Pescuit la trena (trolling)

Smokey

Mic barcaholic
Nu credeam ca ma va preocupa vreodata pescuitul, dar gandul la un peste proaspat prins pe barca nu-mi da pace. De 4 ani trag dupa barca diverse tipuri de pesti, pestisori, plumbi, monturi diverse ... fara niciun rezultat.

Asadar ce sfaturi aveti in acest sens? Atentie, e vorba de pestii de apa sarata si trolling la viteza de sailing, adica 3-6 noduri, undeva la cateva mile de tarm, in apa adanca.

Eventual sfaturi specifice Greciei / Croatiei sunt si mai binevenite!

:titanic:

13669342_1378744945486098_5589329538597576425_o.jpg
 
Nu ma pricep foarte bine la pescuitul marin si la trena, dar din ce vad in poza cred ca momeala este prea mica, iti trebuie ceva mai mare si mai ''stufos''. Si eventual o montura speciala, cu un plumb intermediar care sa tina naluca la 1 metru de suprafata.
 
Din ce am aflat anul asta de la pescarii greci cica pescuitul cel mai de success este cam la 1 mila de tarm undeva unde apa are peste 300m adancime si se pescuieste cu 1 carlig mare si o sardine mai bine crescuta sau cu o montura tipica zonei cu 11 carlige legate unul dupa altul si apoi primul in buza pestelui momeala si restul infasurate efectiv catre coada cu ultimul carlig infipt langa codala
Fir intins
 
Nu credeam ca ma va preocupa vreodata pescuitul, dar gandul la un peste proaspat prins pe barca nu-mi da pace. De 4 ani trag dupa barca diverse tipuri de pesti, pestisori, plumbi, monturi diverse ... fara niciun rezultat.

Asadar ce sfaturi aveti in acest sens? Atentie, e vorba de pestii de apa sarata si trolling la viteza de sailing, adica 3-6 noduri, undeva la cateva mile de tarm, in apa adanca.

Eventual sfaturi specifice Greciei / Croatiei sunt si mai binevenite!

:titanic:

13669342_1378744945486098_5589329538597576425_o.jpg

Stiu eu, stiu eu ! :)
Am aflat anul asta cand am salivat pavlovian dupa bancurile de ton care alunecau pe sub barca.
Se prepara o momeala dintr-un peste viu (viu-mort), poate fi sardina asa cum spune Marius, ori cel mai bine am vazut folosit un pui de rechin (rezistent si viu si mort) de vreo 35 cm. Plumb cat sa stea la adancimea potrivita, iar de-a lungul lui, legata montura cu cateva carlige care mie mi s-au parut uriase.
Tonul e sensibil la mirosul pestelui "naturel". Am vazut acum, in Skala Sikia, cum a aparut un banc intreg, la 1 minut dupa ce pescarii ce voiau sa plece pe mare, au scurs zeama din cateva cutii de momeala (sardine ori ce aveau ei acolo).
M-am uitat fulgerator la harpon, m-am uitat si la apa de sub barca, apoi la vantul care batea frumos pentru directia pe care urma sa plecam in cateva minute..... si am renuntat la peste :) .
Dar ma arde dorinta sa ma hranesc din marea pe care calatoresc. Si am s-o fac :)
 
am citit ca speciile mai mari de pesti stau mai mult pe la 18-24 metri (60-80 picioare era in original) vorbim evident de peste pelagic
 
Ma bag si eu in vorba pentru ca am suferit si eu mult cu acest argument. Am incercat si eu de multe ori, insa pana acum nu am avut noroc. Se spune ca sanse mai mari sunt dimineata devreme, viteza sa nu depaseasca 4 noduri, iar momeala poate sa fie ori mai la fund ori la cativa metri de suprafata, depinde ce pesti sunt in zona.
In stationare am prins fie la o undita normala sau cu o mica napatca cu paine inauntru ca momeala.
Aici un link, care poate fi de folos: http://www.pescare.net/pesca-canna/tecniche/barca/pesca-alla-traina-costiera
 
