Sfat alegere motor barca fibra

Buna,

Am si eu o barca de fibra, de aproximativ ~2.5m pe ~1m, si de 65 kg.
Vreau sa duc o greutate de ~250 kg (3-4 adulti) si sa am o viteza de 5-10 km/h
Exista ceva formula prin care pot determina ce motor sa aleg?
As dori sa iau un motor Suzuki DF 2.5 S, credeti ca ok? as vrea acest motor pentru ca este usor (16kg) - am ceva probleme cu spatele si nu pot sa ridic greutati mari :)

attachment.php
 

Atașamente

  • 2016-06-26 17.50.17.jpg
    2016-06-26 17.50.17.jpg
    66.1 KB · Vizualizări: 139
Salut, poti folosi fara probleme orice motor mic de 2,5 cai pe barca din poza. Cred ca vei avea nevoie de cizma scurta.
Eu am folosit asa ceva (Yamaha de 2,5) pe o barca de 4,3 pe 1,7 metri, cu care am facut o saptamana de Delta in 2014. Viteza cu barca incarcata a fost in medie de 10 km/h la apa statatoare.
 
Buna,

Am si eu o barca de fibra, de aproximativ ~2.5m pe ~1m, si de 65 kg.
Vreau sa duc o greutate de ~250 kg (3-4 adulti) si sa am o viteza de 5-10 km/h
Exista ceva formula prin care pot determina ce motor sa aleg?
As dori sa iau un motor Suzuki DF 2.5 S, credeti ca ok? as vrea acest motor pentru ca este usor (16kg) - am ceva probleme cu spatele si nu pot sa ridic greutati mari :)

attachment.php

Salut,
3-4 adulti cu "mititica" din poza imi pare exagerat de optimist. Hartiile ce zic?
Dar daca trece pe langa tine vreun nesimtit viteaz ori vreun remorcher care face valuri mari?
Parerea mea!
 
:noroc:Evinrude 8cp 2t are pana in 16 kg ,si este destul de fiabil , dar mai mult de 2 adulti si 60kg bagaje :confused:????????
 
yamaha de 2,5 mult mai fiabil decat suzuki e super pentru barcuta ta dar in nici un caz pentru 4 adulti.
 

Back
Sus