Schimbare legislatie permis conducator ambarcatiune de agrement

Pentru Bucuresti cine are nevoie de scoala pentru categoriile C si D puteti vedea mai multe detalii pe www.all4boats.ro tot aici gasiti si teste grila ce se vor da la examenul ANR deocamdata nu am introdus decat cateva sute de intrebari dar in cateva zile vor fi introduse toate cele 2000 de intrebari folosite la examenul ANR.
Profesori in cadrul scolii sunt Dl Gusman Florin si Pluti Nicolae. Practica se va face pe lacul Snagov sau Herastrau cu o braca Bayliner 240 Cp. Urmatorul examen la ANR Giurgiu va avea loc pe 18 noiembrie
 
Da, condițiile pentru cursuri/examen clasa C sunt băgate la grămadă, obținere prin examen/din oficiu...nu este deloc clar.
Mai insistați băieți.
 
Cred ca e doar o eroare de redactare, in sensul ca in loc de "Certificări anterioare necesare : Clasa D – ape interioare" se putea scrie "daca aveti deja clasa D, trebuie sa dati doar diferenta din Colreg". Exact ce scrie deja la punctul 3 din link.
 
Buna tuturor !
Am dat eu astazi diferenta de la D la C, la Capitania Zonala Galati. Informatiile cele mai utile se gasesc pe site-ul ANR, insa locatiile si data de organizare a examenelor nu legasiti decat la Capitanie si le obtineti prin telefon daca intalniti o persoana amabila. De cele mai multe ori, nu o gasiti! Cred ca este cea mai invechita si birocratizata institutie publica din Romania, iar personalul ( in mare parte ) este dincolo de orice limita. Pana si Politia sau DRPCIV sunt mai putin birocratice. Eu am crezut ca sunt la camera ascunsa astazi pentru ca am intrebat cand mi se elibereaza noul carnet si mi-a zis ca trebuie sa depun din nou acelasi dosar. Bineinteles ca adeverinta medicala si testul psiholocic, ambele valabile 3 luni, au expirat. Acum trebuie sa le fac din nou ca sa mi se poata elibera noul permis. Adica , in momentul in care am dat testul eram normal si cand sa ridic permisul nu mai sunt, sau cum?
 
La Galaţi am dat şi eu, acum 2 ani. Am găsit de fiecare dată la telefon pe cineva care să îmi ofere informaţiile necesare. Mai mult, pt că veneam mai de departe, mi-au spus că pot să depun dosarul în aceeaşi dimineaţă în care dau examenul (în mod normal se cere cu câteva zile înainte).
 
La Galaţi am dat şi eu, acum 2 ani. Am găsit de fiecare dată la telefon pe cineva care să îmi ofere informaţiile necesare. Mai mult, pt că veneam mai de departe, mi-au spus că pot să depun dosarul în aceeaşi dimineaţă în care dau examenul (în mod normal se cere cu câteva zile înainte).

Asa se procedeaza, inscrierea se poate in ziua examenului. Eu am fost vineri si nu mi-au primit taxa de examinare. Cica "procedural"se plateste" si se face inscrierea in aceeasi dimineata.
 
Am impresia ca examenul este unul pe luna. In decembrie 2016 nu s-a organizat nicio sesiune de examen. Ma interesez si postez astazi. Sesiunea de ieri a fost pentru D si C si diferenta de la D la C. In mod normal sesiunea se organizeaza in ultima decada a lunii, dar ma interesez si revin.

Un aspect foarte interesant este legat de posibilitatea mea de a da examen pentru B. Situatia este urmatoarea: Detin din anul 1993 brevet de ofiter fluvial de punte pentru zona A ( Sulina- Regensburg). Potrivit OMT 527/2016 Anexa 1 din regulament, Art II alin 1 "Certificatul internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement clasa B se poate obţine prin examen de către orice candidat care deţine certificatul internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement clasa C sau D de minimum 2 ani şi a absolvit o formă de pregătire aprobată corespunzătoare clasei B "
Conform aceluiasi act normativ, Art.IV alin.2 "Certificatul internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement clasa D se poate obţine din oficiu de către orice candidat care deţine brevetul de căpitan fluvial categoria A sau B ori brevetul de timonier fluvial sau certificatul de capacitate de conducător de şalupă fluvială"
Intrebarea este: Pot urma cursurile pentru B si pot sustine examenul luand in considerare faptul ca din oficiu am obtinut D conform brevetului de ofiter fluvial de punte ?
La CZGL nu stie nimeni si un fost coleg care lucreaza acolo mi-a recomandat sa nu le dau de studiu celor de la personal navigant ca e greu tare.
 
