Loc de lasat barca la apa si parcare sigura

Buna ziua tuturor,
Intentionez saptamana viitoare sa petrec vreo 3 nopti la o pensiune in Dunavatul de jos. Stie cineva daca exista vreo rampa de lansare si recuperare pentru o barca rigida (4m /motor 15 cp/ barca 125 kg )in Dunavatul de jos. De asemenea daca tot aici (Dunavatul de jos) exista o parcare platita /sigura pentru a lasa barca peste noapte
Va multumesc si astept cateva sugestii
 
Rampe sunt mai multe, cea principala fiind exact unde se termina drumul principal (asfaltat) din sat.
Despre parcare pazita nu stiu, insa atentie ca la Dunavat se fura motoare pe rupte. Deci e bine de evitat a se lasa motorul pe barca peste noapte.
 
Salut! Cum intri in Dunavatul de jos in stanga se face o panta lina unde poti da barca la apa,tot acolo este si o pensiune Andely parca eu am lasat la ei in curte barca au un mic debarcader cu camere video,lumina noaptea contra unei mici sume la mica intelegere,NU spun ca este 100% sigur dar eu nu am avut probleme dar cum spune Vali motorul tau este usor de luat al meu este mare.Noroc!
 

Atașamente

  • IMG_0426.jpg
    IMG_0426.jpg
    100.5 KB · Vizualizări: 100
  • IMG_0427.jpg
    IMG_0427.jpg
    88.9 KB · Vizualizări: 95
  • IMG_0430.jpg
    IMG_0430.jpg
    96.4 KB · Vizualizări: 109
Buna ziua tuturor,
Daca sunteti in cautarea unei parcari sigure pentru a va lasa ambarcatiunea sau autoturismul, va recomand doar parcarile autorizate deoarece au aparut ca ciupercile diversi concetateni in delta .care profitand de faptul ca in delta sunt locuri libere(a statului sau altora care si-au luat un teren dar trec foarte rara pe acolo) si practic ei NEFIIND PROPRIETARI ,se posteaza clandestin acolo si pretind ca sunt paznicii acelui loc declarand turistilor ca e al lor, Astfel mai ales in localitatile cu acces la sosea ei tarnsforma acel loc in paracare si pretind ILEGAL sume de bani pe acest serviciu . Turistii cad in aceasta plasa ,platesc "parcarea" dar fara sa stie ca masina sau barca lor e total in nesiguranta si supusa jafului. Chiar daca isi gasesc lucrul intact turistii nu stiu la ce se expun. Mai aproape de intrarea in Delta se afla localitatile Mahmudia si Murighiol. De exemplu la Mahmudia aproape de port se afla doua parcari Doar una e autorizata si sigura. E si imprejmuita.In jurul ei sun turisti care parcheaza ademeniti de o klocalnica impreuna cu familia ei dar fara ca aceasta sa detina autorizatie pe locul unde indica turistilor sa parcheze.Am vazut cum cereau bani de parcare si pe drumul public .Turistii naivi platesc crezand ca aceasta e regula in zona.
 

Back
Sus