Cordonul litoral blocat - cum ocolesc?

Buna seara dragi navigatori,

As aprecia sa primesc ajutorul vostru in chestiunea urmatoare:

Vreau sa ajung de la Sulina la Sfantu Gheorghe, dar anul trecut am observat ca un plaur a blocat Cordonul Litoral (Canalul de Centura). De doua ori m-am intors din drum, dar imi doresc sa gasesc o varianta de ocolire. Din cate am inteles, ar trebui sa intru prin Rosulet (stiu s-o fac, chiar daca nu e usor din cauza ingustimii canalului - cred ca se cheama Sondelor), apoi sa patrund in Rosu, iar de aici sa gasesc canalul Balanova, care m-ar scoate iar in Centura. Ei bine, de Balanova n-am mai auzit, l-am cautat pe net si l-am gasit doar mentionat - niciodata indicat. Din ce-am vazut pe Google Maps, din Rosu ies doua canale spre est: Andrei si Tataru, dar niciun Balanova.

Exista vreun "plimbaret" care-mi poate da niste indicii mai clare, eventual sa-mi deseneze traseul pe care ar trebui s-o apuc?
Barca mea nu e chiar mica, are 6.2 m si un pescaj de 80 cm, plus motor inbord, asa ca nu-mi e chiar la indemana sa "bajbai" prin canale infundate.

Va multumesc anticipat pentru ajutor!
 
Buna seara dragi navigatori,

As aprecia sa primesc ajutorul vostru in chestiunea urmatoare:

Vreau sa ajung de la Sulina la Sfantu Gheorghe, dar anul trecut am observat ca un plaur a blocat Cordonul Litoral (Canalul de Centura). De doua ori m-am intors din drum, dar imi doresc sa gasesc o varianta de ocolire. Din cate am inteles, ar trebui sa intru prin Rosulet (stiu s-o fac, chiar daca nu e usor din cauza ingustimii canalului - cred ca se cheama Sondelor), apoi sa patrund in Rosu, iar de aici sa gasesc canalul Balanova, care m-ar scoate iar in Centura. Ei bine, de Balanova n-am mai auzit, l-am cautat pe net si l-am gasit doar mentionat - niciodata indicat. Din ce-am vazut pe Google Maps, din Rosu ies doua canale spre est: Andrei si Tataru, dar niciun Balanova.

Exista vreun "plimbaret" care-mi poate da niste indicii mai clare, eventual sa-mi deseneze traseul pe care ar trebui s-o apuc?
Barca mea nu e chiar mica, are 6.2 m si un pescaj de 80 cm, plus motor inbord, asa ca nu-mi e chiar la indemana sa "bajbai" prin canale infundate.

Va multumesc anticipat pentru ajutor!

Salut Sache.
Ai asa o barca si nu ai intrat pe Barcaholic, Cap Compas, ori Eurosail pana acum? :)

Cordonul litoral este un fel de magistrala, nu vad posibil ca acesta sa fie blocat cu ceva si sa nu fie rapid deblocat, lumea are nevoie de el in permanenta. Doar e singura si cea mai dreapta cale de a lega cele doua mari localitati ale deltei, caci pe mare poate sa scuture si esti expus.
Blocajul il vad posibil numai in zona tangenta grupului de lacuri Rosu-Rosulet, ori imediat sub ele, tangent cu Tataru. In alte parti nu au de unde iesi plauri.
Cred ca prima data poti verifica telefonic, avem un coleg, Calin, care s-a facut proprietar la Sfantul si e deja de-al locului. Inca o data spun, sunt convins ca un blocaj e inlaturat imediat de pe acel canal.
O alta posibilitate este sa iei legatura cu Bogdan, "Pupezica" , el bate delta in lung si in lat, motorizat si foarte rapid.
Daca esti interesat, da-mi un mesaj si te pun in legatura.

