lacul bicaz

Parca imi spunea cineva din zona ca e interzis cu motoare termice...
Stie cineva daca este asa ?

daca nu, ma duc si eu la adunat de pet-uri
 
Acum 2 ani mi-am facut rodajul motorului (cele 10 ore la Bicaz) plus multe alte plimbari de la Coada Iazului pana la baraj si inapoi.
Acum un an m-am plimbat vre-o 6 ore pe lac fara probleme, am un prieten care merge saptamanal, anul asta, la spining cu motor in 2 timpi.
Sunt o gramada de vaporase, barcute si toate cu motor.
Este Capitanie, deci, spor la adunat pet-uri, ca sa stii ai de unde si fir intins.
Plus ca acum nu am timp, dar abia astept sa plec si eu.
 
Ultima editare:
Cu rulota ai acces facil la lac pe partea din Bistricioara (drumul spre statiunea Durau). Dar, in schimb, ziua nu ai umbra deloc. In poza atasata vezi cat de usor poti sa ajungi cu rulota si cu barca la apa.
Pentru asta trebuie sa mergi prin sat, cel mai bine intreaba localnicii (asta daca nu stii deja drumul).
A si o recomandare, incearca sa ajungi acolo din timpul saptamanii, in weekend e destul de aglomerat si s-ar putea sa nu poti gasi loc pentru intreg ansamblul (masina si rulota).
P.S. tot posesor de rulota si gonflabila cu motor :D

Poti detalia putin te rog pe unde este calea de acces catre acest loc? intentionez sa plec saptamana viitoare in acest loc. Eu vin dinspre partea cu Bicazul. Multumesc
 
Pentru Bistricioara sau Ceahlau (unde este si ponton pentru vaporasul care face ture pe lac), venind de la Bicaz treci peste baraj, ocolesti tot lacul pe partea de est, treci podul din coada lacului la Poiana Largului, o iei stanga spre Durau, pana acolo sunt cele doua locatii.

Mai poti studia zona Baicu la care se ajung luand-o la stanga chiar inainte de baraj, spre Durau prin Izvorul Muntelui pe partea de vest a lacului de aceasta dat, dupa Izvorul Muntelui se face un drum la dreapta spe Izvorul Alb - nu stiu cum ar merge o rulota pe acolo, intreaba localnicii la baraj.

Bistricioara:
Wikimapia - Let's describe the whole world!

Ceahlau:
Wikimapia - Let's describe the whole world!

Baicu:
Wikimapia - Let's describe the whole world!
 
Foarte corect. Pozele erau exact de la debarcader (ponton).
Spre Izvorul Alb cu rulota e sport extrem. Drumul era anul trecut ceva de groaza. Nu cred ca dupa ploile astea este acum mai practicabil.
 
Salut,
Are cineva informatii mai recente despre posibilitatile de campare in zona Lacului Bicaz, cu rulota si acces pana la lac cu o barca gonflabila cu motor?
As dori sa fac o partida de pescuit pe lac.
Multumesc,
Pavel

Nu stiu , poate este destul de tarziu sa intervin aici . Dar , cine stie , poate pe viitor foloseste cuiva ce spun aici ......

In nordul lacului gasim localitatile Ceahlau si Poiana Largului . Mai ferite de "turismul" meneloid-agresiv . Locuri fantastice , cu multe posibilitati de lasat o barca la apa si de campare .
Pentru serile in care-ti arde de-o terasa , la o masa cu bere rece si vin bun , la fel , poti sa te "aventurezi" intr-una dintre localitati . Acestea sunt arhipline de pensiuni noi , extrem de elegant amenajate , si deloc scumpe .....

Este fantastic lacul ! Candva am arbitrat in LRS ( Liga Romana de Spinning ) . Asa am ajuns sa-i plutesc pe suprafata . Am fost pe mai peste tot in tara asta , pe fel de fel de lacuri . Dar ca Bicazul nu-i niciunul . Macar si doar prin faptul ca este urias ! Drumul dintre baraj si "coada" lacului este mirific . Lung si mirific .

