Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 27

Topic: Lumea apelor

Un film ce ilustrează minunat ceea ce încerc eu să spun: https://www.youtube.com/watch?featur...&v=2m5n7SVNO2Y
    Life in colour!

Default Din nou pe Teuz

A doua îcercare a fost pe Teuz. Am mai fost pe Teuz acum cinci ani așa că știam că trebuie să mă aștept la baraje din crengi uscate pentru care m-am înarmat cu mine firez, topor și foarfecă de tuns pomii. Am plecat la drum împreună cu Dragoș și am pus pe mașină caiacul dublu Victor.

Lansarea de lângă pod (foto: Dragoș)

Prima impresie a fost negativă. Vlăguit de căldura verii râul era la cote minime. Am pus caiacul pe apă la podul din vecinătatea localității Șintea Mare, în locul în care râul se întinde formând o baltă puțin adâncă pe care am vâslit trăgând chila prin mâlul de pe fund. Speram ca odată intrați în albia râului nivelul apei să crească și chiar așa s-a întâmplat.
    În scurt timp am fost blocați de primul baraj de crengi uscate înghesuite de rău într-o răchită. Am folosit fierăstrăul bucuros că crengile proveneau din speciile de apă de pe mal, cu lemn de esență moale, ușor de tăiat și în câteva minute am debarasat zona și am trecut mai departe.

Aspectul sălbatic al Teuzului

De data asta peisajul era extraordinar. Suprafața apei era plină de frunze de nufăr și ici colo se ghiceau bobocii florilor stând să se deschidă, în timp ce malurile erau năpădite de vegetație arborescentă ca o veritabilă junglă.

Nufăr (foto Dragoș)

Am mai întâlnit și alte baraje prin care ne-am croit drum cu toporul sau fierăstrăul. Uneori vegetația năpădea cursul apei și era suficient să toaletăm coroanele răchiților cu foarfeca de tuns, încercând totuși să nu exagerăm fiindcă tocmai aspectul neîmblânzit al peisajului îl face deosebit.

Dragoș trecând de un baraj de crengi

Într-o oră și jumătate am parcurs 2,39km și ne-am oprit la un hățaș ce mi-ar fi luat o jumătate de oră ca să-l deschid, dar drumul de întoarcere l-am parcurs într-o jumătate de oră.

Înapoi

Am ajuns la pod odată cu apusul soarelui, cu caiacul plin de crengi și frunze și hainele murdare de mâl, dar așa cum mă așteptam, râul a fost minunat.

Final de tură

Incursiunea mi-a întărit ideea că Teuzul poate fi o sursă de agrement nautic, cu condiția degajării albiei de barajele artificiale. Munca nu e grea fiindcă lemnele sunt de esență moale și odată făcută sunt șanse mari ca albia râului să rămână liberă.

Alte imagini:

foto: Dragoș

Life in colour!

Cu ocazia editiei de anul acesta a galei de proiectii „Expeditia - chemare in necunoscut”, desfasurata la Oradea in perioada 4-6 februarie, am prezentat un scurt slideshow axat pe zonele salbatice accesibile doar cu ambarcatii usoare.

Life in colour!

Foarte fain, cât să-mi sporească dorul de ducă acum, când tocmai am contramandat tura pe Dunăre de săptămâna trecută.
    În timp ce se derula, recunoșteam în imagini locuri prin care am fost (desigur, că nu-s, dar toate arată la fel ), pe canale ale Dunării, păduri inundate din proximitatea ei, sau ghioluri ale Deltei.
    Întrebarea și-a găsit răspuns, în cuprinsul din finalul slideshow-ului.
    Am observat și câteva imagini aeriene. Kiru, te-ai cocoțat în copaci?!

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Foarte fain, cât să-mi sporească dorul de ducă acum, când tocmai am contramandat tura pe Dunăre de săptămâna trecută.
    În timp ce se derula, recunoșteam în imagini locuri prin care am fost (desigur, că nu-s, dar toate arată la fel ), pe canale ale Dunării, păduri inundate din proximitatea ei, sau ghioluri ale Deltei.
    Întrebarea și-a găsit răspuns, în cuprinsul din finalul slideshow-ului.
    Asta e si scopul acestor prezentari: marirea presiunii interne
    Quote Originally Posted by Florio View Post
    Am observat și câteva imagini aeriene. Kiru, te-ai cocoțat în copaci?!
    Nu. Pe lacurile de pe Tisa exista niste „observatoare” (unul chiar apare in slideshow), niste platforme plasate la inaltime ce ofera panorame largi asupra peisajului lacustru.
    Life in colour!

6.  

Junior Member
    Locația
    Tg. Mures
    Posturi
    19
    Blog Entries
    6

Frumos, umblătorule pe ape ! La mai multe!

Default La Holod

Anul ăsta n-am apucat să scot caiacele la apă și de câteva zile mă tot gândeam unde aș putea face o tură scurtă când ceva treabă la Petid m-a făcut să deschid Googlemaps. Crișul Negru este un râu frumos, mai ales în zona Ginta, dar vroiam ceva scurt căci eram pe fugă și în plus nu puteam coborî pe râu neavând cine să mute mașina. Am văzut în zonă un afluent al Crișului Negru, Holodul, un râu mititel, scurt și mai ales având malurile împădurite. Nefiind o apă mare, cu curent puternic, m-am gândit că aș putea face o tură de cinci kilometri dus întors, alocând pentru această ispravă cam două ore.

