kaliakra - tyulenovo

Cum nu imi facusem inca botezul pe mare, si cum pe litoralul romanesc era full, am zis sa merg pana la vecinii bulgari.
O decizie foarte buna. Cazare si mancare mai ieftine decat la noi, oameni mai cumsecade, strazi pustii, ape limpezi, plaje neaglomerate.

Am marcat in Paint locurile unde am lasat caiacul la apa, sper ca se intelege ce si cum.

15i0y9i.jpg

2hqq9hs.jpg


Pentru cei cu ambarcatiuni "grele", am vazut ca in golful Bolata se putea intra cu masina pana pe plaja si era lume cu tot felul de barci aduse pe remorca.
 
Este o zonă de coastă foarte frumoasă. Iar sâmbătă am văzut în largul capului Caliakra, cam de la travers Varna până la travers Shabla, sute de delfini.
 
Undeva intre 15 si 3-4-5 mile. Cei mai mulţi au fost în larg, acolo era şi peştele.
 
Zona Tyukenovo este o zona foarte frumosa, avand malul inalt si stancos, plin de caverne inundate sau semiinundate. Mare e ceva mai limpede si ceva mai rece decat la noi.
Printre speciile de peste care populeaza marea se gasesc in primul rand chefalii, dar si barbunii, guvizi, dragonul de mare, stavrida, etc.
Motivul prezentei delfinilor sunt bancurile de chafali, care ar fi masa lor preferata. In zona Tyulenovo se pare ca ar fi trait si focile de marea neagra.
Am vanat subacvatic destul de mult in zona asta si va pot spune ca peisajul subacvatic este la inaltimea celui de la suprafata marii :)
 

Back
Sus