Cizma motor

Am pus mana pe motor.
Desfacut cutia de viteze de restul motorului ,pompa de apa e in regula ,uleiul de transmisie e negrusemn ca apa nu a ajuns la el , elicea prezinta ceva ciupituri .
Tija de actionare a cutiei e atinsa rau dar numai in zona filetului ,restul tijei e ca lacrima ; am taiat filetul ,am cumparat un surub M6x100 din inox din care am taiat 60mm de filet pe care il voi suda pe tija ,coaxial in locul filetului original.
Elicea prezinta ciupituri ,am curatat-o pana la metal dar nu prea stiu ce vopsele se folosesc la ele ,care sa si reziste ;ma gandesc la ceva 2K si grunduita inainte cu ceva. Ce se foloseste in acest caz, ce grund ce ,ce vopsea?
 
Am sudat alt filet si azi am ansamblat motorul dar nu gasesc neutralul ; pe motor (cu tija desfacuta) am trei pozitii ,cu clic, la cutia de viteze am decat doua pozitii.
Maine desfac bujiile si rotind sper sa iasa la liber - cu bujiile puse nu pot roti,ma tine compresia .
Intre timp am facut si 2 izolatoare galvanice ,mai bine zis zinc saver .Spre deosebire de izolatorii galvanici cunoscuti la curenti slabi , acestia separa tensiunile de pana la 1V de tensiunea de alimentare de la retea(230Vca) .
Cele 2 separatoare vor fi dispuse: unul la priza pupa ,unul la priza prova ; sunt f simple ,2 punti KBPC5010 unul , 1 punte e 5 lei . Acum caut suruburi &piulite ,cele normale nu corespund pt ca de nu ,la anul le schimb (ruginesc) .
Momentan problema de zie e neutralul .
 
Daca pui schimbatorul de viteze in forward si tija pe cuplat inainte si strangi surubul care fixeaza cele doua tije una de alta ar trebui sa functioneze in toate cele trei pozitii
 
Am desfacut ieri (joi) cutia de viteze si am constatat ca stiftul care tine patina selectoare de tija era rupt ,patina statea pe loc . Acum la mana se simt cele trei poziti ( (1) si(2) ) dar tot un sens e + neutral ,in sensul acelor de ceasornic(1) si tot in sensul acelor de ceasornic(2) + neutral(3) ... poate dupa ce bag ulei se razgandeste .
Calin 1967 ,asa am procedat la cuplare .
Urmeaza butoiul cu apa si vopsirea elicii daca totul e ok.
Pana una alta azi ,maine sau luni trebuie sa primesc si o placa de aluminiu pt telescopul padocului - la ultima 'extragere' din apa s-a detasat de pe padoc si sa car WIG-ul cu butelie pana in Grecia nu e o optiune - se sudeaza aici o talpa iar la fata locului se fixeaza in suruburi de padoc - o masina de gaurit si un burghiu ,doua se pot duce .
 
Ultima editare:
Cred ca stiu de ce de ce are doua viteze inainte -lipseste bila din capatul tijei impingatoatre . Se pare ca tocmai a devenit necesitate cararea WIG-ului in Grecia .
Butoiul cu apa se poate inlocui cu o para de cauciuc cuplata la priza de apa de unde trage motorul apa ? Sau o galeata de la lavabil ,acum plina de apa , si bagata cizma in ea (elicea binenteles demontata) ?
 

Back
Sus