Clasificare ambarcatiuni vs permise conducator ambarcatiune

Dupa cum unii dintre voi au citit, de curand mi-am vandut Macgregorul.
Explorand variante cu gandul la urmatoarea barca, fara a avea o decizie inca, am realizat ca faceam o confuzie, asimiland clasa de navigatie de pe permisul de conducator de ambarcatiune cu clasa de navigatie a barcii conform CE.
Confuzia mi-a fost probabil generata de faptul ca se potrivesc clasificarile permisului cu ale barcii pentru clasele D+C si A la care sumarizand gasim:

5KQpno_Kj1dz8yZbvbUM6_DK31RhoBTNzPV-PkDisObx-UBlTEgB4cXWZM873WtCTJW6KfQ2TVg9a6W2yNcTYfqsKHaPwN-xfGXWXcEQuR3hW9pn_R6HI8fCqSWvSC2L609AkY_ilbGTLSZPDWDV39zrTn1QTvYg_vwgCMK8OOSMat2uwGqbcYKzVnjKGG1vpo4QeoZkLR3ihhdP0Y-lNY5xwzeKijcFt6z1KSyB5T3eob9TCqFRpaeFHU-bIprJP5eCbJmTIw7QINbGPyNG7ZlCdHc6xynDqZl1J4LZbRWbxB9xMQhH53Y0d8nGP1ju7b6myzgo27ZWy6izv7jlhJ7-BPfZjUE6S1UOtu608lqL8CeH62yyGg4fL4UaqzYw6y3jwmq1p4T_4BvXxMuXhbJdHZR_qS18ri9FcfRBtUZz_7NLcjppPc45nUW2R6zRse_LrxFJSADor7gt_3DqXUlN5dzEYTviUh9PY5XV01E-LdaIlLyr5mGup93LcAGnecBMLPImlO_9HckEOX-MlE2IV03FTmUyxictly1ycYQpnf1Blk6tGjoEjYkavyio4YYCrwsrZse3eO-LomeiIYawRhP-X6ekex1Ix793RuUEXdFI=w649-h141-no


Diferenta apare la categoria/clasa B (am lasat la o parte consideratiile legate de viteza vantului si inaltimea valurilor pe Beaufort)
Dintr-o data, clasa B de incadrare a ambarcatiunii o face mult mai atractiva pentru mine, avand in vedere ca 200 MN fata de tarm pot insemna de fapt 400 MN de traversada intre 2 tarmuri, iar asta inseamna toata Mediterana in vanturi de pana la 8 Beaufort si valuri sub 4 m.

http://itayachtscanada.com/understand-the-class-a-b-c-d-in-yachting/

Ce experiente aveti cu barci CE clasa B, mai ales pe mare mai nervoasa?
 
Categorii de proiectare a ambarcatiunilor :
DIRECTIVA 2013/53/UE A PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI A CONSILIULUI
din 20 noiembrie 2013 privind ambarcațiunile de agrement și motovehiculele nautice și de abrogare a Directivei 94/25/CE
(Text cu relevanță pentru SEE)

ANEXA I
CERINȚE ESENȚIALE
A. Cerințe esențiale pentru proiectare și construcție a produselor menționate la articolul 2 alineatul (1)

1. CATEGORII DE PROIECTARE A AMBARCAȚIUNILOR
Categorie de proiectare Forța vântului
(pe scara Beaufort) Înălțimea semnificativă a valurilor
(H ⅓, metri)
A peste 8 peste 4
B până la și inclusiv 8 până la și inclusiv 4
C până la și inclusiv 6 până la și inclusiv 2
D până la și inclusiv 4 până la și inclusiv 0,3

Note explicative:
A. Se consideră că o ambarcațiune de agrement încadrată în categoria de proiectare A este proiectată pentru condiții de vânt cu o forță care poate depăși 8 (pe scara Beaufort) și valuri cu o înălțime semnificativă de cel puțin 4 metri, excluzând totuși situațiile extreme cum ar fi furtunile, furtunile violente, uraganele, tornadele și condițiile extreme pe mare sau valurile gigant.
B. Se consideră că o ambarcațiune de agrement încadrată în categoria de proiectare B este proiectată pentru condiții de vânt cu o forță de până la 8 inclusiv și valuri cu o înălțime semnificativă de până la 4 metri inclusiv.
C. Se consideră că o ambarcațiune încadrată în categoria de proiectare C este proiectată pentru condiții de vânt cu o forță de maximum 6 inclusiv și valuri cu o înălțime semnificativă de până la 2 metri inclusiv.
D. Se consideră că o ambarcațiune încadrată în categoria de proiectare D este proiectată pentru condiții de vânt cu o forță de maximum 4 inclusiv și valuri cu o înălțime semnificativă de până la 0,3 metri inclusiv, cu valuri ocazionale cu o înălțime de maximum 0,5 metri.
 
Din ceea ce am inteles pana acum, autoritatile internationale trateaza diferit aceasta chestiune.
In Romanie de exemplu avem asa:
- Conform permisului conducator ambarcatiune categ. B poti naviga pana la 24 MN fata de coasta.
- Conform clasei de navigatie B (a ambarcatiunii) poti naviga pana la 50 MN fata de un adapost (zona M/2) sau pana la 24 MN fata de coasta (zona M/3)
Sursa: http://goo.gl/bBGZ26

In alte tari se pare ca exista unele reglementari atat pentru permisul de conducator cat si pentru zona de navigatie a barcii, existand o prima limita chiar la 1 MN, sau dimpotriva, o larga permisivitate.
,, Does the category designation restrict where the boat can operate?
In short “No”, but there are some countries like France and Spain that may limit the distance from shore based on the design category. We can usually get a local official to issue an exemption to extend this restriction for some boat models.
The official wording from the EU states that “The Design category parameters are intended to define the physical conditions that might arise in any category for design evaluation, and are not intended for limiting the use of the recreational craft in any geographical areas of operation, after it has been put into service.”
Sursa: http://www.weshipboats.com/CE_Certification

Pentru clasa B de navigatie a barcii apare cel mai des termenul offshore, dar pana acum nu i-am gasit o definitie insotita de o distanta clara fata de coasta.

Ar fi interesant de stiut care sunt conditionarile permis/clasa in diferite ape pe care multi dintre noi le vizeaza: Bulgaria, Turcia, Grecia, Croatia, Italia, Franta …

Desigur, starea marii si a vremii sunt factori extrem de influenti si este foarte important comportamentul corect fata de acestea.
 
Ultima editare:

Back
Sus