Transmisie hidraulica

Buna ziua. Sunt nou pe acest forum si cu acest prilej salut toti utilizatorii.

Am achizitionat o barca din fibra de 5,80 metri,MARCA CRANCHI, semicabinata fara motor. Se poate monta atat un motor inboard cat si unul outbord. Sincer eu as opta pt un inboard din diferite motive,printre care si necesitate de curent elecric pt timp indelungat.Proiectul meu,sau mai bine zis visul meu este acela de a modifica un motor industrial,de escavator de mic tonaj,la care se adauga o pompa hidraulica pt transmisie si motor hidraulic pt elice.Bineinteles ca un motor marin ar fi mult mai simplu dar destul de costisitor.Ideea unui motor industrial cu transmisie hidraulica mi a venit deoarece lucrez oarecum in domeniu si apoi ,documentandu ma ,am descoperit cu stupoare ca de cativa ani se foloseste pe vase de medii dimensiuni.acum incerc sa explic motivele principale pt care as vrea sa fac aceste modificari

1/ amplasare....se poate amplasa in orice pozitie ,deoarece transmisia se face prin furtune oleodinamice
2/ consum de carburant ...un motor de 20 kw 1600 diesel consum mediu 2,5 litri/ora
3/accesorizare.....se pot folosi diferite motoare hidraulice gen pt ridicarea ancorei,se poate monta un generator de curent pt incarcarea bateriilor
4/piese de schimb relativ ieftine,intretinere putina si usoara

Lista cred ca ar putea continua,depinde de imaginatia fiecaruia....
Bineinteles ca ar insemna sa modific sistemul de racire al motorului si a uleiului de transmisie ,dar se poate face fara mari probleme.
ASTEPT PARERI,SUGESTII SI CRITICI
Multumesc
 
Ultima editare:
Prima chestiune de interes este obtinerea unei caracteristici detaliate de functionare (putere + cuplu functie de turatie) a motorului hidraulic de propulsie. Asta pentru a se alege elicea optima pentru puterea, cuplul si turatia la arborele port-elice.
Ca referinta, atat la inboarduri cat si la outboarduri, raportul de demultiplicare a turatiei motorului este in jur de 2, fiind caracteristic randamentului maxim cu care se transmit la elice valorile optime de putere si cuplu ale motoarelor termice.

A 2-a chestiune e gasirea solutiei tehnice optime de montare a motorului hidraulic si transmisiei pe barca dorita, in cazul de fata Cranchi 580. Se poate opta pentru linie axiala, transmisie exterioara z-drive, sau chiar o cizma de outboard daca gabaritul nu e mare si adaptarea facila.
Puterea propusa ne sugereaza ca e vorba exclusiv de regimul de deplasament, mai ales daca consideram greutatea semnificativa a ansamblului motor termic + pompa + motor (motoare) hidraulic(e). In acest caz, eventual s-ar putea folosi o cizma tip high-thrust, dar sa nu uitam ca avem raport mare de demultiplicare in cizma (aproape 3), pe care trebuie sa-l luam in calcul.

Problemele care ar aparea tin de instalatia de racire a motorului termic, care e nevoie sa fie facuta similar unui inboard termic de propulsie, cu circuit dublu (interior + exterior). In plus, la fel vizavi de tot ce tine de celelalte probleme legate de instalarea unui motor termic pe barca - esapament, comenzi, insonorizare, ventilatie, combaterea vibratiilor (mai ales la diesel) etc.

Cred ca solutia propusa poate fi fezabila, in conditiile obtinerii de componente accesibile la pret. Problema nr.1 ramane insa motivatia instalarii unui asemenea sistem pe o barca, care motivatie trebuie sa fie alta decat simplul hobby.

Prima conditie este obtinerea unui bun randament intre motorul termic si iesirea motorului hidraulic. Daca randamentul de transmitere a puterii pe intreg acest lant cinematic este satisfacator, cred ca motivatia ar fi eliminarea inversor-reductorului mecanic, stiut fiind ca motorul hidraulic are o functionare mai robusta si e foarte fiabil. Probabil ca acesta e motivul pentru care au aparut si aplicatiile motorului hidraulic pe barci, banuiesc ca totusi pe anumite ambarcatiuni specializate, de anduranta.

