Rog ajutor montat rezervor benzina si baterii electrice pe barca mea

Va salut in primul rand si in al doilea rand as vrea sa va cer ajutorul in ceea ce priveste montajul rezervorului portabil yamaha 25l si a doua baterii electrice de 110 A, necesare motorasului meu electric ce il folosesc pentru deriva si manevre la pescuit ,pentru lumina 360 instalata.(perko,H=1.20m) si sonar.
Barca mea este Luck 360 , de la Plasma. Este construita cu peretii dublii si fund dublu, scurgerea apei in caz de avarie se face intr-un compartiment aproape etans la pupa. Compartimentul asta are dimensiune aproximative de 1,40x0.76x0.50 si avand spatiul destul de mare vreau sa-mi pun si rezervorul si bateriile acolo. Imi tot bat capul cu problema asta si vreau sa gasesc o solutie simpla si sigura 100 %.
Am tot citit ABYC Standards, dar inca nu sunt sigur ca este bine ce vreau sa fac...
Am incercat sa vad daca pot sa o fac "Open to the atmosphere" , dar gaurile rezultate ar fi foarte mari , in plus aerul imi circula si prin pereti , si pe la fund , :) acestia avand constructie dubla.
Am incercat sa fac compartimentul pentru benzina mai mic, adica sa introduc niste PVC dur lipit , gen cutie, dar iar am ceva probleme.

Nu inteleg chestia aia cu ventilatia naturala, adica daca fac niste gauri ( grile de ventilatie ) in acest compartiment ar fi solutia sigura ? Sau ce ar trebui sa fac.
Inca o data multumesc si rog frumos sa ma ajutati.
 

Atașamente

  • Barca 2.jpg
    Barca 2.jpg
    59 KB · Vizualizări: 40
  • Barca 1.jpg
    Barca 1.jpg
    52.9 KB · Vizualizări: 40
Imi bat in continuare capul cu chestia asta. Cum pot afla care este ratia cu care se pierde benzina prin rezervoarele astea portabile de 25l?? (in situatia cea mai nefavorabila).
Pentru a verifica daca ventilatia naturala ar fi suficienta.

Am gasit si solutia de a lungi cablu de alimentare a motorasului electric, in varianta in care as muta bateriile in compartiment prova.
 
Ultima editare:
Prima chestie obligatorie care ar trebui facuta ar fi separarea completa a rezervorului de benzina de baterii. E o chestie elementara sa nu se puna la un loc bateriile (care pot produce scantei sau scurt-circuite) in acelasi compartiment cu o bomba de tipul unui rezervor plin de benzina, care emana si vapori prin aerisitor.

Deci ideea cu bateriile in prova si rezervorul de benzina in pupa e ok. La Luck 360 insa nu ai cum sa tragi cablurile prin interiorul barcii, deoarece zona dublu-bordajului poate contine si ea uneori vapori de benzina. Asa ca solutia ramane un tub exterior prin care sa treaca cablurile, sau si mai bine montarea motorului electric la prova, cum se procedeaza de obicei.

Rolul constructiei tip dublu-bordaj este asigurarea flotabilitatii barcii in caz de inundare, deci orice gaura (de ventilatie sau nu) strica tocmai aceasta calitate a barcii. Nu ne-ai spus ce putere si ce regim de mars ai la motorul termic (deplasament sau glisare). Daca e vorba de glisare, nu cred ca barca se va comporta bine cu cele 2 baterii de 110 in prova.

Cea mai buna treaba pe care ai putea s-o faci ar fi sa intrebi direct producatorul (Plasma) ce solutie ar fi cea mai buna pentru amplasarea bateriilor si motorului electric. Ei ar trebui sa stie cum s-ar modifica asieta si comportamentul nautic al barcii in fiecare dintre cazuri.
 
