lacul bicaz


Afirmativ si de la mine !

Personal nu-l cunosc pe "miezu' " de pe Bicaz , dar din ce mi-au auzit urechile cica-i dat dracului de exigent !
Inclusiv asupra obtinerii permiselor de la capitania respectiva .

Omu' n-are nuante de gri : Stii ? Il iei ! .... Nu stii ? Nu-l iei ! Si cu asta basta !

Am navigat pe Bicaz doar in concursuri , ca arbitru . Era evident faptul ca nu statea nimeni sa verifice permisele staffului de arbitraj ( singurii din concurs cu motoare de peste 5 HP ) atata vreme cat statutul nostru prevedea obligatoriu posesia permisului de navigatie . In schimb si-a trimis oamenii la barcile concurentilor sa verifice daca nu cumva intra pe apa un motor de peste 5 HP fara ca barcagiul sa aiba permis , desi era ferm asigurat de catre LRS ca , indiferent de a avea sau nu permis , nimeni cu concureaza cu mai mult de 5 HP !
Si am mai auzit de niscaiva excesuri de zel ale astuia . Taie si spanzura pe Bicaz !

Asadar atentie !

Dar iti dau un sfat : Mercury de 6 HP este absolut identic cu 5 HP ...... Mergi si tu fara capota , ca doar n-o fi foc ! Zici c-ai scapat-o-n apa si ca pe ea era marcat .... 5 HP .
 
Pe coada lacului mai rar cu verificarile , e austeritate si la capitanie , si nu-si permit excursii zilnice , nici macar saptamanale , a cate 1h de mars .
Asta ti-o spune un localnic . :D
Controalele sunt mai dese in zona capitaniei , adica langa port .
Recomandat pt. campare este si zona Baicu , 15 km pe un drum nu foarte prietenos , drumul face stg la intrarea pe baraj . In weekend e de evitat ( harmalaie si prostcrescuti ) .

P.S. Capitanul nostru nu tolereaza lipsa vestei de salvare , aviz trecatorilor prin zona !
 
Ultima editare:
Da, multumesc de instiintari. Eu vara asta am de gand sa imi fac dosarul si sa ma apuc de invatat pentru permis. La capitania de la Bicaz vreau sa ma inscriu... sper sa nu fie probleme
 
din cate stiu nu mai poti da examen la capitania Bicaz
E posibil ! ( dar ce dracu nu-i posibil in tara asta ??? )
Avem niscaiva colegi prin alte parti , buni cunoscatori ai Bicazului si , probabil , ai intamplarilor de pe-acolo . Punem intrebari si sustinem topicul si-n sensul asta .
 
Se da examen , numai ca se asteapta pana se face o serie completa .
Oricum la examen vin niste tipi de la Galati .
 
Campare cu rulota

Eu am fost asta vara cu rulota si am avut parte de o aventura ce nu as mai vrea sa o repet. Am cautat tot drumul dinspre baraj spre coada un loc de campare off road cu deschidere la apa, am fost si in coada am trecut podul am facut stanga si dupa alti cativa km si o mie de nervi m-am intors tot la campingul de langa baraj unde pot sa spuna ca am campat aproape in strada. Data viitoare am sa incerc sa ma folosesc mai mult de informatiile din acest topic. Poate va fi cu succes!

Am citit mai multe comentarii despre posibilitati de campare civilizata cu rulota, in locuri unde poti lasa la apa barca, luand la dreapta, la baraj, ocolind tot lacul, trecand podul in partea de nord si venind inapoi pana la Bistricioara. Ai ajuns pana la acel loc si nu ai gasit unde sa campezi cu rulota?
As risca o deplasare acolo in aceasta saptamana si tare m-ar ajuta o informatie documentata proaspata!
Multumesc,
Pavel
 
Zona Debarcadier Ceahlau

Vino linistit in asa numita zona "debarcadier" la Ceahlau, este loc pentru toata lumea. Desi Lacul este scazut la jumatate, se poate naviga, si tot odata zona de campare cu rulota sau cortul este destul de mare. Zilele astea erau doar doua corturi. De la Brasov poti veni prin Toplita ( Drumul din Brasov e mai mult decat O.K.), Borsec si in Grinties faci dreapta spre Durau. In Ceahlau dupa vreo 6 km parcursi adica la Intersectie unde este Pensiunea TOTAL, faci stanga spre Primarie, Politie si dupa 1 km ... campezi linistit. Vreme buna se anunta. Locuiesc in Ceahlau asa ca te pot ajuta cu orice sfat, despre zona. Daca vii prin Bicaz, de la Viaductul din Poiana Largului ( asa numita coada Lacului ) faci stanga spre Borsec, si dupa 4 km faci stanga spre Durau.... si continui pe itinerarul de mai sus. Drumuri bune.
 
Sunt nevoit sa pun doar cate trei-patru poze / post :

De la baraj urci spre coada lacului pe partea de est, treci podul in coada lacului la Poiana Largului inspre Durau si in satul Ceahlau faci la stanga. Uite asa.

Dezgrop putin acest topic. Va rog, as dori sa stiu daca locatia respectiva mai este valabila. Adica daca se poate campa cu rulota acolo, si daca exista loc de lansat barcile la apa. Am o pneumatica de 3 metrii, si tare as vrea sa merg cateva zile acolo cu rulota.
Mai e valabila locatia? Se mai poate campa acolo?
Multumesc anticipat.
 
Dezgrop putin acest topic. Va rog, as dori sa stiu daca locatia respectiva mai este valabila. Adica daca se poate campa cu rulota acolo, si daca exista loc de lansat barcile la apa. Am o pneumatica de 3 metrii, si tare as vrea sa merg cateva zile acolo cu rulota.
Mai e valabila locatia? Se mai poate campa acolo?
Multumesc anticipat.


DA, toata vara e plina zona de rulote si corturi. De doi ani de zile, in august vine si Ivan Patzaichin cu canotcile la Water Music Festival.
 
Ultima editare:

Back
Sus