am nevoie de antivegetativa?

buna seara

sunt intr-un moment critic din viata mea. am barca scoasa pe uscat si nu stiu daca sa-i aplic sau nu antivegetativa ;)) barca mea de fapt e un trimaran, deci are 3 flotoare la 10m lungime si 60 de cm latime. anul precedent cand a acumulat vegetatie am eliminat-o cu un spaclu iar la sfarsit cu o perie dura, toate operatiunea am facut-o cu barca pe apa. am curatat inclusiv dedesubtul flotoarelor cu usurinta iar ca timp a durat maxim 2 ore.
mai are vreun rost sa aplic antivegetativa daca eu la o luna pot repeta aceasta operatiune de curatare fara sa scot barca pe uscat? mi se pare varianta cea mai ieftina. si oricum o antivegetativa buna, la toata suprafata mea ma ajunge undeva la 1500 ron + scosul cu macarauna, inca 1200 ron, deci daca e sa repet aceasta treaba din an in an (ca doar atat e garantata antivegetativa, 1 sezon) presupune aproape 3000 de ron cu manopera si plus alte materiale.

ce parere aveti?
 
Singurul rol al acoperirii antivegetative este impedicarea prinderii organismelor acvatice de partea submersa a ambarcatiunii. Daca vrei sa faci operatiunea aceasta mecanic si nu te deranjeaza depunerile intre curatiri, atunci foarte bine. Atentie sa nu strici suprafata barcii atunci cand cureti depunerile. Esti si protectiv cu mediul acvatic, pentru ca antivegetativa e o vopsea .. toxica pentru vietatile acvatice.
 
şi eu mă gândesc să îmi curăţ lunar barca la perie. mă costă o butelie de scuba (35 lei), îmi place, o inspectez şi nici nu îmi mai fac planuri costisitoare cu Coppercoat and such.
 

Back
Sus