Constructia de accesorii

Nu avem o zona pentru constructia de accesorii ale caiacelor, asa ca ... Pun aici cateva poze.
Daca e cineva interesat de constructia unui carucior de caiac:

E facut din placaj si fibra, dupa un plan propriu. Planul e disponibil la cerere, in format ... excel. Deh.. sunt contabil.
Rotile sunt de la un carucior de marfa, cu camera :). Se gasesc de comanda in comertul capitalist virtual.
 

Atașamente

  • image.jpg
    image.jpg
    88.1 KB · Vizualizări: 65
  • image.jpg
    image.jpg
    80.5 KB · Vizualizări: 54
  • image.jpg
    image.jpg
    46.4 KB · Vizualizări: 54
Si eu sunt in cercetare pentru carma.
Pana acum am ajuns la concluzia ca profilul/sectiunea panei carmei o sa fie NACA 12 sau NACA 13. Cauta pe google, gasesti fara probleme. In rest, lungime, latime,... la fata locului.
 
Si eu sunt in cercetare pentru carma.
Pana acum am ajuns la concluzia ca profilul/sectiunea panei carmei o sa fie NACA 12 sau NACA 13. Cauta pe google, gasesti fara probleme. In rest, lungime, latime,... la fata locului.

Am căutat info despre NACA dar am gasit niste diagrame/schite pentru aero. Nu am gasit un model complet de carma NACA, poate nu am căutat destul.
Oricum, in căutările mele am gasit un articol fff bun legat de carne, skeguri, diferente intre ele, pro/contra. Acesta este link-ul http://www.google.ro/url?q=http://g...CCUwBQ&usg=AFQjCNGBZ3GhADzBx8ky78OEVTTefdTEvQ
Dupa ce am citit cu atentie am hotărât sa folosesc la caiacul pe care-l am acum in constructie un Skeg si poate pe viitor o carma la un eventual tandem.
 
NACA sunt niste profile aerodinamice, folosite (si standardizate) la avioane. Ideea e ca pana carmei sa aiba profilul respectiv.
 
Ok, una cate una:
- profilele NACA se pot folosi pentru orice fluide. Trebuie sa-ti alegi profilul in functie de regimul de viteza cel mai des folosit. Naca 12 e potrivit pentru 3-6 noduri, parca. NACA iti arata doar sectiunea, nu tot planul;
- nu gasesti un plan complet de carma pentru ca fiecare ambarcatiune are carma ei, in functie de dimensiuni, viteza, comportament dorit, mod de propulsie...
- proiectantul caiacului iti spune ce e mai potrivit: skeg, carma sau nimic. E tentant sa-ti dotezi caiacul "full-option", dar cred ca cea mai buna decizie e sa urmezi sfatul proiectantului.
 

Back
Sus