P.S.
Cu pescajul tau, poate fi problematic sa treci prin ghioluri ori lacuri. La intrarea dintr-un lac pe orice canal, exista praguri cu depuneri, create in timp de valuri, care adesea lasa 70 cm de apa sau mai putin in miez de vara (chiar daca in continuare canalul are 2,5 m adancime).
 
Ultima editare:
Salut,
Cauta-l pe Pupezica pe Ghidul Deltei Dunarii si intreaba-l de detalii. Tot acolo gasesti o harta destul de detaliata a Deltei si ceva descrieri ale diverselor canale.
Am parcurs zona acum vreo 2-3 ani. S-ar putea ca acel canal Balanova sa fie canalul de legatura dintre lacul Rosu si Canalul Cordon Litoral.
Cu pescajul tau, eu as intra dinspre Bratul Sulina pe la Mila 2 pe Busurca, Canalul Rosu Imputita, Lacul Rosulet, Lacul Rosu, Canalul de legatura cu Cordonul Litoral (Balanova?) Canalul Cordon Litoral. Venind din Sulina pe Busurca poti lua si stanga la intersectia in cruce pe Imputita spre Canalul Litoral. Nu te sfatuiesc sa incerci accesul direct in canalul Litoral dinspre Bara Sulina caci s-ar putea sa n-ai loc sub poduri mai ales ca si acolo se aduna plauri.
In alta ordine de idei, cu o barca cu motor inboard trebuie sa ai mare grija la racire caci si pe Rosulet si pe Rosu si pe canale iti poate intra iarba in sistemul de racire, care sa-ti provoace mari necazuri.
Barcagii experimentati cu care am discutat nu recomanda motorul inboard pentru cei care vor sa se plimbe prin Delta.
Toate cele bune!
 
My bad!

Si probabil ca nici acum nu intram daca nu mi-ar fi trimis prietenul meu, Calin Rotarus, link cu postul lui legat de aventurile "esuarii" sale bulgaresti.

Dincolo de mirarea ta, oarecum legitima, privind blocarea cordonului litoral, va trebui sa ma crezi pe cuvant ca situatia anul trecut era asa cum am descris-o eu. Mai mult, am o confirmare proaspata ca lucrurile nu s-au schimbat. Mai mult decat atat, am formulat "oarecum legitima" pentru ca am inteles ca orice interventie de deblocare, decolmatare, dragare etc trebuie sa aiba acordul Administratiei Rezervatiei Deltei, iar aceste acorduri nu s-ar da pentru interventii care pot aduce schimbari in ecosistem. Altfel spus, ca Delta e lasata sa se aseze asa cum ii vine - si poate ca asta nu e rau.

Eu am spus ca am facut de doua ori cale-intoarsa, dar de fapt cred ca au fost trei astfel de ocazii, la intervale de macar o luna intre ele, iar situatia era exact aceeasi. Pentru cei ce bat frecvent acel canal este un fapt cunoscut de foarte multi ani ca exista o barja scufundata si ca trebuie tinut drum pe langa malul drept (spre lacuri) ca sa nu lovesti. Si cu toate astea nimic nu s-a intamplat si nici nu cred ca se va intampla.

Da, mi-ar fi de un real ajutor sa ma pui in contact cu Bogdan si/sau Calin.

Barca mea este un SeaRay 195S, a carui pescaj este de 80 cm in stationare. In glisaj calca cam 30 de cm si in 8 ani de cand o am n-am avut decat pe lacul Uzlina o problema de rupt elicea pe fundul apei. Altfel, fiind si destul de grijuliu si nefortand pe zone cu apa mica, ne-am cam "facut poftele" cu barca. E drept insa ca pentru pescuit inchiriez o barca mica cu motor.
 
