Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 10 of 46

Topic: Schimbare legislatie permis conducator ambarcatiune de agrement

Junior Member
    Locația
    Cluj Napoca
    Posturi
    3

Default Schimbare legislatie permis conducator ambarcatiune de agrement

Buna,

In timp ce invatam teoria pentru examenul (categoria C+D) pe care planuiam sa il dau in septembrie am avut "placuta" surpriza sa constat ca legislatia s-a schimbat destul de brusc. Candva la inceputul lui august pe site-ul ANR a fost publicat un nou regulament pentru obtinerea permisului in care se cere absolvirea unui curs pentru categoriile C si D.

Traind de mult timp in Romania nu pot sa spun ca am fost foarte surprins. Poate de faptul ca o treaba din asta se afla dupa ce legea s-a publicat, dar probabil asa ajungi daca nu ai TV si nu citesti stirile :-)

Ce nu imi este clar si sper sa ma poata ajuta cineva mai aproape de acest domeniu:
    1. Cine este autorizat in Romania sa organizeze aceste cursuri pentru categoria C? Nici o informatia pe site-ul ANR in legatura cu asta.
    2. Cum s-ar putea organiza examen practic pt categoria C la Dej de exemplu :-) ? In capitaniile care nu sunt la Marea Neagra o sa se poate da examen doar pt D?

Numa bine,
    Andrei M

Quote Originally Posted by andrei062 View Post
    Buna,

In timp ce invatam teoria pentru examenul (categoria C+D) pe care planuiam sa il dau in septembrie am avut "placuta" surpriza sa constat ca legislatia s-a schimbat destul de brusc. Candva la inceputul lui august pe site-ul ANR a fost publicat un nou regulament pentru obtinerea permisului in care se cere absolvirea unui curs pentru categoriile C si D.

Traind de mult timp in Romania nu pot sa spun ca am fost foarte surprins. Poate de faptul ca o treaba din asta se afla dupa ce legea s-a publicat, dar probabil asa ajungi daca nu ai TV si nu citesti stirile :-)

Ce nu imi este clar si sper sa ma poata ajuta cineva mai aproape de acest domeniu:
    1. Cine este autorizat in Romania sa organizeze aceste cursuri pentru categoria C? Nici o informatia pe site-ul ANR in legatura cu asta.
    2. Cum s-ar putea organiza examen practic pt categoria C la Dej de exemplu :-) ? In capitaniile care nu sunt la Marea Neagra o sa se poate da examen doar pt D?

Numa bine,
    Andrei M
    Exista in forum aceasta discutie, cu un link catre scolile agreate de Autoritatea Navala Romana : http://www.barcaholic.ro/archive/index.php/t-214.html Link-ul nu mai da rezultat, dar informatia a ramas in forum.
    Totodata niste actualizari ale informatiei sunt pe Eurosail : http://www.eurosail.ro/forum/viewtopic.php?f=23&t=237

Senior Member
    Locația
    Bucuresti / Galati
    Posturi
    159

Sunt enervante forumurile publice care nu sunt nici macar read-only pentru ne-membri. Si in nici un caz nu mi-as face cont pe unul doar ca sa vad ce scrie intr-un post.

Daca poti, posteaza aici citatul relevant de pe forumul respectiv. Daca nu, sa fie sanatosi...
    Mersi.

Junior Member
    Locația
    Cluj Napoca
    Posturi
    3

Multumesc pentru link. Chiar daca e o lista mai veche pe barcaholic am de unde sa incep.

Din cate am inteles eu scolile acestea au nevoie de recertificare (conform Ordinului Ministrului Transporturilor 527/2016). Asta ar insemna ca pana la aceasta recertificare nu exista scoli autorizate in Romania care sa ofere cursul obligatoriu? Un fel de "catch-22".

Exista cineva de la aceste scoli pe acest forum care pot sa ajute cu o informatie privitoare la cursurile obligatorii?

Merci

Stiu ca pe Eurosail se poate citi chiar daca nu ai cont. Daca nu reusiti sa vizualizati, e foarte posibil sa fie probleme de la antivirusul computerului sau de la platforma folosita.
    Forumul este facut de unul dintre prietenii nostri, un om cu experienta bogata de navigatie pe ocean si pe mari, brevet Ocean Yacht Master si din cate stiu singurul instructor roman al vestitei scoli engleze RYA.
    Din pasiune si altruism, el a scris mult pe diversele subiecte din navigatie, pentru cei interesati. Personal il indragesc si il respect fiindca merita ambele consideratii.

P.S.
    Site-ul RNA (Autoritatea Navala Romana) nu a actualizat lista societatilor agrementate in a sustine cursuri pentru permis de conducator ambarcatiune de agrement. Ba a si suspendat acea pagina. Dar gasiti informatiile in discutiile de pe forumurile noastre. Ar fi inutil sa deschidem alte topicuri cu acelasi subiect.
    Last edited by Florio; 29 Aug 2016 at 09:09 PM.

6.  