Am parcat mașina pe dig, în proximitatea podului dintre Ginta și satul Holod și am lansat caiacul. Râul avea apă suficientă cât să nu ating fundul și pe alocuri chiar și ceva curent. Fundul mâlos era plin de alge ce unduiau sub apă ca niște șerpi.

În urmă cu câțiva ani am parcurs în Ungaria câteva râuri mici ce meandrau prin pădure și am rămas marcat de frumusețea peisajului și mai ales de sălbăticia acelor locuri. Din păcate la noi în țară asocierea rău/pădure este foarte rară, majoritatea apelor curgând prin terenuri agricole sau pe lângă pășuni, dar în imaginile aeriene Holodul părea să aibă copaci pe maluri și în zona finală, la confluența cu Crișul Negru meandra de-a dreptul prin pădure, ceea ce mă făcea să sper la un parcurs frumos.

După câteva sute de metri de maluri golașe au apărut copacii și peisajul s-a schimbat. Albia liniară trăda faptul că râul fusese regularizat, pe alocuri observându-se pe mal gabioane înecate în mâl. Uneori râul se lățea pierzându-și adâncimea, alteori crengi picate în albie trebuiau ocolite, dar eram bucuros să fiu pe apă mai ales că, lucru rar, peisajul era curat fără pungi de nylon și (aproape) fără PETuri.

După primul kilometru eram încântat. Deja mă gândeam că cele câteva crengi ce mi-au ieșit în cale ar putea fi înlăturate ușor într-o tură de curățare a răului și astfel s-ar putrea creea un traseu nautic de agrement, când înaintarea mi-a fost oprită definitiv de un baraj serios format din trunchiul unui copac căzut perpendicular pe rău și o grămadă de alte crengi adunate pe lângă el.

Obstacolul era serios și nu putea fi depășit decât scoțând caiacul pe mal. Din fericire n-am luat cu mine decât o haină și aparatul foto, așa că n-am avut probleme de trambalare a bagajelor.

Chiar dacă în general apa curgea lin, pe un pat de mâl, destul de des apăreau repezișuri, în zone cu prundiș. Uneori, încadrându-mă pe curent reușeam să trec cu bine, dar de cele mai multe ori auzeam pietrele zgâriind fundul caiacului și odată chiar a trebuit să cobor ca să nu eșuez.

După o oră pe apă nu ajunsesem încă în zona meandrelor, unde râul trebuia să intre în pădure. Socotind în minte obstacolele trecute îmi era foarte clar că în amonte voi avea nevoie de mult mai mult timp, pe care nu-l aveam.

Trebuia să mă opresc. Am ieșit la mal și am observat că la o oarecare distanță de firul apei exista un dig continuu de pământ, pe care se putea circua cu mașina. Am socotit că decât să o iau pe apă în amonte mă voi înapoia la mașină mult mai repede pe jos, așa că am pitit caiacul în tufe și am luat-o la fugă pe dig.

Cei 3,5km parcuși pe apă i-am făcut în fugă în mai puțin de 30 de minute, apoi am revenit cu mașina fără probleme. Râul e destul de frumos, dar pragurile cu apa mica îl fac impracticabil pentru caiac.

Last edited by CrocodiluDiluDilu; 7 Jun 2020 at 11:06 PM.
    Life in colour!

Fuga aceea de 30 de minute combinata cu teama usurarii de kayak, unora, le-ar fi izgonit toata linistea si relaxarea ce ar fi trebuit sa se produca si instaleze.

Un copac si doua accesorii de folos in astfel de situatii,

https://www.ebay.com/itm/The-Club-An...oAAOSw1ZJelSlL

https://www.france-cadenas.fr/cables...SABEgLKr_D_BwE

Quote Originally Posted by simba_the_sailor View Post
    Fuga aceea de 30 de minute combinata cu teama usurarii de kayak, unora, le-ar fi izgonit toata linistea si relaxarea ce ar fi trebuit sa se produca si instaleze.
    Nuuuu, nu era vorba despre teama de a ramane fara caiac. Nu era nici tipenie de om pe acolo, in plus am tras caiacul intr-o rapa, intr-un lan de urzici cat mine de mari. Am luat-o la fuga pentru a salva timp pentru a ajunge in oras la o anume ora. Cam asa mi se intampla cand fac ture de weekend in timpul saptamanii

Quote Originally Posted by simba_the_sailor View Post
    Un copac si doua accesorii de folos in astfel de situatii,
    Ingenioasa metoda ta de a prinde cablul de caiac
    Life in colour!

Club-ul incuie cockpitul dar si kayakul de copac. In zone de risc, in situatii similare, este bine sa ai in kayak si un dispozitiv de urmarire si localizare, local,

https://getfindster.com/how-it-works/

sau global,

https://powunity.com/en/boat-gps-tracker

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Va invit pe blogul meu pentru a citi aventuri din "Lumea Apelor"
    de Eugen Cubassa în topicul Jurnal de bord
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 26 Sep 2011, 11:55 PM

Tags for this Thread

Bookmarks