Ture pe Bega, Timis, Mures...

Salutare !

Ma cheama Imi, sunt din Timisoara si sunt nou pe forum.
La inceputul anului a inceput sa ma obsedeze ideea de a merge cu caiacul, iar in primavara am achizitionat unul. Am fost cu el de cateva ori pe Bega, pe lacul de la Liebling si la 3Ape dar din pacate singur.
Ar fi interesant daca ne-am aduna cativa caiacisti de prin Timisoara sau din apropiere ca sa organizam niste ture pe Bega, Timis, Mures, sau chiar mai departe, ca parca de unul singur devine plictisitor.
Daca am fi mai multi ar fi mai interesant. Ce ziceti ?

Imi
 
salut
sunt din Timisoara si putem organiza iesiri pe Bega.
din pacate pe Mures nu ma incumet (inca) sa ies deci il exclud pentru inceput, insa putem discuta oricand de ture de agrement cu caiacul, aici pe forum.
 
Ultima editare:
Salut Radu

Ma bucur ca am gasit pe cineva si din Timisoara pasionat de caiac - canoe si sa sper sa fim mai multi. Si daca tot esti din zona, am putea sa facem o iesire cu caiacele la sfarsit de saptamana. Putem sa margem pa Bega sau poate dam o fuga pana la Liebling ca nu e departe. Ce zici ? Apropo, ce caiac ai ?
Si inca ceva, anul asta o sa particip la TID, nu te-ar interesa si pe tine ?
 
Salut.

Stai linistit ca la Liebling nu se pune problema de valuri ( eventual in caz de furtuna ). Eu am fost acolo de mai multe ori ca e aproape si e super fain, lacul e destul de mare si te poti baga si pe un canal. Caiacul tau e foarte fain si chiar daca e gonflabil, nu e nici o problema sa mergi cu el pe un lac.
Deci, dam o tura sambata la Liebling ?
Asta e nr. meu de tel.: 0726 220 812 poti sa ma sun daca vrei sa dam o tura cu caiacele sau poti sa-mi raspunzi pe forum.
Daca mai sti si alti caiacisti, poti sa-i chemi.
 
Referitor la participarea TID cu caiac gonflabil,cred ca Iacos ar putea sa iti spuna cate ceva,ca a participat la ultimele 2 editii.Momentan Iacos e plecat in concediu cu familia lui.Desi nu am experienta,ceva imi spune ca se poate participa.intr-un loc stai tu si in celalalt cuibaresti echipamentul individual.
Apropos,de cat timp esti posesorul acestui caiac ?
Daca doresti numarul de telefon sa vorbesti cu Iacos ,spune-mi si iti scriu un mesaj privat ...numai sa fie intr-o zona cu semnal :rolleyes:
Navidistractzie teribila si frumoasa, va doresc in week-end ! :noroc:
 
Ultima editare:
Despre participarea romanilor la TID-2009.citeste aici ,postare cu postare si ai sa vezi ca e postata o poza cu calendarul pe zile,la care se supun forumistii de pe barcaholic, ce doresc sa participe :
http://forum.barcaholic.ro/showthread.php?t=472
Cat despre caiacul tau din poza,eu m-ash baga cu el in tura asta :D
dar pana atunci,te indemn sa iesi pe apa in fiecare week-end ca sa te familiarizezi cu particularitatile lui.
Eventual,daca poti si ai timp,sa ne postezi si noua reproduceri foto a cartii lui tehnice.Sau eventual datele tehnice;chiar daca n-oi fi eu capabil sa le interpretez total,se vor gasi baietzi istetzi pentru asa ceva :noroc:
 
@radu17: Eu am un Advanced Elements Convertible Kayak si am fost cu el in Venetia si am mai vazut si o gramada de oamenii. E unul din cele mai bune si mai stabile caiace. Hai cu el la TID. Doar ca stii ca o sa tragi la el de o sa te rupa sa tii pasul. Daca vrei iti imprumut un backbone sa capeti ceva viteza.
 
@radu17: Eu am un Advanced Elements Convertible Kayak si am fost cu el in Venetia si am mai vazut si o gramada de oamenii. E unul din cele mai bune si mai stabile caiace. Hai cu el la TID. Doar ca stii ca o sa tragi la el de o sa te rupa sa tii pasul. Daca vrei iti imprumut un backbone sa capeti ceva viteza.

avantajul caiacului tau gonflabil (in cazul TID),e ca poti sa mergi cu orice mijloc de transport in comun,fara sa depinzi de transport auto individual ca in cazul caiacelor rigide.Si apoi de la Tulcea pana la Timisoara e drum neneaca:eek:
Si chiar daca caiacul tau ar fi mai lent la inaintare,tot s-ar gasi careva cu care sa faci bisericutza ,pe timp de marsh...
Si caiacul meu Cui-Rasat tunat in pivnitza ,e lent...dar din cauza lenii (dupa un an de munca) si a lipsei masei musculare ... pot spune mai mult despre caiacul meu,ca e propulsat de buna dispozitie si de umorul negru,cand ceva incearca sa ma indispuna :happy-banana:
....padelele mele (bune dealtfel)sunt niste chestii mai degrab pentru mangaiat apa,ca sa nu deranjez peshtii :D

Cat despre transportul caiacelor de la Tulcea la Galati in cazul meu(Guzganu Vasile) si a lui Gheorghiu Sebastian,de pe lista galatenilor inscrisi,de obicei cand e cate o escapada cu caiace mai lunga,din amonte spre Galati,intotdeauna ne-a fost pus la dispozitie gratis de o societate comerciala (unde lucreaza individul asta,nefamiliarizat cu internetul), un camion pentru transport marfa ,de vreo 3 T.
Si de data asta simt ca va fi la fel,si informatia asta ar fi utila,celor ce merg acasa de la Tulcea prin Galati,daca le-ar veni mai bine ca sa fie intampinati cu mijloc de transport la Galati, decat la Tulcea.Spre exemplu noi doi cu caiacele noastre,la Calarasi tot cu camionul ala vom veni ( m-am scos moka,la faza asta :rock:)

I-fy,te rog nu ne postezi si noua un link sau o poza cu chestia aia "Backbone",ca nu m-am descurcat cu google si-i tare curios din fire....Impaiatu :happy-banana: (...si eu pe langa el :noroc:)
 
Ultima editare:
Mai adaug si eu cateva poze...
 