Ultima editare:
Salut,
Cauta-l pe Pupezica pe Ghidul Deltei Dunarii si intreaba-l de detalii. Tot acolo gasesti o harta destul de detaliata a Deltei si ceva descrieri ale diverselor canale.
Am parcurs zona acum vreo 2-3 ani. S-ar putea ca acel canal Balanova sa fie canalul de legatura dintre lacul Rosu si Canalul Cordon Litoral.
Cu pescajul tau, eu as intra dinspre Bratul Sulina pe la Mila 2 pe Busurca, Canalul Rosu Imputita, Lacul Rosulet, Lacul Rosu, Canalul de legatura cu Cordonul Litoral (Balanova?) Canalul Cordon Litoral. Venind din Sulina pe Busurca poti lua si stanga la intersectia in cruce pe Imputita spre Canalul Litoral. Nu te sfatuiesc sa incerci accesul direct in canalul Litoral dinspre Bara Sulina caci s-ar putea sa n-ai loc sub poduri mai ales ca si acolo se aduna plauri.
In alta ordine de idei, cu o barca cu motor inboard trebuie sa ai mare grija la racire caci si pe Rosulet si pe Rosu si pe canale iti poate intra iarba in sistemul de racire, care sa-ti provoace mari necazuri.
Barcagii experimentati cu care am discutat nu recomanda motorul inboard pentru cei care vor sa se plimbe prin Delta.
Toate cele bune!

Ehe, evident ca mi-as lua o barca cu motor outbord cu mintea de acum...si nici macar in 2008, cand am cumparat barca, nu am fost atat de orbit de confort incat sa uit de utilitate. Dar asta a fost decizia de atunci si nu sunt chiar nefericit din cauza asta nici acum :)

Multumesc pentru sfatul de a nu o lua pe sub poduri, dar nu vin de pe mare ci dinspre Tulcea .

Scuze, dar numesti "Canalul de legatura cu Cordonul Litoral" ceea ce pe Google Maps apare drept Canalul Andrei? Eu acolo am o retinere mare pentru ca in golful ala (numit si Lacul Eugen, tot pe Google Maps) e apa foarte mica din ce-mi amintesc. Iar canalul propriu-zis are cam 1,5 - 2 m. Eu speram sa fie un alt canal, care sa nu apara pe harta.

Toate cele bune si la tine!
 
Scuze, dar numesti "Canalul de legatura cu Cordonul Litoral" ceea ce pe Google Maps apare drept Canalul Andrei? Eu acolo am o retinere mare pentru ca in golful ala (numit si Lacul Eugen, tot pe Google Maps) e apa foarte mica din ce-mi amintesc. Iar canalul propriu-zis are cam 1,5 - 2 m. Eu speram sa fie un alt canal, care sa nu apara pe harta.

Da, la ala ma refeream, canalul care apare pe Google Maps ca Andrei. Am trecut cu un Lotus cu 25 CP. Nu am remarcat apa mica dar e drept ca nici nu prea ma deranja, aveam si vasle!
Pe Bogdan (Pupezica) il gasesti pe si poti sa-i pui intrebari pe:
http://www.ghiduldelteidunarii.ro/test-bbpress/
Intr-adevar ARBDD-ul nu se omoara cu decolmatarea canalelor infundate, dar nu din motivul pe care-l presupui tu! Pur si simplu delasare + lipsa de fonduri.
Se dragheaza acum pe Litcov, care oricum e un canal artificial. S-a dragat si plaurul de pe canalul Puiu- Rosu dar s-a infundat la loc.
De curiozitate ce putere are si cat consuma inboard-ul tau?
Toate cele bune!
 
de prin iulie-inceput august s-a deblocat canalul cordon litoral. clar nu se poate trece pe sub podul de la radiolocatie decat cu barca joasa, exclus cabinata sau semicabinata, podul era blocat de plauri, dar cand au deblocat centura au spart si dopul de la pod. traseul spre sfantu e cel amintit de colegul alex, mila2-busurca, iar din rosulet prin canalul sondei te versi in centura. cu regrete ca postarea mea nu-ti mai foloseste, vara sunt mai mult prin balta decat pe calculator. de obicei raspund la tel. 0724969172
 

Back
Sus