Sailing Corfu-Paxos

Smokey

Mic barcaholic
Salutare prieteni,

Saptamana trecuta am avut bucuria unei ture de sailing in zona Corfu-Paxos, vreme buna, barca faina, peisaje super! Am sa incerc sa va povestesc cate ceva prin locurile in care am trecut, poate va e de folos in viitor.

Barca
Beneteau Oceanis 43, inchiriata prin http://omegasail.co.uk - nu sunt la prima inchiriere cu ei, baieti de treaba, mi-au facut upgrade de la Bavaria 40 pe care o platisem la Oceanis 43 :) ... la mai mare! :noroc:

Baza e in Marina Gouvia, parcare gratis, piscina, magazin, supermaket, tot ce vrei!

St. Stefanos
Check-in rapid si plecare direct in golful St. Stefanos (sau Agios Stephanos, sau alte variatiuni pe tema). E aproape de Gouvia si era pacat sa stam o noapte in marina.

Surpriza: golful e plin ochi, dar ne strecuram dibaci si gasim un loc de ancorare. Toata lumea fericita, mai putin eu, care am dormit in hamac pe punte, de veghe la barcile din jur. Toata noaptea s-a rotit vantul, si noi dupa el.

O alternativa la St. Stefan poate fi Taverna Agni, mai la sud, are un ponton la care se poate lega barca.

108-s-st.stefanos.jpg

116-s-ag-stefanos.jpg



Kassiopi
Greu de spus ... orasul e frumos, micut, are un castel, iar seara cand pleaca turistii veniti cu vaporasele e si mai frumos. Doar ca portul nu e protejat, am prins ultimul loc la chei, dar ne-am laganat toata noaptea. Mai ales la 3 si 5 cand trec feriboturile de Bari.

Kassiopi - toata lumea la pescuit

164-s-kassiopi.jpg

tadam

179-s-pestele.jpg

kassiopi1.jpg




Paleokastrita
N-am ajuns, aveam in plan, dar fiind pe coasta vestica (expusa) a insulei s-a anuntat Bf.6 si n-am vrut sa ne stricam distractia. In plus intrarea in port e dificila, iar pe vreme rea se creaza o mare confuza din reflexia valurilor.
Totusi, e un loc frumos din poze, o manastire celebra pe deal.




Petriti
Sat pescaresc, mic si linistit, plaja fina cu nisip. Multe barci ancorate, si totusi loc liber la cheiul satului. Am facut greseala sa acostam ... toata noaptea tinerii satului erau ciopor acolo, la pescuit, plimbat scuterele, jucau carti. Spre dimineata au plecat speriati de sforaitul vecinului italian.

petriti1.jpg

Dar la ancora e superb.



Lakka (Paxos)
Locul asta e super! Uau! Printre cele mai frumoase din Grecia! Tot golful are apa de un albastru-turcoaz (cred ca asta-i culoarea?!) ca-n reviste.

lakka1.jpg

P7050026-lakka.jpg

Bineinteles ca e si super aglomerat, toata lumea la ancora, scapa cine poate. In unele momente puteam sari pe barca vecinilor. Unii erau curajosi si aconrau cu 10m de lant in 5m apa ...

Am prins loc la ancora aproape de plaja, dar cu un catamaran in dreapta si un gaff old-timer, cu chila oceanica in stanga. Fiecare se invartea dupa vant in stilul sau, dar am scapat fara emotii.

Orasul cochet, plin de taverne frumoase (si scumpe), dar per ansamblu un loc pe care-l recomand cu caldura!



Gaios (Paxos)
Capitala insulei, un port cu un chei lung, ascuns dupa o insula pe care se afla o fortareata. Minunat de privit!

Foarte cald la pranz, fiind protejat de insula din fata nu adie briza. Seara incepe forfota obisnuita cu taverne, baruri, shopping.

Acostarea se face cu ancora si legat pupa la chei, festival de lanturi incalcite! Am scapat cu bine, vecinii de barca ne-au dar indicatii cand am acostat si am potrivit-o cum trebuie.

gaios1.jpg

Fetele astea se plimbau pe chei, cersind mancare :)

20160707_084550-gaios.jpg

Pe chei este apa si curent, contra 10 euro. Acostarea costa si ea cativa euro ... nu mai retin cati, dar in jur de 10.



Voutoumi (Anti-Paxos)
Nu va ganditi ca e vreun oras, localitatea e formata din 2 taverne :) Nu e pentru stat noaptea, dar pentru o baie e demential! Bineinteles ca-i plin de vaporase cu turisi si multe barci la ancora.

Ancorajul e destul de expus, dar pentru cateva ore de baie si explorat pesterile din jur e perfect.

A fost distractie cu vaporasele de croaziere, unii nu pot intra si lasa turisii sa faca baie in mare, la 300m de tarm, in valuri si apa mare. Parca erau cazuti de pe Titanic. Altii erau tupeisti, aruncau ancora printre barcile din golf si se legau la stanci.


