Construire punte( podea) barca pneumatica cu chila gonflabila

Sunt un pescar inrait si de multi ani admirator al celor care imbina sportul cu dragostea pentru natura .Am achizitionat o barca pneumatica Suzumar ,3.80,cu chila gonflabila.Din nefericire nu mai are podea sau n-a avut vreodata.Problema mea nu este atat de construire si de materialul din care as putea sa fac podeaua cat de necunoastere a dimensionarii acesteia in functie de fundul barcii si de chila.Pozitia ei este peste chila sau se face din doua bucati asezate de o parte si alta a chilei? Imbraca complet fundul barcii ? Ar tebui sa am un suport ca aceasta sa nu apese pe chila?Ma gandeam ca sub ea sa pun un polistiren extrudat,tare ,de o parte si de alta a chilei!Poate cineva sa-mi posteze o schema a unei podele si a modului de asezare in barca?Voi folosi barca mai ales in balti linistite ,si poate de doua ori pe an in delta,pana ma obisnuiesc cu plutirea si apoi voi achizitiona o barca noua ,pentru ca-mi plac lucrurile care confera siguranta.Pana atunci insa vreau sa pot sta in picioare fara probleme in suzumar!Poate cineva sa ma ajute?Imi cer scuze pentru limbajul neprofesional referitor la barci dar sunt absolut incepator si abia acum ma obisnuiesc cu terminologia!Si apropo de termeni visul meu se duce la un RIB cu chila din aluminiu!:titanic:.Sper s-o pot avea in curand!
 
Thanks for the response1Cred ca am sa folosesc foarte putin aceasta baraca pentru ca deja am impresia ca nu-mi confera siguranta.Ma voi orienta spre o barca noaua ,cel mai probabil un rib!Oricum multumesc mult si va rog pe cei care cititi si stiti mai multe sa ma ajutati cu idei atat despre construirea puntii cat si despre barca cea mai potrivita la un pret accesibil dar nu neaparat foarte mic!As vrea ceva intre 3msi 3,60.
 
Salutare....daca vrei podeaua o pot construe cei de la KingFisher care fac barci pneumatice in Romania.....mie mi-au cerut 800RON si am considerat ca e prea mult pentru portofelul si barca mea.
Legat de RIB: este o barca minunata dar se preteaza in special la mare.
Daca vrei un sfat despre o barca extraordinara care a aparut azi la vanzare iti pot da doar daca promiti ca ma vei plimba si pe mine cu ea( glumesc).
 
Multumindu-ti anticipat astept sfatul tau care va fi binevenit!Si daca esti prin Buzau,Ramnicu Sarat ,Braila ,Galati esti invitatul meu la prima sau alta iesire cu barca!
 
Ai PM..nu fac public anuntul cu barca ca inca nu sunt sigur ca nu o vreau eu...cu toate ca m-ar sugruma in somn consoarta numai daca as adduce vorba de o a doua barca :)
 
Am achizitionat intre timp un Zodiac Futura care are toate componentele cu care l-a dotat fabricantul.Va multumesc celor care mi-au raspuns!
 
Buna ziua, doresc sa ma alatur si eu comunitatii voastre si ma gandesc la o gonflabila Navigator 4,20m podina din aluminiu, comercializata de o firma din Timisoara. Ce parere aveti despre Navigator ?
Motorul va fi in 2 timpi de 20 - 25 cp. O sa pot iesi cu ea pe mare ?
 

Back
Sus