Vali, multumesc din suflet pentru raspunsul tau.( urmaresc ce ai scris aici pe forum..)
Motorul electric este cu cizma lunga, minn kota traxxis 55 lbs ( echivalent la 0.8 cp). Autonomia la o baterie la 110 A (Zapp sau idem Minn kota dechatlon) este aceasta : la viteza maxima , 50Amp, 2 ore; la viteza medie,25Amp 4 ore, la viteza mica, 7 Amp, 14 ore). Sigur cu motorul in prova ar fi varianta beton armat, dar pretul devine foarte mare la altfel de motosare . De exemplu acest motor costa 300 dolari in USA, la noi ajunge la 2600 Lei. Eu am dat pe el circa 420 dolari , cu tot cu vama, transport, adus acasa. Ca sa nu mai zic, ca am cumparat diverse chestii din toata europa si din sua: antifur motor (anglia),scanstut (Slovenia) , limina nav. Perko(usa), niste piese zodiac, westmarine care se folosesc la caiace si care imi astura foarte bine niste gauri de 25 mm, pe care l-am dat in barca (usa) pentru a trece cu cablu de la sonar,suport sina inox pentru sonda ...greu..greu.
Motorul il folosesc pe dunare scrict pentru deriva, pentru a putea tine o directie cand pescuiesc la clonc , pentru ca sa nu ma plimbe curentul sau vantul cum vrea el si pentru manevre scurte,sau deplasari de la un butuc la altul. In delta este alta treaba ca pot sa ma si deplasez. Pe dunare pentru deplasari si glisaj, am un yamaha de 20 cp, deci motorul electric l-am montat pe un suport auxiliar.
Astia de la Plasma...nu cred ca se pricep la aspectul asta, pentru ca modelul de constructie al barcii este mai vechi.Acum se fac barci de pescuit cu compartiment de benzina, compartimente baterii, etc., cam vin cu tot ce trebuie, sau in sistemul " open to atmosphere ". De intrebat o sa intreb, totusi...
In schimb nu cred ca influenteaza o greutate de 60 kg la barca asta,daca la pun in prova,oarecum centrat, deoarece are fundul plat , si este foarte stabila, nici nu se clinteste.
Ce mai pot sa zic, ca stiu pe cineva , aceiasi barca,care are rezervorul portabil in compartiment pupa si a dat niste gauri pentru ventilatie .
De asemenea , norma asta AYBC imi zice ca este suficient ventilatia natura in compartimentul de benzina.Imi mai zice asta:
"The minimum aggregate internal cross-sectional area of intake ducts or openings shall be calculated as follows: A = 5 log (V / 5)" , de unde as putea sa calculez suprafata minima necesara pentru a sigura ventilatia natura, bineinteles la ce zic ei mai aplic un coeficient de suprasiguranta, daca va fi cazul.

In ceea ce priveste rezervoarele portabile cu benzina am gasit chestiile astea:
A. "The time lines for the drafted regulations are as follows:
• Fuel Hoses – Jan 1,2009 ( Perm rate equal or less than 15 g/ m2/day)
• Self Sealing Cap (Portables) – Jan 1, 2010.
• Primer Bulb and Marine Tank (Portable and Permanent) – Jan 1, 2011
o (Perm Rate for Primer Bulb equal or less than 15 g/ m2/day)
o (Perm Rate for Marine Tank equal or less than 1.5 g/ m2/day) "

B. Nonroad Evaporative Emission Rates ,EPA . Asta din urma imi pare beton, pentru ca au si exemple de calcul. Adica daca pot calcula cata benzina se pierde pe zi la acest rezervor sa zicem , pot sa calculez daca exista posibilitatea sa se si aprinda la volumul de aer. Dar cred ca ventilatia , cu niste gauri generoase va fi suficienta.

Alt aspect la care am ajuns: cu bateriile sunt probleme cu emisiile de gaze atunci cand se incarca, daca nu le incarc pe barca este un pic mai bine . Idem cu ventilatie si cutie din PVC ignifug si rezistent la acizi cred ca ar fi foarte o.k., montate in prova.
Cam pe aici am ajuns deocamdata...
 

Back
Sus