Ce spuneam eu se refera strict la staționar și pe fund deci fir de 300-400m și după ce a atins fundul se ridica cate 1 m și iar jos.
Se prind niște pești minunați cam de 2kg și cu ochii cat omul :)
 
Pescarii din zona aveau momeli de-astea:

205-s-momeli.jpg

Dadeau cu ele la lanseta de pe mal, fara success, dar aratau ca si cum stiau ce fac :rock:

Magazinele de pescuit din zona recomandau sa trag o chestie deasta dupa barca si un plumb (sau doi) la 4m inaintea pestelui.
 
Pescarii din zona aveau momeli de-astea:

Vezi atașament 21080

Dadeau cu ele la lanseta de pe mal, fara success, dar aratau ca si cum stiau ce fac :rock:

Magazinele de pescuit din zona recomandau sa trag o chestie deasta dupa barca si un plumb (sau doi) la 4m inaintea pestelui.

Nu stiu ce sa zic, am si eu un pestoi din asta de tip vobler(16 cm), cu care chiar am prin niste salai la Portita :) . Dar trebuie tras mai lent prin apa, altfel face ca James Brown cand danseaza "I feel good" .
Poate cei din poza ta sunt metalici. Al meu pluteste intre ape. Nu cred sa mearga la trena, cand facem sailing.
 
Nu credeam ca ma va preocupa vreodata pescuitul, dar gandul la un peste proaspat prins pe barca nu-mi da pace. De 4 ani trag dupa barca diverse tipuri de pesti, pestisori, plumbi, monturi diverse ... fara niciun rezultat.

Asadar ce sfaturi aveti in acest sens? Atentie, e vorba de pestii de apa sarata si trolling la viteza de sailing, adica 3-6 noduri, undeva la cateva mile de tarm, in apa adanca.

Eventual sfaturi specifice Greciei / Croatiei sunt si mai binevenite!

:titanic:

13669342_1378744945486098_5589329538597576425_o.jpg

Salut,
Succesul pescuitului la trena din velier este o chestie de bafta maxima.
In primul rand nu controlezi viteza -sau ma rog se poate regla velatura ca sa obtineti viteza optima- dar vantul nu este intotdeauna constant si scopul tau principal este sa te deplasezi cu vantul nu sa pescuiesti.
In al doilea rand atentia skipperului e indreptata in fata iar pescuitul se intampla in spate.
In al treilea rand cand iti trage un peste mai imbracat ar trebui sa opresti inaintarea si sa manevrezi astfel incat sa ajuti la dril -lucru dificil de realizat la un velier.
Deci ar trebui sa pui niste momeli artificiale potrivite unor pesti de talie medie/mica pe care sa-i poti trage in barca fara s-o opresti. Ma gainesc la niste taparine pentru stavrizi sau niste voblere / twistere de mai mici dimensiuni pentru un macoru sau alt rapitor mic. Ceea ce se vede in trusa din fotografii sunt voblere care evolueaza la diverse adancimi ale apei dar trase cu viteza unei mulinete de spinning 0.5 pana la 1 m/s adica cca 1-2 knots- fata de 3-6 knots, viteza ta de sailing.
In concluzie daca arunci o lanseta cu o momeala artificiala destul de mica ai o sansa relativ mica sa atragi atentia unui peste rapitor care sa-ti atace momeala, iar in dril ai o sansa rezonabila sa aduci un peste de 2-3 kg in barca, daca ai o lanseta, mulineta si cu o linie toate decente dpdv calitativ. Iti poti mari sansele formand dupa tine o dara de nada (peste tocat aruncat in urma barcii).
Daca te opresti din navigatie si incerci un stationar pe un fund cu structuri la 30-40 m e alta discutie.
Dar o vorba din batrani spune ca niciodata nu le poti avea pe toate....
Fire intinse!
 

Back
Sus