevrabilitatii. Stabila este, robusta este. Sistemul tau de transport si descarcare/incarcare e bine gandit. Daca il mai intaresti si ii fixezi rotile pe o directie, nu-ti mai trebuie nimic.
Decat timp de dat pe apa.
Succese ! :)
 
o să-i pun un scripete mic pentru scotă,
Nu stiu daca e neaparat nevoie sa-i mai pui scripete pentru scota. Are doi: unul pe capatul ghiului iar celalalt e pe capatul scotei (sfoara verde). Capatul cu scripetele se leaga cu un nod la mijlocul sforii care e fixata pe oglinda iar capatul liber se petrece prin scripetele de pe ghiu si apoi prin cel de pe primul scripete si vine la mana paralel cu echea. Cealalta sfoara (galbena) cu un ochet metalic la capat este intinzatorul velei si se armeaza astfel: capatul cu ochet se leaga de ghiu la 20-30 cm de capatul din prova, apoi capatul liber se petrece prin ochetul de pe punte apoi prin ochetul de pe celalalt capat al intinzatorului dupa care coboara si se leaga la tachetul de pe bulkhead. Prin pozitionarea intinzatorului fata-spate pe ghiu se regleaza pozitia centrului velic in functie de necesitati. Intai se ridica vela pana la virful catargului apoi se tensioneaza cu intinzatorul. In filmulet se vede modul de armare al celor doua manevre. Stiu ca ti-am mai promis dar am sa fac niste desene daca e nevoie.
Vant bun!
 
Nu stiu daca e neaparat nevoie sa-i mai pui scripete pentru scota. Are doi: unul pe capatul ghiului iar celalalt e pe capatul scotei (sfoara verde). Capatul cu scripetele se leaga cu un nod la mijlocul sforii care e fixata pe oglinda iar capatul liber se petrece prin scripetele de pe ghiu si apoi prin cel de pe primul scripete si vine la mana paralel cu echea. Cealalta sfoara (galbena) cu un ochet metalic la capat este intinzatorul velei si se armeaza astfel: capatul cu ochet se leaga de ghiu la 20-30 cm de capatul din prova, apoi capatul liber se petrece prin ochetul de pe punte apoi prin ochetul de pe celalalt capat al intinzatorului dupa care coboara si se leaga la tachetul de pe bulkhead. Prin pozitionarea intinzatorului fata-spate pe ghiu se regleaza pozitia centrului velic in functie de necesitati. Intai se ridica vela pana la virful catargului apoi se tensioneaza cu intinzatorul. In filmulet se vede modul de armare al celor doua manevre. Stiu ca ti-am mai promis dar am sa fac niste desene daca e nevoie.
Vant bun!

Ei, da :) . In film se observa bine modul de armare.
Noi n-am avut acea scota verde si nici scripetele ei, asa ca am folosit ce se gasea in barca, o saula. Si dat fiind ca ne pozitionasem in spate, am improvizat o prindere catre mijlocul ghiului.... ca aia de la capat trebuia sa o fereasca Lipan la fiecare volta.
 
Ei, da :) . In film se observa bine modul de armare.
Noi n-am avut acea scota verde si nici scripetele ei, asa ca am folosit ce se gasea in barca, o saula. Si dat fiind ca ne pozitionasem in spate, am improvizat o prindere catre mijlocul ghiului.... ca aia de la capat trebuia sa o fereasca Lipan la fiecare volta.

Ingenioasa improvizatia voastra, totusi ma intriga lipsa manevrelor "originale". Imi amintesc ca la predarea barcii catre transportator avea inventarul complet. Lucrurile s-au lamurit adineauri: Adrian fostul proprietar imi spune ca le-am pus in spatiul de sub una din banchete sa nu se piarda. Asa o fI?
Oricum un strop de lecitina nu -mi strica:)
 
Gigi, mi-a placut foarte mult vela lui Lipan, poti sa imi spui cum ai facut-o. Vreau sa imi fac si eu, a mea este prea grea si nici nu sta cum trebuie.
 
Gigi, mi-a placut foarte mult vela lui Lipan, poti sa imi spui cum ai facut-o. Vreau sa imi fac si eu, a mea este prea grea si nici nu sta cum trebuie.

Salut Bogdan, vela este croita dintr-o singura bucata de material dintr-o prelata luata de la Baumax. Marginile si intariturile de la colturi si ochetii de invergare sunt lipite cu banda dublu adeziva. Din pacate desenul nu cred ca il mai am, s-a pierdut impreuna cu altele pe un hard prajit. Mai caut totusi prin arhive...
 

Back
Sus