Atașamente

  • IMG_4065.jpg
    IMG_4065.jpg
    79.9 KB · Vizualizări: 66
  • IMG_4066.jpg
    IMG_4066.jpg
    128.9 KB · Vizualizări: 61
  • IMG_4068.jpg
    IMG_4068.jpg
    46.8 KB · Vizualizări: 67
  • IMG_4088.jpg
    IMG_4088.jpg
    101.4 KB · Vizualizări: 64
  • IMG_4092.jpg
    IMG_4092.jpg
    62.8 KB · Vizualizări: 53
  • tura_cu_caiacul_la_liebling001.jpg
    tura_cu_caiacul_la_liebling001.jpg
    73.1 KB · Vizualizări: 69
  • tura_cu_caiacul_la_liebling035.jpg
    tura_cu_caiacul_la_liebling035.jpg
    109.4 KB · Vizualizări: 58
  • tura_cu_caiacul_la_liebling048.jpg
    tura_cu_caiacul_la_liebling048.jpg
    101.5 KB · Vizualizări: 56
  • tura_cu_caiacul_la_liebling078.jpg
    tura_cu_caiacul_la_liebling078.jpg
    93.6 KB · Vizualizări: 75
da da da........:D faza asta am vazut-o pe viu in germania ,dar la noi (cel putin in zona mea) suntem nevoiti sa facem si viceversa dupa ce ajungem la balta , altfel riscam sa ramanem si fara bicicleta si fara peridoc!de fapt e un lucru cert ca ramanem fara ele!
 
hehe.. distanta e o problema, dar uitati aici o solutie ne-motorizata de transport al unui caiac rigid:

misto solutie!
insa s-ar putea ca maine-poimaine sa modifice legea si sa te puna sa inmatriculezi si bicla si remorca...cum spuneam" romania, tara tuturor posibilitatilor..."
 
Niet !
Dati-mi voie sa nu fiu de acord :banana:
America e tzara tuturor posibilitatzilor;in Romania orice e posibil (e de-a mea,parol !) :rock:
Cat despre remorca bicicletei pentru caiace,eu am vazut in anii '90 pe cineva care isi cara deltaplanul ,care e mult mai lung decat un caiac (e vorba de Nea Sandu,acum sarit de 70 de ani ,banuiesc ca are vreo poza alb/negru prin arhiva lui;paranteza pentru Vali,ca la cunoscut si el)
 
Interesant lacul asta de la Liebling, nici nu am stiut de existenta lui pana acum vreo saptamana cand mi-am adus aminte sa mai intru si aici pe forum. Am sa il testez si eu. Eu mergeam la Surduc sau Cincis, dar asta e mult mai aproape si pare interesant ca forma. Surducul e cam plictisitor, are prea putine cotloane prin care sa te bagi, Cincisul e foarte frumos, e mare, dar e cam departe pentru iesiri de dimineata pana seara...
 
Ehe cred ca suferim toti de acelas sindrom....
Eu sunt din Brasov, la fel fac ture cu caiac-ul pe raul Olt si parca m-as simti mai bine daca as gasi o gasca cu care sa facem ture.
Daca organizati ceva puneti pe forum si poate cine stie daca am posibilitatea dau o fuga pana in zona voastra. Multumesc!:sail:
 
Ehe cred ca suferim toti de acelas sindrom....
Eu sunt din Brasov, la fel fac ture cu caiac-ul pe raul Olt si parca m-as simti mai bine daca as gasi o gasca cu care sa facem ture.
Daca organizati ceva puneti pe forum si poate cine stie daca am posibilitatea dau o fuga pana in zona voastra. Multumesc!:sail:

Pe Olt,de unde pana unde te dai ?
Iar din informatiile tale Silex, cam care ar fi portiunea mai spectaculoasa ca peisaj ?
Te-ai mai dat si pe alte rauri ?
 
Ture Bega

Salutare am dat de forum si eu si sunt incantat ca sunt oameni care au pasiuni ca si mine :banana: . In ultimii patru ani am facut mai multe ture cu barca pe Bega, Timis, Mures, Dunare, Nera, Cerna, Jiu, am foast si in Slovacia.
Radu am vazut ca ai fost la Liebling si pare interesant..poate o sa merg si eu anul asta. As vrea sa-ti recomand un traseu pe Bega. Aici ai mai multe detalii si gasesti si poze: http://equilibriumteam.ro/blog/programul-propus-duminica-7-iunie/
 
Salutare am dat de forum si eu si sunt incantat ca sunt oameni care au pasiuni ca si mine :banana: . In ultimii patru ani am facut mai multe ture cu barca pe Bega, Timis, Mures, Dunare, Nera, Cerna, Jiu, am foast si in Slovacia.
Radu am vazut ca ai fost la Liebling si pare interesant..poate o sa merg si eu anul asta. As vrea sa-ti recomand un traseu pe Bega. Aici ai mai multe detalii si gasesti si poze: http://equilibriumteam.ro/blog/programul-propus-duminica-7-iunie/

Bun venit intre noi,Equilibrum.... Despre ce fel de barca,e vorba ?
 

Back
Sus