Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 10 of 50

Topic: lacul bicaz

Default lacul bicaz

s-ar parea ca a aparut o noua specie umana : homo aquaticus!...
    dupa cum se poate vedea, exista un numar destul de mare de case plutitoare la poalele ceahlaului!

Faceti click pe imagine pentru a o mări
Titlu:	DSC04700 (Large).jpg
Vizualizari:	395
Marime:	91,8 KB
ID:	1570Faceti click pe imagine pentru a o mări
Titlu:	DSC04701 (Large).jpg
Vizualizari:	343
Marime:	97,1 KB
ID:	1571Faceti click pe imagine pentru a o mări
Titlu:	DSC04702 (Large).jpg
Vizualizari:	342
Marime:	105,2 KB
ID:	1572Faceti click pe imagine pentru a o mări
Titlu:	DSC04708 (Large).jpg
Vizualizari:	345
Marime:	100,4 KB
ID:	1573

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Mai stii cand spunea batranul Carp, tot prin locurile alea, ca a aparut o noua specie - homo turisticus ? Cand isi impacheta pe Pac-Pac sa o puna pe portbagaj. Si totusi, ce faci la Bicaz acolo cand vreun roman are chef de paranghelie cu manele la maxim ?
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Chemi remorcherul

Senior Member Levy's Avatar
    Locația
    Wels,Austria
    Posturi
    352

Apropos,ce statut au pontoanele sau casele plutitoare in legislatia romaneasca?Sant considerate ambarcatii obisnuite de turism ca si celelalte barci?

Quote Originally Posted by Levy View Post
    Apropos,ce statut au pontoanele sau casele plutitoare in legislatia romaneasca?Sant considerate ambarcatii obisnuite de turism ca si celelalte barci?
    Sant ilegale! Legislatia romanesca nu prevede asemenea clasificare. Sant tolerate prin asimilare la alte categorii.

6.  

Senior Member Raduc's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    149

Quote Originally Posted by skipper View Post
    Sant ilegale! Legislatia romanesca nu prevede asemenea clasificare. Sant tolerate prin asimilare la alte categorii.
    Sau legislatia romaneasca e ilegala?

Senior Member home made's Avatar
    Locația
    SLOBOZIA IL.
    Posturi
    848

Default case pe apa

pai daca nu exista legislateie,cum sa fie ilegale?

Interesant cu legislatia: cred ca prevaleaza International Maritime Law care se spune ca se aplica pentru orice pluteste, pe orice apa. Printre altele inseamna ca trebuie sa aiba noaptea anchor light all round white si ziua a day shape black ball. Ar trebui sa mai aiba PFD pentru fiecare persoana la bord si potrivite ca marime.
    Dream like you'll live forever, live like you'll die tomorrow, die in debt.

Gone sailing.

Quote Originally Posted by home made View Post
    pai daca nu exista legislateie,cum sa fie ilegale?
    In Romanica. de jure et de facto se aplica principiul juridic stalinist: "daca nu e prevazut in lege nu e permis, pe scurt: daca nu e permis, e interzis" spre deosebire de alte jurisdictii mai liberale unde "daca nu e interzis, e permis".

Quote Originally Posted by Svejk View Post
    Interesant cu legislatia: cred ca prevaleaza International Maritime Law care se spune ca se aplica pentru orice pluteste, pe orice apa. Printre altele inseamna ca trebuie sa aiba noaptea anchor light all round white si ziua a day shape black ball. Ar trebui sa mai aiba PFD pentru fiecare persoana la bord si potrivite ca marime.
    Nu e vorba de lumini si ancore si cate funduri tr sa aiba obiectul plutitor. In primul rand in Romahnika tr sa te lase sa plutesti! Cu asa ceva nu te incadrezi nicaieri in legislatia lomaneasca. Stiu, pacta sunt servanta, tratatele au precedenta fata de legea locului, dar incerca sa-i esplici tu lui nea Gogoasha dela capitania jurilovca ca IML prevede! Traim in Lomania si asta ne ocupa tot timpul!
    Last edited by skipper; 21 Jul 2009 at 10:49 PM.

Junior Member
    Locația
    Siutghiol lac
    Posturi
    13

salut,

stiu ca altul este subiectul, dar am fost si eu anul trecut la Bicaz.Pentru prima oara. Foarte posibil ultima. E incredibil de frumos lacul asta cand il vezi de pe Toaca dar cand te apropii... Eu sunt de obicei pro Romania, incercand sa fac pe Gica-contra tuturor prietenilor mei care abia asteapta sa fuga la un master pe afara, dar cand am fost la Bicaz mi-a parut sincer rau ca m-am nascut aici. (Prin asta nu vreau sa spun ca mi-am schimbat parerea pro Ro dar am primit o lovitura serioasa in mandria mea) Aproape ca imi venea sa plang cand am vazut muntii de gunoaie care pluteau. Oare aia sunt prevazuti in lege? Si turistii care faceau baie printre peturi...
    http://www.youtube.com/watch?v=7uVXRXeMhXk pentru cine vrea sa se convinga.

Over and out.

Page 1 of 5 12345 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks