lacul bicaz

s-ar parea ca a aparut o noua specie umana : homo aquaticus!...
dupa cum se poate vedea, exista un numar destul de mare de case plutitoare la poalele ceahlaului!

DSC04700 (Large).jpgDSC04701 (Large).jpgDSC04702 (Large).jpgDSC04708 (Large).jpg
 
Mai stii cand spunea batranul Carp, tot prin locurile alea, ca a aparut o noua specie - homo turisticus :)? Cand isi impacheta pe Pac-Pac sa o puna pe portbagaj. Si totusi, ce faci la Bicaz acolo cand vreun roman are chef de paranghelie cu manele la maxim :happy-banana: ?
 
Apropos,ce statut au pontoanele sau casele plutitoare in legislatia romaneasca?Sant considerate ambarcatii obisnuite de turism ca si celelalte barci?
 
Apropos,ce statut au pontoanele sau casele plutitoare in legislatia romaneasca?Sant considerate ambarcatii obisnuite de turism ca si celelalte barci?

Sant ilegale! Legislatia romanesca nu prevede asemenea clasificare. Sant tolerate prin asimilare la alte categorii.
 
Interesant cu legislatia: cred ca prevaleaza International Maritime Law care se spune ca se aplica pentru orice pluteste, pe orice apa. Printre altele inseamna ca trebuie sa aiba noaptea anchor light all round white si ziua a day shape black ball. Ar trebui sa mai aiba PFD pentru fiecare persoana la bord si potrivite ca marime.
 
pai daca nu exista legislateie,cum sa fie ilegale?

In Romanica. de jure et de facto se aplica principiul juridic stalinist: "daca nu e prevazut in lege nu e permis, pe scurt: daca nu e permis, e interzis" spre deosebire de alte jurisdictii mai liberale unde "daca nu e interzis, e permis".

Interesant cu legislatia: cred ca prevaleaza International Maritime Law care se spune ca se aplica pentru orice pluteste, pe orice apa. Printre altele inseamna ca trebuie sa aiba noaptea anchor light all round white si ziua a day shape black ball. Ar trebui sa mai aiba PFD pentru fiecare persoana la bord si potrivite ca marime.

Nu e vorba de lumini si ancore si cate funduri tr sa aiba obiectul plutitor. In primul rand in Romahnika tr sa te lase sa plutesti! Cu asa ceva nu te incadrezi nicaieri in legislatia lomaneasca. Stiu, pacta sunt servanta, tratatele au precedenta fata de legea locului, dar incerca sa-i esplici tu lui nea Gogoasha dela capitania jurilovca ca IML prevede! Traim in Lomania si asta ne ocupa tot timpul!
 
Ultima editare:
salut,

stiu ca altul este subiectul, dar am fost si eu anul trecut la Bicaz.Pentru prima oara. Foarte posibil ultima. E incredibil de frumos lacul asta cand il vezi de pe Toaca dar cand te apropii... Eu sunt de obicei pro Romania, incercand sa fac pe Gica-contra tuturor prietenilor mei care abia asteapta sa fuga la un master pe afara, dar cand am fost la Bicaz mi-a parut sincer rau ca m-am nascut aici. (Prin asta nu vreau sa spun ca mi-am schimbat parerea pro Ro dar am primit o lovitura serioasa in mandria mea) Aproape ca imi venea sa plang cand am vazut muntii de gunoaie care pluteau. Oare aia sunt prevazuti in lege? Si turistii care faceau baie printre peturi...
http://www.youtube.com/watch?v=7uVXRXeMhXk pentru cine vrea sa se convinga.

Over and out.
 
Lacul Bicaz strange apele de pe bazinul hidrografic al Bistritei si al apelor tributare, suprafata imensa care este dens populata, odata cu apele venind si gunoaiele.
Nu e o scuza nici pentru aruncarea gunoaielor nici pentru strangerea ineficienta a acestora, e doar o explicatie de ce sunt asa multe fata de alte lacuri din tara.
 
Da stiu, problema e ca se arunca gunoaiele in Bistrita si Bistrita le arunca in Bicaz. Stiam, dar nu rezolva problema. La ce minunatie de lac- gen lacurile din Nordul Italiei - si sa-l vezi asa... ca sunt gunoaie din Bistrita sau din alte rauri nu mai conteaza. Ideea e ca avem niste lucruri foarte faine pe care unii si le doresc, si altii care le au nu mai stiu cum sa le intretina iar noi ne scaldam in rahat- la propriu!
Trist.
 
asa ere situatia anul trecut si in anii anteriori...a aparut de anul trecut o trupa cu ponton care umbla si aduna peturi, le preseaza si le valorifica...tone intregi! anul asta era remarcabil mai curat, nu stiu daca si in colt la munteanu, unde este sub toate vanturile si se aduna orice!
 
;)

Salut,
Imi dau si eu cu parerea ( tot e sport national -hehe ), cochetasem si eu cu ideea (mai ales ca e foarte usor de facut un ponton pe care sa imbini niste pereti )...dar.... mica problema !
Cauta in legislatie a cui e apele interioare si malurile si vezi la "aia " vestici care e diferentza, in principiu asta e scaparea la ei esti pe apa, nu esti in cadastru nu e casa e vapor => nu taxare, nu impozite doar cheiaj (unde e cazul doar).
La noi...pai.. ai auzit de Apele Romine (scuze nu imi merge tastatura Ro - nu ca ii duc lipsa!), hehe : EI ESTE propritaru !!!

p.s. apropo pe sfintul principiu rominesc :"sa moara si capra vecinului" nu iti fa griji se impute si la ei treaba stringe UE surubul asta , la francezi e mare taraboi deja pe tema asta.
p.p.s. eu neavind un motto cumva sa zic ceva pozitiv citez Monty Python : Always look at bright side of life "! ( hihi uitate pe you tube unde o cinta !)
 
Ultima editare:
Calling all cars, calling all cars!

Pentru toata lumea care e din zonă: puteţi sa-mi spuneţi pe PM câteva lucruri/păreri/impresii/fapte în legătură cu:
- evoluţia turismului in zonă şi in special turismul nautic
- probleme in turismul nautic din zonă (relaţia cu Capitănia included)
- dacă există harţi ale lacului

Mulţumesc!
 
Salut,
Are cineva informatii mai recente despre posibilitatile de campare in zona Lacului Bicaz, cu rulota si acces pana la lac cu o barca gonflabila cu motor?
As dori sa fac o partida de pescuit pe lac.
Multumesc,
Pavel
 
Cu rulota am tot incercat eu sa gasesc un loc de campare atat in camping cat si off camping, nu prea ai cam nici o sansa. Singurul loc unde poti campa este campingul acela de la debarcader unde este doar o parcare langa sosea, sau jos langa debarcader tot la fel in parcare printre masini, dar este atat de abrupta panta... incat daca ploua putin pe piatra aceea cubica nu mai iesi de acolo.

Ps. sau in curtile satenilor mai poti campa.
 
Cu rulota ai acces facil la lac pe partea din Bistricioara (drumul spre statiunea Durau). Dar, in schimb, ziua nu ai umbra deloc. In poza atasata vezi cat de usor poti sa ajungi cu rulota si cu barca la apa.
Pentru asta trebuie sa mergi prin sat, cel mai bine intreaba localnicii (asta daca nu stii deja drumul).
A si o recomandare, incearca sa ajungi acolo din timpul saptamanii, in weekend e destul de aglomerat si s-ar putea sa nu poti gasi loc pentru intreg ansamblul (masina si rulota).
P.S. tot posesor de rulota si gonflabila cu motor :D
 

Atașamente

  • 03042011711.jpg
    03042011711.jpg
    64.9 KB · Vizualizări: 80
  • 03042011712.jpg
    03042011712.jpg
    63.7 KB · Vizualizări: 81
Ultima editare:

Back
Sus