Consola guvernare

:skip:Motor yamaha 4,cai ,4 timpi-clasic(cu mansa la motor)-pot monta consola guvernare?Ca sa completez ,as dori sa montez o consola la motorul pomenit pe o barca pneumatica de 72 kg.Nu ma intereseaza viteza.Intrebarea ar fi daca motoarele mici sunt facute si pentru comanda la distanta.Multumesc!
 
Ultima editare:
Eu as pastra guvernarea la maner in cazul unui asemenea motor mic, din urmatoarele motive:
- La 4 cai regimul va fi de deplasament sau cel mult tranzitie (cand incarcatura barcii e mica). Consola se foloseste de obicei la barcile de glisare
- La navigatia pe valuri in deplasament ai nevoie de corectii permanente la guvernare, mai ales la valuri din sectorul pupa. La maner e foarte usor sa anticipezi miscarile barcii si sa actionezi guvernarea din timp pentru traiectoria dorita. La volan vei face scurta la mana, plus ca feedback-ul guvernarii e mult mai slab decat la glisare.
- o consola iti creste greutatea si iti ia mult din spatiul interior al barcii, indiferent de tipul acesteia.
 
Cred ca n-ai inteles !Nu ma intereseaza ce-ai face tu ,eu am intrebat daca cineva are cunostinte despre posibiltatea sau imposibilitatea de a pune comanda la distanta pe un motor pana in 5 cai.Multumesc celor care intervin sa-mi raspunda la intrebare nu celor care -mi spun ce-ar face ei dac-ar ....
 
A fost un raspuns la subiect cu argumente de la un profesionist @Vali.Daca vrei ar trebui sa poti,altii au putut, cu modificarile de rigoare la motor.Spor la traba.
 
@Bazdoi: nu te intereseaza, nu citi si nu aplica ce am scris. Eu nu scriu pentru papagali care stiu doar sa se incordeze pe forumuri, scriu pentru orice user interesat de probleme similare.
Din partea mea, oricine te mai baga in seama isi merita soarta.
 
@Bazdoi: nu te intereseaza, nu citi si nu aplica ce am scris. Eu nu scriu pentru papagali care stiu doar sa se incordeze pe forumuri, scriu pentru orice user interesat de probleme similare.
Din partea mea, oricine te mai baga in seama isi merita soarta.

Eu iti multumesc si nu cred ca o sa am nici barca nici motor nici consola nici guvernare
 
Cred ca n-ai inteles !Nu ma intereseaza ce-ai face tu ,eu am intrebat daca cineva are cunostinte despre posibiltatea sau imposibilitatea de a pune comanda la distanta pe un motor pana in 5 cai.Multumesc celor care intervin sa-mi raspunda la intrebare nu celor care -mi spun ce-ar face ei dac-ar ....

@Bazdoi Eu cred ca tu n-ai inteles inca ca ai primit un sfat cat se poate de util, la obiect si bine documentat. Intotdeauna este folositor sa inveti si din experienta altora, mai ales cand sfatul vine din partea unui profesionist in domeniul respectiv. Imi pare rau, dar pierderea este a ta.

@Vali imi merit soarta, stiu... :)
 
Ultima editare:
Informatia trebuie data exact ,comform cerintei!Altfel nu conteaz si nici plusul care este redundant!Sa stii ca stii ceeace stii si sa stii ca nu stii ceeace nu stii -iata ce trebuie sa stii!Nu ce crezi tu ca ceeace e bine pentru cineva este bine pentru acela ci ceeace ii face lui bine.
 
Informatia trebuie data exact ,comform cerintei!Altfel nu conteaz si nici plusul care este redundant!Sa stii ca stii ceeace stii si sa stii ca nu stii ceeace nu stii -iata ce trebuie sa stii!Nu ce crezi tu ca ceeace e bine pentru cineva este bine pentru acela ci ceeace ii face lui bine.

De exemplu, tu nu stii sa scrii!
 
Cred ca n-ai inteles !Nu ma intereseaza ce-ai face tu ,eu am intrebat ...

Un gram de toleranță sau măcar de politețe pentru cineva care s-a obosit să citească nedumeririle tale și să și răspundă (bine, rău, nu contează) ar fi fost de preferat în loc de tonul agresiv, de sus și plin de autosuficiență. Pe acest forum ne întâlnim, unii de ani de zile, în primul rând pentru a ne simți bine împreună și apoi pentru a mai învăța unii de la alții. Te rog să te gândești o clipă la toate astea.
 
Cred ca n-ai inteles !Nu ma intereseaza ce-ai face tu ,eu am intrebat daca cineva are cunostinte despre posibiltatea sau imposibilitatea de a pune comanda la distanta pe un motor pana in 5 cai.Multumesc celor care intervin sa-mi raspunda la intrebare nu celor care -mi spun ce-ar face ei dac-ar ....

Eu cred ca tu nu ai inteles ca nu este nimeni obligat nici sa iti raspunda si nici sa iti tolereze nesimtirea si proasta educatie.
@Vali este un inginer navalist respectabil cu foarte multa experienta si bun simt.
Cum ai raspuns denota ca nu ai ce cauta pe astfel de forum si dealtfel fii sigur, ca nici un membru de pe forum care stie meserie nu iti va mai raspunde niciodata.
Au fost multi ca tine si toti au fost marginalizati din cauza la astfel de iesiri.
 

Back
Sus