Senior Member Lindor's Avatar
    Locația
    Cumpana, Constanta
    Posturi
    334

Maria Ta travel and adventure este certificata pentru S si in curs de certificare pentru C, pentru D se da doar diferenta la RND,
    scoala pentru C cuprinde doua parti una teoretica si una practica terminata cu examen la care participa un reprezentat al ANR, cu diploma eliberata de scoala de yachting"Maria Ta travel and adventure" pe care este si senatura reprezentantului ANR, cursantul se inscrie la capitanie pentru examenul teoretic pe calculator,
    detalii de contact pe http://www.mariata.ro/p/sailing-school.html

Salutare, si eu ma chinui de cateva luni in Timisoara sa dau examen pentru categoria D, si se pare ca voi avea parte de ceva distractie cu schimbarile astea. Sunt curios daca exista o scoala acreditata sau in curs de acreditare prin preajma. Ma rog...

Nu am reusit nici eu sa intru pe linkul eurosail.

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Stiu ca pe Eurosail se poate citi chiar daca nu ai cont. Daca nu reusiti sa vizualizati, e foarte posibil sa fie probleme de la antivirusul computerului sau de la platforma folosita.
    Forumul este facut de unul dintre prietenii nostri, un om cu experienta bogata de navigatie pe ocean si pe mari, brevet Ocean Yacht Master si din cate stiu singurul instructor roman al vestitei scoli engleze RYA.
    Din pasiune si altruism, el a scris mult pe diversele subiecte din navigatie, pentru cei interesati. Personal il indragesc si il respect fiindca merita ambele consideratii.

P.S.
    Site-ul RNA (Autoritatea Navala Romana) nu a actualizat lista societatilor arementate in a sustine cursuri pentru permis de conducator ambarcatiune de agrement. Ba a si suspendat acea pagina. Dar gasiti informatiile in discutiile de pe forumurile noastre. Ar fi inutila sa deschidem alte topicuri cu acelasi subiect.
    Being dead right doesn't make you any less dead!

Quote Originally Posted by andrei062 View Post
    ... In timp ce invatam teoria pentru examenul (categoria C+D) pe care planuiam sa il dau in septembrie am avut "placuta" surpriza sa constat ca legislatia s-a schimbat destul de brusc. Candva la inceputul lui august pe site-ul ANR a fost publicat un nou regulament pentru obtinerea permisului in care se cere absolvirea unui curs pentru categoriile C si D...
    Intr-adevar:
    Clasa C
    1.
    Certificatul internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement clasa C se poate obţine prin examen de către orice candidat care īndeplineşte următoarele condiţii:
    a) a absolvit o formă de pregătire aprobată corespunzătoare clasei C; sau
    b) deţine certificatul internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement clasa D şi va susţine un examen de diferenţă la COLREG - Regulamentul internaţional pentru prevenirea abordajelor pe mare.
    2.
    Certificatul internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement clasa C se poate obţine din oficiu de către orice candidat care deţine brevetul de comandant sau brevetul de ofiţer punte secund ori brevetul de ofiţer punte sau brevetul/certificatul de capacitate de căpitan maritim portuar ori brevetul/certificatul de capacitate de ofiţer punte maritim portuar sau certificatul de capacitate de conducător de şalupă maritimă ori certificatul de capacitate timonier.
    IV.
    Clasa D
    1.
    Certificatul internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement clasa D se poate obţine prin examen de către orice candidat care īndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
    a)
    a absolvit o formă de pregătire aprobată corespunzătoare clasei D; sau
    b)
    deţine certificatul internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement clasa C şi va susţine un examen de diferenţă la RND - Regulamentul de navigaţie pe Dunăre.
    2.
    Certificatul internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement clasa D se poate obţine din oficiu de către orice candidat care deţine brevetul de căpitan fluvial categoria A sau B ori brevetul de timonier fluvial sau certificatul de capacitate de conducător de şalupă fluviala

Exista insa si vesti bune:
    Art. 2. -
    (1)
    Certificatele internaţionale de conducător de ambarcaţiune de agrement se clasifică īn funcţie de zonele de navigaţie după cum urmează:
    .....
    b)
    clasa B - certificat care dă dreptul titularului să conducă ambarcaţiuni de agrement īn zonele maritime care să nu depăşească o distanţă de maximum 24 Mm faţă de ţărm

Sursa: http://portal.rna.ro/SiteAssets/serv...527%202016.pdf
    Nici eu nu am gasit pe siteul ANR lista scolilor. Probabil o vor updata in curand.

Senior Member ghrt's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    374

Este de observat că este necesară urmarea cursului de pregătire numai pentru una din clasele C sau D. Ulterior, pentru cealaltă se dă direct examen de diferenţă.

Good point 👍

Trimis de pe al meu SM-N910F folosind Tapatalk

Page 1 of 5 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 6 May 2015, 08:51 PM
  2. Permis ambarcatiune
    de teodorescu.eduard īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 6 Feb 2011, 03:05 AM
  3. schimbare certificat ambarcatiune
    de drago īn topicul Probleme legislative