Referitor la pescuit , spun ca ..... nu exista in tara asta bibani si cleni ca pe Bicaz . Pastrav ..... ceva mai rar . Insa tot in Ceahlau gasim o pastravarie foarte bine pusa la punct in care te poti juca - evident , cu acordul proprietarului - cu niscaiva giugele azvarlite dupa "nervosu' muntelui " ........

Pentru cine nu-l stie ..... Bicazul este de trecut obligatoriu pe lista de viitoare destinatii de vacanta .
 
Eu am fost asta vara cu rulota si am avut parte de o aventura ce nu as mai vrea sa o repet. Am cautat tot drumul dinspre baraj spre coada un loc de campare off road cu deschidere la apa, am fost si in coada am trecut podul am facut stanga si dupa alti cativa km si o mie de nervi m-am intors tot la campingul de langa baraj unde pot sa spuna ca am campat aproape in strada. Data viitoare am sa incerc sa ma folosesc mai mult de informatiile din acest topic. Poate va fi cu succes!
 
Adevarat , si mie de cateva zile-mi ruleaza Wikimapia extrem de dificil . A fost "sport extrem" , de-a dreptul , sa-ti postez pozitia Wiki ( abia am reusit sa "navighez" dupa pozitie ) .

In fine , ai putina rabdare . Poate se reglementeaza situatia ..........
 
Pana reusesti cu Wiki , iata cateva foto din locul pe care ti-l recomand :
 

Atașamente

  • DSC00933.jpg
    DSC00933.jpg
    91.6 KB · Vizualizări: 86
  • DSC00934.jpg
    DSC00934.jpg
    64.9 KB · Vizualizări: 80
  • DSC00935.jpg
    DSC00935.jpg
    76 KB · Vizualizări: 90
Sunt nevoit sa pun doar cate trei-patru poze / post :
 

Atașamente

  • P1120107.jpg
    P1120107.jpg
    117.9 KB · Vizualizări: 87
  • P1120105.jpg
    P1120105.jpg
    118.4 KB · Vizualizări: 81
  • DSC00959.jpg
    DSC00959.jpg
    78.1 KB · Vizualizări: 84
  • DSC00940.jpg
    DSC00940.jpg
    43.9 KB · Vizualizări: 80
Si niscaiva bibani de Bicaz , care-au tras la ..... steroizi !
Dar poti sa pui in fir si-o gantera . E posibil sa prinzi si cu aia ....... :D:D:D

Si mare grija cand ii aduci in barca , fiindca tipii .... musca rau ! :p
 

Atașamente

  • DSC00963.jpg
    DSC00963.jpg
    65.7 KB · Vizualizări: 71
  • DSC00964.jpg
    DSC00964.jpg
    65.7 KB · Vizualizări: 77
  • DSC00967.jpg
    DSC00967.jpg
    67.4 KB · Vizualizări: 74
Frumos loc si destul de accesibil din ceea ce se vede in poze (nu stiu cum e pana acolo).
Mai mult ma intereseaza cum ajungi pana acolo.. eu vin dinspre baraj (Bicaz).
Daca aflu exact cum se ajunge cu siguranta voi iesi dupa prohibitie cu familia.

Ms Modi!
 
De la baraj urci spre coada lacului pe partea de est, treci podul in coada lacului la Poiana Largului inspre Durau si in satul Ceahlau faci la stanga. Uite asa.
 
De la baraj urci spre coada lacului pe partea de est, treci podul in coada lacului la Poiana Largului inspre Durau si in satul Ceahlau faci la stanga. Uite asa.


BINGO !!!

Iulian , un GPS te duce acolo si daca dormi la volan !
Asa e . Tre' sa iei CEAHLAUL ca "target" . De-acolo n-ai cum sa nu nimeresti . Orice drum nu duce-n sus pe munte ...... duce la Bicaz !
 
Gata m-ati lamurit! da pare destul de simplu. Voi face un concediu cu rulota dupa prohibitie ca treb sa dau si la peste neaprat. Am sa postez poze in acest tipic cand ma voi intorce.

O alta intrebare
Am un motor de 6 cp si inca nu am permis.... avand in vedere ca pe bicaz este capitanie, ma pot trezii cu vreun control la permis?

Va multumesc pentru lamuriri!
 

Back
Sus