Delta + caiac =

Salutare,

Tocmai am incheiat o tura (solo) de 4 zile in Delta cu caiacul. Traseul a fost: Tulcea - Arhipenco - Papadia - Fortuna - Sontea - Dunarea Veche - Eracle - Ligheanca - Baclanesti - Candura - Sontea - Trofilca - Canal 36 - Tulcea. Voi pune si fisierul kml cand ma dumiresc cum.

Am fost cu caiacul Point65 Whisky16.
Pot spune ca este super caiac in comparatie cu vechiul (fostul) meu Riot Brittany.
Este superior net la capitolul stabilitate - pe valuri si pescuit, viteza, confort (scaun, pozitie picioare, pedale) si manevrabilitate - chiar fara carma. Ca volum de depozitare nu am vazut diferente, dar spatiul este mai bine impartit si mai usor accesibil, datorita unui day-hatch mai mare si whisky-hatch.

In legatura cu camparea, este (mult) loc de mai bine la capitolul amenajare din partea administratorilor rezervatiei.
Ar putea fi amenajate locuri de popas, dotate cu tomberoane de gunoi care sa fie ridicate sau in care sa fie ars gonoiul, daca exista o asa teama de poluare. Poate se aude si la ei: camparea in Delta si vizitarea Deltei nu este daunatoare!

Ca detaliu, pentru prima data am fost controlat pentru permis acces in rezervatie de cand merg in Delta.

Cateva poze.

P1040100.jpg
[/URL][/IMG]

























 
Ultima editare:
Foarte fain!
Imaginea cu lebada e minunata, iar gratarul cu bibanasi si rosioare arata cat de primitoare sunt zonele acelea :)
 
In prima zi (la vale) am mers constant cu 7,5km/h, la intoarcere in amonte lejer cu 6 km/h. Cand fortam puteam sa mentin 8-9km/h. Nu am atins mai mult de 11 sprint, dar nici nu am fortat ... masina :)
Probabil fara incarcatura merge mai sus.

Am incarcat si fisierul pentru Google Earth, poate este util.

Multumesc
 

Atașamente

  • delta 2016 traseu1.kmz
    6.2 KB · Vizualizări: 53

Back
Sus