Flotoare stabilizare canoe

Buna ziua tuturor,sunt un biciclist impatimit de ture si expeditii lungi dar si un navetist de zi cu zi,vreo 10 km zilnic prin Bucuresti .Satul de injuraturi de mama,gaze de esapament si altele anul, acesta am infrant ,,frica de barca,,mai mult de rusinea nepotului meu in clasa a 2 a la Sulina. Am avut ocazia sa vad unul din cele mai frumoase asfintituri de soare pe lacul Rosulet,Sulina cu linistea respectiva si sunt bolnav complet de atunci..bineinteles pe viitor voi lua cursuri autorizate de canoe,caiac nu vreau sa mor inecat..ha,ha. INTREBARE la obiect : vreau sa achizitionez o canoe de aluminiu de la American Nautics http://www.american-nautics.ro/linder-inkas-465l.php ,nu ma intereseaza viteza ,doar soliditate,manevrabilitate si comfort pentru ture lungi,fotografie in natura si camping. Am vazut in alte tari flotoare laterale pentru o mai buna stabilitate kituri sau hand made...a folosit asa ceva cineva din Romania real pe apa,doresc sfaturi reale de la detinatori nu doar pareri ingineresti ....Va multumesc cu respect,anticipat pentru rabdarea acordata.https://www.sailboatstogo.com/content/Canoe_and_Kayak_Stabilizer
 
Ultima editare:
Buna ziua tuturor,sunt un biciclist impatimit de ture si expeditii lungi dar si un navetist de zi cu zi,vreo 10 km zilnic prin Bucuresti .Satul de injuraturi de mama,gaze de esapament si altele anul, acesta am infrant ,,frica de barca,,mai mult de rusinea nepotului meu in clasa a 2 a la Sulina. Am avut ocazia sa vad unul din cele mai frumoase asfintituri de soare pe lacul Rosulet,Sulina cu linistea respectiva si sunt bolnav complet de atunci..bineinteles pe viitor voi lua cursuri autorizate de canoe,caiac nu vreau sa mor inecat..ha,ha. INTREBARE la obiect : vreau sa achizitionez o canoe de aluminiu de la American Nautics http://www.american-nautics.ro/linder-inkas-465l.php ,nu ma intereseaza viteza ,doar soliditate,manevrabilitate si comfort pentru ture lungi,fotografie in natura si camping. Am vazut in alte tari flotoare laterale pentru o mai buna stabilitate kituri sau hand made...a folosit asa ceva cineva din Romania real pe apa,doresc sfaturi reale de la detinatori nu doar pareri ingineresti ....Va multumesc cu respect,anticipat pentru rabdarea acordata.https://www.sailboatstogo.com/content/Canoe_and_Kayak_Stabilizer

Salut Ioan. Incursiunea pe ape in canoe sau caiac are un farmec aparte, iar deplasarea cu padela iti da ocazia sa vezi si rasariturile si asfintiturile acelea care te-au impresionat deja, dar si cotloanele naturii acvatice. Care in alt fel de ambarcatiune nu ti-ar fi accesibile.
Dupa cele spuse, pare ca ai decis deja ce doresti si esti interesat doar de flotoarele laterale.
Eu cred ca dupa ce te vei apropia mai mult de iesirile pe apa si oamenii ce le indragesc, vei cunoaste mai multe posibilitati si vei vedea mai multe optiuni decat zaresti acum.

De exemplu, desi canoea este spatioasa, eu personal prefer caiacul pentru modul in care se deplaseaza, pentru siguranta pe apa si pentru protectia lui la valuri sau intemperii. Au fost multe momente cand valurile Dunarii treceau peste puntea caiacului meu, insa eu nu m-am murat si nici bagajele mele nu au prins igrasie :) . Viteza nu te intereseaza in acest moment, insa la ture mai lungi sau impotriva curentului ai sa te gandesti cu jind la usurinta cu care se deplaseaza o ambarcatiune mai rapida. Sunt destul de multe lucruri de discutat pe aceasta tema, daca doresti asta.

Iar daca nu prezinta interes, iar decizia este luata catre aceasta frumoasa canoe, iti mai spun o opinie personala: nu cred ca vei folosi acele flotoare, pentru ca nu va fi nevoie. Te vor incurca la deplasare, vei arata ca pe o bicicleta cu rotite ajutatoare (scuza-mi comparatia :) ) si vor face teribil de dificila manevrarea in canalele deltei.
Exista un caz in care aceste flotoare ajuta: cand doresti sa montezi canoei, o vela. Atunci rezistenta laterala va ajuta sa te deplasezi cu vant.
In rest, nu-ti face probleme cu echilibrul, vei avea suficient :)
 