Ultima editare:
Urmatoarea sesiune de examen la CZ Galati pentru obtinerea certificatului D si C, este pe data de 13 februarie 2017. Inscrierile se pot face in aceeasi zi cand se achita si taxa de examinare in valoare de 480 lei la caseria aflata la parter. Sala de examen este la etajul 1, acolo unde se afla si ghiseele unde se face inscrierea. Documentele necesare : diploma de studii, carte de identitate, aviz psihologic, adeverinta de la medicul de famile - apt medical conducator ambarcatiune de agrement, certificat conducator ambarcatiune agrement clasa D ( dupa caz), dovada achitarii taxei de examen si cerere tip care se completeaza pe loc. documentele, cu exceptia ultimelor 2 se depun in original si copie, iar originalele se returneaza. Avizul psihologic si adeverinta medicala trebuie sa fie emise cu cel mult 3 luni inainte. Pentru obtinerea certificatului D sunt necesare, in plus si 2 poze tip pasaport.
Este bine sa verificati totusi inainte de a va inscrie daca cele de mai sus sunt complete.
 
Va salut! Tot ceea ce a spus colegul de forum Bogdan72 este valabil pt examenul aferent categoriei "C", pt categoria "D" e necesar sa fie absolvit un curs de profil, la o scoala autorizata de RNA. Iar daca urmati o scoala pt "D" si promovati examenul, va indemn sa va inscrieti cat mai repede pt categoria "C", pana sa va expire documentele din dosar, evitand astfel o cheltuiala suplimentare si inutila. Bafta!
 
Astazi am fost sa depun dosarul la Capitania Galati. Nu am reusit, deoarece pe adeverinta de la medicul de familie nu era stipulat in clar ,,apt conducator ambarcatiuni'', ci faptul ca nu sunt in analele lor ca suferind de vreo boala cronica sau infectoasa si ca adeverinta imi serveste la obtinerea permisului de conducator de ambarcatiune.
Medicul de familie a motivat ca el nu imi poate da apt sa conduc ambarcatiuni, ca el nu stie daca eu pot, sau nu, sa conduc ambarcatiuni.(pe undeva are dreptate :)) )
La fel a fost verificat si certificatul psihologic, in schimb acolo scria ca sunt apt.
Pt. cei ce vor sa se inscrie in ultima zi, sa aveti grija sa scrie ''APT'' pe toate adeverintele/certificatele.
 
Astazi am fost sa depun dosarul la Capitania Galati. Nu am reusit, deoarece pe adeverinta de la medicul de familie nu era stipulat in clar ,,apt conducator ambarcatiuni'', ci faptul ca nu sunt in analele lor ca suferind de vreo boala cronica sau infectoasa si ca adeverinta imi serveste la obtinerea permisului de conducator de ambarcatiune.
Medicul de familie a motivat ca el nu imi poate da apt sa conduc ambarcatiuni, ca el nu stie daca eu pot, sau nu, sa conduc ambarcatiuni.(pe undeva are dreptate :)) )
La fel a fost verificat si certificatul psihologic, in schimb acolo scria ca sunt apt.
Pt. cei ce vor sa se inscrie in ultima zi, sa aveti grija sa scrie ''APT'' pe toate adeverintele/certificatele.

Dute la medicul de familie si spune I ca vrei sa pleci la alt medic si sa ti dea toate tratamentele cu medicatia eliberata pt ele !s ar putea sa ramai surprins !!:p
 
e mai complicat la mine cu schimbatul medicului de familie.
m-am interesat si intradevar, din punct de vedere legal, medicul meu de familie are dreptate.
in mod normal, atributii ar avea un medic de medicina muncii.
eu am rezolvat, romaneste :)
 
e mai complicat la mine cu schimbatul medicului de familie.
m-am interesat si intradevar, din punct de vedere legal, medicul meu de familie are dreptate.
in mod normal, atributii ar avea un medic de medicina muncii.
eu am rezolvat, romaneste :)

Asa cum spunem ceva mai devreme, institutia asta e belea. In primul rand cum poti solicita unui candidat o adeverinta de la medicul de familie care sa aiba mentiunea "apt medical conducator ambarcatiune agrement", daca in mod legal medicul de familie nu este acreditat sa o emita? Dar asta e alta poveste.
Bafta la examen, Cristi!
 
Salut, pentru cei din Timisoara sau imprejurimi, de doua zile se desfasoara cursul obligatoriu pentru obtinerea permisului de navigatie. Cursul are loc la Flora, pe malul Begai. Astazi (2 Martie) este ultima zi. Nu e tarziu daca veniti. Cursul incepe la 15.30. 600 de lei pentru o categorie (C sau D) si 1000 pentru 2 categorii (C+D). Se face si pentru alte categorii de permis.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Buna ziua, exista informatii certe despre modificarea legislatiei referitoare la modul de obtinere a permiselor pentru ambarcatiuni de agrement? Datele pe care le-am receptat astazi ar fi ca se vor introduce intrebari din acordarea primului ajutor si, cel mai important, necesitatea obtinerii permisului intervine pentru motoare cu capacitate de peste 4cp, si nu peste 5cp cum este in prezent.
 

Back
Sus