20160707_110734-antipaxos.jpg

20160707_112702-antipaxos.jpg

P7070054-antipaxos.jpg

P7070069-antipaxos.jpg

P7070091-antipaxos.jpg

P7070111-antipaxos.jpg


Deci baie, pranz si traversada catre Parga. A fost distractie, vant de travers de 17-20 noduri, valuri destul de mari, dar barca zbura cu 7,5 noduri. Pacat ca n-am poze, echipajul era cam ... crispat :sail:

Parga
Asta-i un oras frumos, aflat pe continent. Desi plin de turisti de uscat, e un loc pitoresc. Se ancoreaza un golful de langa oras, in fata unei plaje imense, cu Blue Flag. E bine sa ajungeti mai pe seara, cand se linistesc bananele si skijeturile. Noi am mai prins 2 ore de vuiet si valuri, dupa care totul s-a linistit.

E si un mic chei unde incap cateva barci, dar era plin ochi cu 2 flotile inghesuite.

parga1.jpg

Orasul are o cetate pe deal, multe scari si strazi abrupte, enorm de multe taverne, cele de la chei au bineinteles mancare proasta si scumpa.

Per ansamblu e frumos, a meritat traversada.


20160707_200232-parga.jpg

20160707_201121-parga.jpg

20160707_202302-parga.jpg

20160707_204742-parga.jpg



Corfu-Kerkira
Capitala insulei, un oras minunat, plin de viata atat ziua cat si noaptea. A fost ultima destinatie, l-am vizitat dupa ce am dus barca vineri seara in marina.
Nu va zic mai multe, ideea e ca merita din plin sa-l vizitati!

Ca bonus am vizitat si Castelul lui Sisi din Achileon - e spectaculoasa mai ales terasa si vederea la mare de acolo!

Check-out fara probleme, la revedere tabara draga!

Per ansamblu o destinatie frumoasa, usoara, protejata de vanturi puternice in mare parte, dar si cu zone expuse pentru cei care vor mai multa adrenalina. Ca si facilitati e slab, majoritatea porturilor sunt pescaresti, fara multe locuri si neprotejate. In rest ancora.


Bonus: parcarea pe feribot, daca n-ati mai fost sa nu aveti socuri :)
Vine un nene si urla la tine, in timp ce-ti rabateaza oglinda si da cu pumnul in caroserie: LEFT! LEFT! LEFT! LEFT! NO LEFT!! NO LEFT!!! OTHER LEFT!!! GOGOGO !!

In final iese asa:
20160709_104002-parga.jpg

Si ceva de pe mare

131-s-far.jpg

198-s.jpg
 
Bine ai revenit, Iulian. Dar v-ați plimbat ceva, n-ați stat deloc!
Citeam descrierile de popas cu senzația ca nu se mai termina și deja ai depășit săptămâna fără sa-ti dai seama :) .
Intr-adevăr, Paxos are acele ape superbe, ca-n Caraibe. Am întâlnit așa ceva acum, la ultima călătorie, în micul arhipelag din Drenia.
Te lăsăm sa-ți tragi sufletul, da-i musai sa mai vii cu ceva imagini :)
 
Ultima editare:
A fost cam scurt ce-i drept ... odata ce intrii in ritm te trezesti ca vine vineri si trebe sa te intorci, cred ca saptamanile de sailing sunt singurele in care nu astept sa vina vinerea :))
 
E feeric tot ce arati, as putea petrece tot restul zilelor pe barca, in apele grecesti, calatorind. Si fara sa repet trasee :) .
Anul acesta mi-am facut singur o surpriza, demarand sezonul de navigatie, in Grecia primavaratica: 20 mai. Aceeasi tara, aceleasi ape, alta infatisare.
In plus, turism nu exista inca, iar popasurile mele planuite intr-o lunga calatorie, vizau numai golfurile nelocuite, ori cheiurile pescaresti.
Avantajele unei barci sunt date tocmai de posibilitatea de a accesa o natura neinvadata de industria turismului.
Totusi vad din poze ca si barcile au ajuns destul de multe :)




Antipaxos
Bonus: parcarea pe feribot, daca n-ati mai fost sa nu aveti socuri :)
Vine un nene si urla la tine, in timp ce-ti rabateaza oglinda si da cu pumnul in caroserie: LEFT! LEFT! LEFT! LEFT! NO LEFT!! NO LEFT!!! OTHER LEFT!!! GOGOGO !!

In final iese asa:
Vezi atașament 21076
Inchipuieste-ti ca eu mi-am adus barca in tara, urcand tot atelajul de doua ori pe linii de ferry :) (cand am cumparat-o) . A fost sport extrem, dar a meritat s-o aduc! Realizez asta in fiecare an :)
 
fain smokey,ramin la lefkada si paxos,corfu ?....nu,a devenit metropola moderna cu mult praf si fite,paleocastritza? da,nu e greu de intrat in mini-marina,apa foarte curata,se vede tot sub apa,citeva barci incap.golful este foarte fain in schimb,la fel si plaja.merita!
 
Va cer un sfat: cum este mai convenabil sa inchiriezi a barca(12 persoane) in Grecia? mai toate siteurile de regula din uk, solicita plata in avans si not refundable, in conditiile actuale mi se pare riscant.
Multumesc.
 
Nu cred că există serviciu de rezervare fără plată în avans, cel puțin pentru o parte din sumă.
Cât despre riscuri... asta e... Îți asumi, la fel ca atunci când pleci cu barca :)
Succes
 

Back
Sus