Buna ziua tuturor,sunt un biciclist impatimit de ture si expeditii lungi dar si un navetist de zi cu zi,vreo 10 km zilnic prin Bucuresti .Satul de injuraturi de mama,gaze de esapament si altele anul, acesta am infrant ,,frica de barca,,mai mult de rusinea nepotului meu in clasa a 2 a la Sulina. Am avut ocazia sa vad unul din cele mai frumoase asfintituri de soare pe lacul Rosulet,Sulina cu linistea respectiva si sunt bolnav complet de atunci..bineinteles pe viitor voi lua cursuri autorizate de canoe,caiac nu vreau sa mor inecat..ha,ha. INTREBARE la obiect : vreau sa achizitionez o canoe de aluminiu de la American Nautics http://www.american-nautics.ro/linder-inkas-465l.php ,nu ma intereseaza viteza ,doar soliditate,manevrabilitate si comfort pentru ture lungi,fotografie in natura si camping. Am vazut in alte tari flotoare laterale pentru o mai buna stabilitate kituri sau hand made...a folosit asa ceva cineva din Romania real pe apa,doresc sfaturi reale de la detinatori nu doar pareri ingineresti ....Va multumesc cu respect,anticipat pentru rabdarea acordata.https://www.sailboatstogo.com/content/Canoe_and_Kayak_Stabilizer

Salut. Aduc si eu un ecou la cele scrise de Florio. Nu sunt inginer, dar am iesit cu o canoe similara pe lacuri montate, pe canale bantuite de curentul de flux, si chiar pe ocean, incarcata la capacitate cu foarte putin bord liber ramas. Mancare pentru doua persoane pentru 10 zile, echipament de campare si 160 de litri de apa potabila. Daca nu o puntezi, valurile o pot incaleca, dar de stabile sunt extrem de stabile. In loc sa investesti in flotoare, mai bine investesti intr-un sistem simplu de puntare.

Avem un kayak si o barca gonflabila, dar daca am avea unde s-o tinem am lua maine o canoe de aluminiu.

S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!
 
Ultima editare:
Avem un kayak si o barca gonflabila, dar daca am avea unde s-o tinem am lua maine o canoe de aluminiu.

Imi amintesc de o calatorie in care ati plutit pe o astfel de canoe. La un moment dat a crapat pe o portiune destul de serioasa si ati reparat-o cu un scotch, ceva, :) dupa modelul "la vremuri disperate, masuri disperate". Sau ceva mai potrivit situatiei : "tough times don't last; tough people do" :)
 
Imi amintesc de o calatorie in care ati plutit pe o astfel de canoe. La un moment dat a crapat pe o portiune destul de serioasa si ati reparat-o cu un scotch, ceva, :) dupa modelul "la vremuri disperate, masuri disperate". Sau ceva mai potrivit situatiei : "tough times don't last; tough people do" :)


am facut ture in Everglades doua ierni la rand, 2009-2010, intr-o astfel de canoe. Cand s-a produs fisura in aluminiu sub linia de plutire a fost datorita unei rafale de vand care a ridicat canoea goala de pe plaja ca pe un fulg si dupa un zbor planat de vreo 25-30 m a proptit-o intr-o cioata. Aluminiul a cedat la impact dar am reusit sa umplem fisura cu plastic topit peste care am aplicat duct tape si pe afara si pe dinauntru.

Ideea de baza este ca o canoe de aluminiu de 15-17 picioare este rezistenta, stabila, incapatoare si ceva mai confortabila decat un kayak. Intr-adevar, un kayak este mult mai agil si mai protejat in ape montate.
 
Ultima editare:
multumesc pentru raspuns,ai dreptate cu rotitele ajutatoare cred ca vreau flotoare mai mult si din cauza unui stres de inceput cat despre canoe de aluminiu,am vazut ca este destul de durabila si necesita putina intretinere in timp
 
Salut. Aduc si eu un ecou la cele scrise de Florio. Nu sunt inginer, dar am iesit cu o canoe similara pe lacuri montate, pe canale bantuite de curentul de flux, si chiar pe ocean, incarcata la capacitate cu foarte putin bord liber ramas. Mancare pentru doua persoane pentru 10 zile, echipament de campare si 160 de litri de apa potabila. Daca nu o puntezi, valurile o pot incaleca, dar de stabile sunt extrem de stabile. In loc sa investesti in flotoare, mai bine investesti intr-un sistem simplu de puntare.

Avem un kayak si o barca gonflabila, dar daca am avea unde s-o tinem am lua maine o canoe de aluminiu.

S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!

tmultumesc,ma intereseaza sistemul de puntare,dar tehnic ,sincer, nu prea stiu cu ce se mananca,oricum undeva prin Tulce la un atelier de ambarcatiuni pot sa il fac..
 
tmultumesc,ma intereseaza sistemul de puntare,dar tehnic ,sincer, nu prea stiu cu ce se mananca,oricum undeva prin Tulce la un atelier de ambarcatiuni pot sa il fac..

