Configurare gonflabila cu consola de comanda

Dupa prima iesire mai serioasa cu barca, 3 saptamani in Thasos, a venit, evident, vremea pentru planurile de upgrade.

Barca actuala e un Zodiac Zoom 3.1, cu chila gonflabila si podina din placaj, si un motor de 5 cp Yamaha.

Singur in barca, intra in glisaj, cam 23 km/h. Cu 2 persoane merge 13 km/h, iar cu toata familia, 2 adulti si 2 copii, am mers, dar nu am mai masurat viteza.

Probleme intalnite au fost comportamentul pe valuri, in glisaj cam sare peste valuri si trozneste din toate incheieturile, si viteza mica la incarcare maxima.

Am fost vecin cu o barca Allroundmarine, nu cred ca era RIB, da nu stiu sigur, cu motor de 15 cp si consola de comanda. Tot o familie de 4 persoane, mergea excelent, inclusiv ski nautic, wakeboarding.

As vrea sa recreez acea barca. Nu am gasit gata facute gonflabile cu consola, decat RIB si la preturi foarte mari.

Ma gandeam daca se poate sa cumpar un motor mai mare si o gonflabila obisnuita, mai mare, pe care sa montez o consola.
Se pierde avantajul portabilitatii in porbagaj, da un peridoc micut nu cred ca e o problema.

Daca imi puteti indica magazine, de exemplu consola nu am gasit, doar comenzi.
Orice ide si sfaturi sunt binevenite.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
 
Va salut.
De la postarea initiala, am citit mult pe forum, asa ca am schimbat si planul si implicit si intrebarea.
As vrea sa construiesc o barca cu vele.
Am rasfoit diverse site-uri cu planuri si trebuie sa ma hotarasc intre Kat Catch 17 si Vagabond 18, ambele de la Bateau.com
Ca dimensiune nu vreau mai mare, trebuie sa o pot tracta relativ usor.
Stiu ca sunt de categorii diferite, una open si una cu cabina, tocmai asta ma deruteaza. Imi plac foarte mult ambele, as face pe cea open, e mult mai usoara si mai usor de facut, ieftin, dar ma tem sa nu fie doar un pas intermediar, si sa ajung in final tot la cea cu cabina.
Sa le fac pe rand, incepand cu cea mai usor de facut, nu imi prea permit.
De aceea ma gandeam sa fac direct vagabondul, dar imi e frica sa nu fie prea greu de tractat, de manevrat precum si de constructia in sine.
Daca aveti sugestii, le astept.
Intre timp, continui sa citesc forumul.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
 
daca-i prima barca si tu nu ai legaturi foarte stranse cu mestereala e bine s-o faci pe cea mai simpla. Sa ai grija s-o faci foarte bine insa ca mai tarziu s-o vinzi si sa treci la ceva mai complex. Problema nu-i ca nu te vei descurca, in final si cu proiectul doi, daca lucrezi cu atentie. Problema ar fi de cat timp vei dedica proiectului. O lucrare mai complicata, ca incepator iti va lua de doua ori mai mult timp decat estimezi, daca nu mai mult....Cred ca toti de pe aici au inceput cu ceva simplu si pasiunea i-a dus spre....."bijuterii". Nu-i obligatoriu insa sa-mi ascuti sfatul pentru ca nu te cunosc si este posibil sa fi plin de surprize. Treaba oricum e pe jumatate rezolvata din moment ce te-ai decis sa-ti faci o barca :) Ramane sa decizi care anume :)
 
Mersi de raspuns.
Cu toata nehotararea in ce priveste modelul, sunt extrem de hotarat sa construiesc barca.
Ca sa zic ca am facut primul pas, azi mi-am masurat garajul.
Am disponibil 5.2 m pe lungime, plus cate 30 cm de trecere.
Ar fi foarte ok sa o fac in garajul meu, deoarece e incalzit si pot lucra peste iarna, dar va trebui convinsa sotia sa-si tina masina afara.
Avand in vedere lungimea maxima, si faptul ca sunt incepator, am ajuns in stadiul in care cred ca mai potrivita e o barca cu motor. Am gasit pe bateau.com Fast Skiff 17, care pare numai buna pentru ce nevoi am si incape in garaj, si pare mai simplu de construit.
Nu renunt nici la ideea velierului, el va fi urmatorul daca iese bine prima.
Cat priveste mesteritul, mesteresc mereu cate ceva, rar au trecut mesteri prin curtea mea, si doar pentru lucrari de anvergura.
Asadar urmatorul pas va fi achizitia planului, cam in 2 saptamani, dupa care barca fiind aleasa, voi deschide un topic de constructie.
Vreau ca barca sa fie gata pana in mai anul viitor. Am posibilitatea sa lucrez 3-4 ore zilnic, daca o fac in garajul de acasa.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
 
Kat Catch 17 - Remember this is laid-back sailing, estimez 4500E (abatere 25%) costul constructiei
Vagabond 18 - fast daysailor with cabin, estimez 9000E (abatere 25%) costul constructiei
Fast Skiff 17 - powerboat, estimez 2500E (abatere 25%) costul constructiei
Nu ai cum sa fii nehotarat. Cat poti sa tractezi, cine te insoteste in iesiri, unde vrei sa o folosesti si cand?
 
Pot tracta 1560, o pot duce pe lacul Bicaz cel mai aproape de mine ( Tg. Mures), ocazional in Delta si o data pe an, vreo 3-4 saptamani in Grecia. Sotia si doi copii.
Fast Skiff pare cea mai potrivita acestor conditii.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
 
Am zis ca nu ai cum sa fii nehotarat. Spor la constructie, nu e grea dar e consumatoare de timp. Gandeste-te cam la 250 ore de munca.
 

Back
Sus