Schimbare legislatie permis conducator ambarcatiune de agrement

Pe ce te bazezi, ca sa-l parafrazez pe Moromete? Daca astea vor fi schimbarile, nu-i mare branza. Intrebarile de prim ajutor ar fi trebuit sa existe dintotdeauna (insotite de cursuri practice si examen la final), iar faptul ca cei cu motoare de 5CP vor fi nevoiti sa faca scoala si sa dea examen, iar nu schimba prea multe. Motoarele de 5CP sunt folosite de pescarii profesionisti, deci cei care stiu sa mearga cu barca mai bine decat aia cu carnete. Pescarii din Delta ar fi trebuit sa primeasca permise moca, ei s-au nascut pe malul apei, Delta e viata lor. Asa cum intr-o perioada scuteristii circulau pe drumurile publice fara permis, doar in baza unui curs, tot asa locuitorii Deltei ar fi trebuit sa aiba permise in baza unei solicitari si absolvirii unui curs (sa li se explice care-i treaba cu indictoarele, semnale luminoase, balizaj, lucruri elementare). Sunt altii care merg cu motoare mai mari de 5CP, dar inscriptionate altfel, dar ii doare in cur de scoli si examene. O schimbare adevarata ar fi atunci cand se vor construi marine civilizate cu rampe de lansare/ridicare barci, cu pompe de combustibil, cu taxe mai mici pt posesorii de barci dar cu obligatie de a inmatricula si a plati impozite pe toate barcile si motoarele, indiferent de dimensiuni si putere (preturi suportabile, nu pielea de pe noi) si permise de navigatie pt toti cei care circula cu barci motorizate pe apa, dar examene aduse la prezent, adica intrebari despre balizaj, indicatoare, prim ajutor, protejarea mediului, nu despre palancuri, mandar, edecuri si alte cacaturi. Iar o alta recomandare ar fi ca certificatele de conducator de ambarcatiuni de agrement clasele B si A sa nu mai necesite reautorizare, la fel certificatele de operator radio GMDSS/LRC. Toti posesorii de permis de barca ar fi trebuit sa urmeze un curs de operator radio, dar o data examele promovate, certificatul sa fie valabil toata viata, nu 5 ani si dupa alti bani. Macar de s-ar schimba in bine!
 
Ultima editare:
Dupa mine, locuitorii DD ar trebui sa poata conduce doar barci cu motoare de 2 CP. Cum acei "pescari profesionisti" sunt 20 de ore cu creierul imbibat in alcool, cred ca cel mai sigur ar fi datul la rame pentru ei si pentru noi ceilalti. Bineinteles, exceptia intareste regula.
 
Certificatul clasa B nu are data de expirare, asadar pana la noi reglementari nu trebuie preschimbat.
Preschimbare/prelungire trebuie doar in cazul certificatului GMDSS.

Iar o alta recomandare ar fi ca certificatele de conducator de ambarcatiuni de agrement clasele B si A sa nu mai necesite reautorizare, la fel certificatele de operator radio GMDSS/LRC.
 
Multumesc smar2, n-am stiut! Eu am doar D si C, obtinute anul trecut. Despre A stiu sigur ca necesita reautorizare. La noi la agrement, n-ar fi trebuit reautorizate permisele, nici de navigatie, nici de operator radio. Pe logica si jecmaneala celor de la ANR, si posesorii de carnete auto ar fi trebuit reexaminati si pusi sa plateasca bani la fiecare preschimbare.
 
Multumesc pt clarificari, Don Basilio! Dar si certificatul de operator radio ar fi trebuit sa aiba acelasi statut (la noi la categoria "agrement"), dar sa fie obligatoriu pt toti posesorii de permis de navigatie. Poate cu timpul se mai aseaza lucrurile, iar subiectele la examene (le-am promovat din prima cu punctaj maxim, deci n-am vreun of) sa fie aduse la prezent, sa nu mai fim intrebati de dopuri de pluta necesare pt vitalitatea barcii, mandarul dublu si simplu, palancul nu stiu care, despre inclinarea maxima a unei nave care intra in sectorul maritim Dunarea de Jos, despre edecuri etc. Si inca ceva: cei de la capitania Mamaia sa mai renunte la infatuare, iar cei de la ANR sa fie mai putin sictiriti cand te duci dupa carnet.
 

Back
Sus