Eurosail - Cursuri RYA
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Topic: insule in Romania

Senior Member
    Locația
    bucuresti
    Posturi
    108

Default insule in Romania

Pregatesc terenul pentru turele de anul viitor, si m-ar interesa o lista cu insule interesante, accesibile cu caiacul.

Pana acum, am fost pe insula Bisericuta, mi s-a parut destul de interesant, chiar daca este foarte mica si plina de maracini.
    As vrea sa dau o tura si pana la insula Popina, eventual cu o debarcare scurta de 20 - 30 de minute, pentru ca am inteles ca accesul e interzis.

Am fost pe vremuri pe insula Sacalinul Mic, cu barca unui localnic din Sf. Gheorghe. Stiu ca acum e rezervatie, dar tot as vrea sa ma risc cu o debarcare scurta, macar sa simt ca am pus piciorul pe uscat.

Alte idei? Sau clarificari cu privire la accesul pe insulele de mai sus?

Poti sa iti faci un traseu interesant cu insulele de pe Dunare. Numai in Balta Mica a Brailei poti sa stai o saptamana. Daca prinzi si Dunarea mare se deschid toate canalele si ai acces la cele mai ascunse locuri.

Cel mai tanar pamant romanesc:
    https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Insula_K

Senior Member
    Locația
    bucuresti
    Posturi
    108

Am fost cu barca unui localnic prin golful Musura, si nu tin minte sa fi vazut insula K.
    Am vazut in schimb o limba de nisip plina de pasari, care mirosea destul de nasol. Sa fie aceeasi?

In orice caz, valurile erau destul de serioase la varsarea Dunarii in mare, chiar si pe vreme buna. Nu stiu daca m-as aventura cu caiacul.

Quote Originally Posted by mihaio07 View Post
    Am fost cu barca unui localnic prin golful Musura, si nu tin minte sa fi vazut insula K.
    Am vazut in schimb o limba de nisip plina de pasari, care mirosea destul de nasol. Sa fie aceeasi?

Aceea este

6.  

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    287

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Aceea este
    Nu l-ai vazut si pe Turgut, cargoul turcesc esuat?
    Cel mai interesant sezon de vizitare a insulei este August. Poti merge cu caiacul daca iesi din Bratul Sulina pe langa farul vechi si te tii la adapostul barii Sulina (colonii de pasari -mai ales pelicani) pana la insula. Nu sunt valuri mari in golful Musura daca nu bate vantul dinspre mare. Pe insula randunelele de mare care cuibaresc direct pe nisip iti dau o senzatie de film a lui Hitchcock. Nu trebuie deranjate prea tare.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Sulina 012.jpg‎  

Senior Member
    Locația
    bucuresti
    Posturi
    108

In poza pare mai verde decat ce am vazut eu din departare.
    Am fost chiar in August si am prins niste valuri serioase, dar e drept ca veneam dinspre mare (ocol pe la farul nou). Nici intrarea inapoi pe bratul Sulina, pe canalul cu farul vechi, nu mi s-a parut tocmai abordabila cu caiacul.

Acum ca ma gandesc mai bine, imi dau seama ca o tura spre insula Sacalin, care era tinta mea principala, nu prea e o idee buna. Sunt cam 15 km de vaslit impotriva curentului pana la Sfantul Gheorghe.

Quote Originally Posted by mihaio07 View Post
    In poza pare mai verde decat ce am vazut eu din departare.
    Am fost chiar in August si am prins niste valuri serioase, dar e drept ca veneam dinspre mare (ocol pe la farul nou). Nici intrarea inapoi pe bratul Sulina, pe canalul cu farul vechi, nu mi s-a parut tocmai abordabila cu caiacul.

Acum ca ma gandesc mai bine, imi dau seama ca o tura spre insula Sacalin, care era tinta mea principala, nu prea e o idee buna. Sunt cam 15 km de vaslit impotriva curentului pana la Sfantul Gheorghe.
    Sulina-Sf. Gheorghe este chiar sensul curentilor marini de suprafata, vei fi ajutat de natura . La fel si vanturile dominante, ar trebui sa te ajute , dar nu e musai; vatul e schimbator ca femeia.
    Din punctul meu de vedere, o tura pe acest traseu este o idee foarte buna. Este partea de litoral pe care o indragesc cel mai mult, ca pe ultima frontiera libera de atingerile nocive ale civilizatiei.

Senior Member
    Locația
    bucuresti
    Posturi
    108

Uitandu-ma atent de-a lungul cursului Dunarii, am observat niste insule de care nu stiam: Calnovat, Gradistea, Acalia, mai sunt si altele.
    Avand in vedere ca sunt la granita cu Bulgaria, este permis accesul?

Sunt insule permanente (pamant uscat), sau depind de cotele Dunarii?

Sunt foarte multe insule pe Dunăre.....unele permanente altele sezoniere.....unele chiar monumente ale naturii.....
    Unele ale noastre altele ale bulgarilor (în zona Giurgiu în sus și în jos).
    Pe unele ai nevoie de permis special dar în general doar asa zisul PG e suficient.
    Îl cer de la sediul PF pentru fiecare sector de Dunăre vizat (merge și pe mail în general).
    Dunărea este cu adevărat minunata!
    Îmi e atât de dor de ea.....
    Hai soare hai!!!
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

Page 1 of 3 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. porturi in romania
    de mitrer în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 21 Jan 2017, 09:51 PM
  2. Regata in Romania
    de CrocodiluDiluDilu în topicul Regate la Marea Neagră şi Mediterana
    Răspunsuri: 30
    Ultimul post: 27 May 2014, 08:33 PM
  3. Un loc din Romania
    de ovidiu66 în topicul Lacuri şi râuri din România