Cuvantul "sistem" este probabil cam "greu" pentru ceea ce ai nevoie sa acoperi o canoe... :) Depinde de tine, de conditiile in care vrei sa scoti canoea pe apa, de cat de etans vrei sa fie si de cat de bine vrei sa arate. Nu stiu pe ce ape intentionezi sa iesi, dar, la o adica, si o simpla foaie de cort ancorata peste bagaje poate deveni o punte utila.

Totul este sa nu ti se ude entuziasmul, ca toate celelalte se usuca in bataia vantului... :)

Bafta!
 
Fara sa blamez cumva caiacele, pot sa spun dpdv personal ca am multe motive pentru care prefer intotdeauna o canoe in loc de un caiac. Uite cateva:

- in canoe te poti plimba prova - pupa sau te poti misca lateral ca in orice barca, pe cand in caiac esti tintuit in spatiul mic al cockpitului
- in canoe incarci mult mai mult, inclusiv coechipieri daca e nevoie, si ai versatilitatea folosirii spatiului pentru o asieta optima a barcii pe apa.
- o canoe se poate propulsa si la pagai, si la padele, si la lopeti (vasle), si la vele, si cu un motoras termic sau electric, si inclusiv la pedale (ca la bicicleta)
- o canoe te pune la treaba mult mai complet dpdv fizic, pe cand la caiac iti misti doar partea superioara a corpului, iar de la talie in jos esti imobil
- in caz de necesitati fiziologice, din canoe te usurezi direct in natura lichida din jur, pe cand la caiac trebuie sa cauti un loc propice la mal
- cu cateva amenajari ingenioase, intr-o canoe poti dormi direct in barca, fara sa fie nevoie sa cauti loc de cort la mal
- o canoe se poate echipa cu un sistem performant de velatura si flotoare laterale, care o transforma intr-un mic velier destul de nervos
- o canoe se poate customiza la maxim dpdv al spatiului interior, compartimentelor flotabile sau de depozitare, puntarii temporare sau permanente etc

Bineinteles ca o canoe e poate mai expusa la valuri si vant decat un caiac, asa cum au scris si colegii mai sus, dar odata ce ai prins experienta, stii ce ai de facut ca sa nu ai probleme.
Parerea mea e ca pe apele interioare romanesti nu conditiile meteo iti pot crea probleme intr-o canoe, ci dobitocii cu barci si motoare mari care nu dau 2 bani pe ceilalti participanti la trafic. Am povestit pe capcompas.ro cum m-au rasturnat in 2014 niste nenorociti de la pensiunea 3 Bibabi Holbina, si au plecat mai departe fara sa dea 2 bani, desi au vazut ca ei ma rasturnasera.

Ideea de flotoare la o canoe nu e rea, dar trebuie foarte bine gandita si realizata ca sa se obtina ceva optim.
In primul rand e nevoie de calitati hidrodinamice optime ale flotoarelor - lungime maxima la plutire, volumetrie suficienta, unghi diedru corespunzator, suprafata udata minima etc. In caz contrar, flotoarele se vor transforma in niste frane care te vor incetini, indiferent de modul de propulsie.

In plus, odata cu flotoarele castigi stabilitate, dar pierzi posibilitatea accesului in multe zone pitoresti, acces posibil doar cu o barca monocorp. Bineinteles ca poti folosi canoea si fara flotoare, cand mergi prin labirinturile de vegetatie, si poti monta flotoarele si eventual arborada si velatura daca te dai pe ape expuse. In acest caz nu strica o punte temporara din ceva textil impermeabil, care te mai fereste de apa pe care o imbarci pe valuri mari.

Ce am scris mai sus e doar o parte din ce am asimilat in multi ani de construit, echipat si folosit un numar mare de canoe, de obicei din lemn sau fibra de sticla. Canoea e o ambarcatiune foarte versatila, foarte economica, si care ofer satisfactii maxime unui pasionat de plimbari linistite pe ape. Importanta e acumularea de experienta, in urma careia se poate aborda orice intindere de apa interioara cu incredere maxima.
 
As adauga si indemnul de a lua cu tine mereu un ispol si chiar o pompa de apa manuala din plastic, ieftina si usoara, pentru a mai evacua eventual apa din barca. Poate suna alarmant ideea ca iti intra apa in barca, canoe, kayak, lighean cu motor, dar te vei obisnui cu ideea ca este ceva firesc pentru anumite ambarcatiuni si ca apa se scoate rapid si usor... :)

Vali te-a ferit de trantele marii, dar eu te indemn sa incerci macar o data. Pune vesta pe tine, calibreaza greutatea cu care lestezi canoea si scoate-o pe,onduleurile marii... :) Vei invata foarte rapid ce si cat poate si ea si tu.
 

Back
Sus