Cred totusi ca ar trebui foarte bine cantarita oportunitatea executarii unei asemenea instalatii in regim de amator. In afara de problemele semnalate, sunt numeroase necunoscute ce tin de fiabilitate, securitate, redundanta, ca sa nu mai spunem de necesitatea unui calcul perfect al componentei de propulsie navala - transmisia + elicea optimizate. Doar in urma unei abordari strict ingineresti putem obtine rezultate bune, in caz contrar cadem in abordarea urechista tipic romaneasca.
 
Merci de raspuns...acum vin cu lamuriri...

Motivul principal pt care doresc acest tip de transmisie este eliminarea inversorului...motoarele hidraulice functioneaza reversibil fara probleme iar schimbarea directiei de lucru se face f usor prin intermediul unor supape elecrice care deviaza si schimba directia fluxului uleiului...
Al doilea motiv important este fiabilitatea aceste sisteme fiind foarte usor de intretinut si practic au viata f lunga....
Dpdv al costului nu are un cost excesiv deoarece motoare ,pompe,distribuitoare,electrovalve,se gasesc sh peste tot la un pret decent.....sa dau un exemplu o pompa care sa lucreze la 400 bar,2000 rpm,greutate in jur 30 kg,noua ,se gaseste intre 1200/1600 euro....un motor care functioneaza in parametri 320/400 bar,0/2000 rpm,77 kw la turatie maxima,cu o greutate de 25 kg ,se gaseste in jur la 200/300 euro in functie de cine o construieste ....distribuitorul in jur de 400 depinde de cate iesiri vrei,dar pt o ambarcatiune ar fi suficient unul cu vreo 4,in acest mod se pot monta 2 motoare cu 2 elice folosindu se 2 iesiri iar celelalte 2 pt eventuale viitoare accesorii,valvele de maxim se gasesac iar peste tot pe la excavatoare,pret modic. ..un motor termic de preferinta industrial de 22 kw,1600 cc,cuplu 107 Nm la 2400 rpm maxim 1000 euro
Mentionez ca preturile indicate sunt preturi medii la piese noi.....eu am norocul ca reusesc sa gasesc piese usate eventual reconditionate.
Consider ca ,cu 4000 de euro maxim ,se poate realiza aceasta propulsie/transmisie inboard....


Singura mea nelamurire nefiind un navigator cu experienta voastra,cam la ce turatii ar trebui sa ajunga elicea sau elicele in cazul in care optez pt 2,pt a putea naviga la o viteza 8/10 kts. Daca 1500/1700 rpm ar fi suficient avand in vedere ca toata transmisia ar ajunge la 100/120 iar motorul trermic cred in jur de 40? nu stiu cat ar cantari dar nu cred ca mai mult...e destul de mic la vedere...
 
Despre z drive,cizme sau alte transmisii mecanice nici nu discut intrucat ideea mea era eliminarea acestora cu o transmisie strict hidraulica,formata din pompa hidro antrenata de motor termic,diesel,distribuitor,furtune,si in cel3e din urma motor hidraulic montat cu elice....deci motorul fiind ultima piesa din transmisie.... cat despre racirea motorului diesel si racirea uleiului hidraulic se face cu dublu circuit int/ext,,iar evacuarea mai calculam ,in momentul in care voi avea rezultate bune ale transmisiei....idea mea de inceput ar fi sa montez toate aceste componente pe banc,sa gasesc o modalitate de a masura rpm a elicei eventual scufundata in apa....
 
Discutia e interesanta, mai ales ca ne-am intersectat un hidraulist si un navalist :). Am sa incerc sa fiu cat pot de constructiv, dar daca va fi cazul, voi argumenta de ce cutare sau cutare treaba nu merge.

1. Viteza de 8-10 noduri la o barca tip Cranchi 580 este cea mai neeconomica, fiind regimul de tranzitie, deci nici deplasament, nici glisare. Asta deoarece asieta se schimba, barca apupandu-se din cauza caderii in golul de val pupa, iar rezistenta totala la inaintare devine maxima.

Consecinta este ca ar trebui cautata o valoare a vitezei la care sa avem ori deplasament curat, ori glisare la limita inferioara. Din cate stiu eu despre Cranchi 580, adaugand si greutatea destul de mare a instalatiei hidraulice de propulsie, va fi nevoie de o putere mult mai mare decat cea propusa, pentru a scoate barca in glisare.

Concluzia este ca trebuie sa alegem o valoare a vitezei corespunzatoare regimului de deplasament, care la Cranchi 580 e undeva la maxim 6,5 noduri. Putem merge cu viteza si mai sus, la valorile mentionate initial, dar asta doar in caz de urgenta, cand avem nevoie de un spor de viteza pentru a depasi o situatie limita.

2. de transmisie tot e nevoie, si nu ma refer la diverse angrenaje, precum inversor-reductor, z-drive sau cizma de outboard, ci de tot ansamblul liniei axiale. O linie axiala completa, produsa industrial, este destul de costisitoare, iar daca adaugam si cuplajele la motoarele hidraulice, cavaletii exteriori, elicile, plus intreaga instalatie de guvernare cu carma, sarim serios din bugetul considerat initial.

Parerea mea e ca solutia cu linie axiala e cea mai costisitoare posibil, iar cea mai simpla solutie este montarea (adaptarea) motorului hidraulic direct pe o cizma de outboard. In acest mod avem asigurata si guvernarea, si accesul la elice in caz ca se incurca in vegetatie, parame, plase etc, si in plus avem asigurata si protectia la lovituri in timpul marsului, sau ne putem juca de exemplu cu trimul pentru eficienta si asieta optime.

Un mare avantaj in acest caz e ca nu avem gaura in barca, deci nu avem stres vizavi de presetupe slabite sau infiltratii pe langa tubul etambou etc. Singura problema este potrivirea optima a turatiilor motorului si elicei, deci gasirea unei cizme cu raportul de demultiplicare cel mai bun.

3. Dpdv personal, consider cea mai viabila aplicatie folosirea unui asemenea ansamblu de putere mica pentru propulsia pe diesel a unui velier, in regim de deplasament. Avantajul ar fi ca motorul termic (diesel) se poate monta in punctul cel mai coborat al santinei, contribuind deci la o buna lestare a barcii. In plus, daca montam motorul hidraulic pe o cizma de outboard, o putem oricand bascula in pozitia "tilt" atunci cand navigam la vele, ca sa nu mai tragem elicea prin apa. Evitam in acest mod si gaura in barca, si toate problemele asociate unei linii axiale.

Nu stiu daca intr-adevar e solutia optima, dar cred ca e o idee demna de luat in considerare. Pana la urma cel mai important e randamentul transmiterii puterii pe lantul cinematic, fiindca degeaba avem propulsie hidraulica daca ne putem misca la aceeasi viteza direct cu un inboard diesel, la jumatate din consum.

Mai sunt multe de povestit, iar brainstormingul e abia la inceput. Sugestia mea e sa continuam discutia pe forumul capcompas.ro, fiind poate mai multe persoane interesate si care ar putea contribui. Daca esti de acord, te invit pe forum, urmand sa iti faci cont, dupa care sa povestim in continuare, mai ales ca avem pe capcompas.ro oameni foarte pregatiti, in diverse domenii complementare. E un lucru bun fiindca sunt poate aspecte care noua ne scapa in aceasta discutie in 2.
 
Si eu sunt interesat de aceasta problema, doresc sa achizitionez o salupa cu motor U445, dar are o mica problema....are doar mars inainte si e enervant pe canale sau lacuri, m-am gandit sa montez doua motoare hidraulice identice, elicea fiind proiectata sa functioneze in priza directa.
 
baieti,voi mergeti pe ideia:de ce simplu,cind se poate complicat? cele mai bune metode de propulsie au fost descoperite prin muuuuulte incercari,multi ani si bani,s-a ajuns la cele mai simple,eficiente,ieftine,sigure,le stiti si voi,in rest...discutii pe forumuri. :)
 

Back
Sus